| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca se va vota in parlament extinderea starii de urgenta? Voi sunteti de acord cu inca o luna de izolare?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Cred ca vor vota. Ideea este ca ar trebui relaxate regulile economice. Altfel vom muri de foame.

45 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi niste idioti sa nu voteze

| johnnny123 a răspuns:

Cei care nu sunt de acord cu continuarea izolarii nu inteleg un lucru foarte important: Daca nu continuam izolarea pana cand epidemia este sub control, atunci toate sacrificiile pe care le-am facut pana acum au fost degeaba, iar un numar urias de oameni vor muri. Nu este o poveste de groaza, este realitatea.

| RavenNymph a răspuns:

Sunt de acord și cu încă 3 luni de izolare dacă de asta este nevoie pentru a scăpa de virus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Liderii PSD si ALDE au declarat ca nu voteaza. Presedintele poate zice ce vrea, nu avem sistem prezidential. Parlamentul blocheaza imediat prin vot.

| sierra1 a răspuns:

Da
da

| gemeni6226 a răspuns:

Eu da pentru binele comun si pentru ca pentru mine restrictia a adus doar lucruri bune.

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Sunt de acord cu extinderea stării de urgență. Este o alegere înțeleaptă. Trebuie să stăm în casă până se termină nebunia cu pandemia asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este o prostie faptul ca stăm izolati in casă, mie personal nu i mi place ca sa prelungit cu înca o lună starea asta de urgenta, asa o poate prelungii si luna viitoare cu incă o lună si tot asa pîna in decembrie, ca ei nu au solutii, nu depinde de Romania sa scapăm de virus, vaccin nu este pentru acest virus, si sa sparam ca se va vota împotriva acestei extinderi, ponta a zis iewri ca trebuie lumea sa inceapă serviciul, trebuie, deoarece numai sunt bani la buget pentru salarii, si atunci murim de foame la propriu inaintea covidului, trebuie sa ne reluam viata ca murim in case, fara bani fara nimic.Nu putem sta in carantină 5 luni, deoarece nu sunte m in Germania, acolo statul ajută ca are cu ce, in Romania nu te mai poate ajuta statul ca nu are deunde, bani nu sunt.

| Nemessys a răspuns:

Ti se pare ca situatia incepe incet incet sa revina la normal? Numarul este intr-o continua crestere.

| Holiday a răspuns:

Cele trei panarame, Ciolacu, Ponta si Tariceanu, incearca doar sa castige capital politic de pe urma situatiei. Dupa ce se vor linisti lucrurile vor spune "Vedeti, n-a fost asa rau, trebuiau anulate reglementarile de circulatie, etc, mai devreme". Dar nu mai iau in discutie faptul ca relaxarea ar fi dus la mult mai rau. Evident vor gasi si niste lingai de la Antene, idiotul de Banciu de la B1, dar si "specialisti" in domeniu, care sa ii sustina, bineinteles in ideea ca vor primi un ciolan la un moment dat.
Pe de o parte se plang de situatia financiara/economica a tarii si propun relaxarea, pe de alta parte vin cu tot felul de propuneri populiste de mariri de pensii, alocatii, etc. Niste tarfe de fapt.
In principiu, nu vor vota impotriva decat cativa, iar ordonanta va trece, chiar si unii dintre colegii lor, oricat de panarame ar fi, nu-si vor permite sa riste sa duca Romania la mii/zeci de mii de decese in urmatoarele luni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Nu te supara dar Banciu este printre cei mai buni jurnalisti. Nu s-a dat pe langa nici un politician. Este impartial si da in toti cand gresesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Si daca stai in casa fara bani ce faci? Cei ce au fugit in strainatate la lucru au mers pentru ca nu poti sta fara bani doar pentru ca zice presedintele sa stai in casa. Daca ai familie atunci trebuie sa pui ceva pe masa. Daca firma din RO s-a inchis atunci mergi unde poti si faci bani. E usor de zis stai in casa, noi nu avem salarii ca germanii de mii de euro sa putem sta linistiti ca ne ajung banii de salariu pe inca cateva luni.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta se intampla cand nu economisesti pentru situatii de urgenta cum ar fi asta. happy Eu am economisit un ban si uite ca acum imi prinde bine + ca nu ma limitez doar la o singura sursa de venit.

