| ge0rgianna a întrebat:

Zilele trecute am auzit expresia : "nu mai manca ciuperci!" ce dumnezeu inseamna?

7 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Eu ştiam de tipul numai mânca la ciuperci aşa ceva. Şi e în sens de : " numai vorbi prostii, numai vorbi fără sens ". Aşa ceva. Baftă!

| paramore a răspuns:

Ca sa nu spuna ''kaka'':devil)

| dcsdkndks a răspuns:

Pai poa' sa insemne asa:
1. exista unu', acea persoana care se sparge in ciuperci.
o arde numai in ciuperci. dimineata: mami, vreau ciuperci cu lapte.la pranz: tati, du-te si fa zacusca de ghebe.la cina:as manca ceva mai light... ce zici de o salata cu ciuperci si maioneza? MULTA maioneza. si se termina rezervele de ciuperci.
2. ceva de genul : nu te mai c*** pe tine! eu la asta ma gandesc cand zici "nu mai manca ciuperci" dupa varianata cu numarul 1.:))
3. e ca aia cu "Hai sifon!"="Hai sictir!"
4. pentru alte nelamuriri cu privire la argoul populatiei:))
intra pe http://www.123urban.ro/
e foarte interesant site-ul :))

| ramitzu a răspuns:

Daca ai pus intrebarea asta, se vede cat esti de capabila... dar eu totusi iti rasp. Inseamna " Nu mai vb prostii.", probabil ca de obicei aberezi si a vrut sa tio spuna intr'un mod mai politicos!

| вяυηєтα a răspuns:

Buna. Intr-adevar, inseamna ceva de genul ca "nu mai abera- ti se trage de la ciuperci". A, si Ramitzu, fata doar te intreba, doar pentru asta e site-ul asta nu? Doar ca se pare ca tu intri aici sa faci pe desteapta, desi luand in considerare greselile tale de ortografie...Nah, in fine...

| Diaa_8436 a răspuns:

Poi nu ii ask mananca dar nu exagerat 1 data pe saptama adica regulat e perfect...au dreptate cand zic asta dar nu s.au exprimat corect... da sa nu mananci ciuperci foarte des pentru ca, contin o anumita enzima

| ge0rgianna explică:

Ramitzu draguta, am precizat ca am auzit expresia...nu ca mi ar fi zis mie cineva; eu zic sa te lasi sa mai raspunzi la intrebarile de aici, si daca tot iti place sa o faci pe desteapta, te invit sa cauti un site cu oameni "mai capabili". multumesc pentru raspunsuri celorlalti :*