| johnnny123 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Deci ti se pare mai bine sa ignoram virusul, sa lasam sa se infecteze 70% din populatie, adica vreo 14 milioane de oameni, si sa moara 2% dintre ei, adica vreo 280 000 de oameni? Plus inca vreo 100 000 care aveau alte probleme tratabile, dar nu au mai avut acces la asistenta medicala din cauza suprasolicitarii sistemului medical?

Stii ce inseamna 380 000 de morti? Inseamna intreaga populatie a unui oras mare de genul Constanta. Ca sa ai un termen de comparatie mai clar, la cutremurul din 1977 au murit in jur de 1550 de persoane.

Este o diferenta uriasa intre a avea niste sute de mii de oameni care vor avea dificultati sa-si procure mancare si a avea niste sute de mii de morti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

A adus lucruri bune dar a si inchis firme. Firma la care lucram a pus lacatul. Acum ce fac daca stau in casa? Cat imi va ajunge salariul de 1300 lei minim pe economie? Tineretul o va lua catre strainatate, vedeam ca multi fug spre tari din vest. Noua ne este team sa repornim economia. Ne bagam capul in nisip si ne prefacem ca totul e bine, sigur se vor rezolva lucrurile singure. Stam in casa si banii vin singur, cine mai face angajari pana prin toamna? Nici analize medicale nu iti mai face, analize care sunt obligatorii la angajare.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru johnnny123):

Nu, dar ar trebui gasite urgent solutii deoarece carantina este o solutie temporara daca vaccinul va fi gasit anul viitor ce o sa facem? O sa stam un an in casă?

| johnnny123 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

O spui de parca am avea o gramada de solutii magice la dispozitie si cineva nu vrea sa le aplice.

Realitatea este ca suntem prinsi intre ciocan si nicovala si nu exista decat doua solutii, niciuna fericita: ori continuam sa ne asumam carantina cu toate implicatiile economice pana cand pericolul trece, ori anulam carantina si ne apucam de sapat gropi comune pentru sutele de mii de morti.

Ne aflam intr-o situatie in care omenirea nu s-a mai aflat in ultima suta de ani. Cele mai puternice tari se zbat sa gaseasca solutii, cu diverse grade de succes. Romania ce solutii vrei sa gaseasca, cand noi nu aveam aspirina in spitale nici inaintea epidemiei?

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau, nu la tine m-am referit.Dar vreau sa-ti spun ceva eu in viata asta am ramas de foarte multe ori fara servici, sunt convinsa caci daca soarta a vrut asa, iti pregateste ceva mai bun.Eu mereu am gasit ceva mai bun daca ceva s-a terminat.Crede-ma am trait perioade foarte grele si nu era pandemie.Dar s-a rezolvat.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu te supara dar Banciu este printre cei mai buni jurnalisti."

Nu te supara, dar pe Banciu il stiu personal si nu de ieri de azi, de vreo 15 ani. Nu suntem neaparat prieteni, dar ne-am intalnit de cateva ori, el fiind amic cu o cunostinta de a mea. Singurul lucru interesant pe care l-a facut a fost cand lucra la Eurosport si comenta ciclism. De cand a dat-o pe politica si social a devenit un bufon. Ce naiba, ai impresia ca daca chiar era pe treaba, ajungea la B1 TV? Pe de alta parte, traim in Romania si bufoni de astia au si ei destui fani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RavenNymph):

Si de unde o sa aiba tara venituri? Leii nu cresc in copaci. Cu cat trece mai mult timp cu atat se ingroapa economia. Guvernul nu are absolut nici un plan de repornire a tarii. Stiu doar atat, stati in casa!
Restul e tacere!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Stiu ca nu v-ati referit la mine. Spuneam la modul general despre efectele acestei situatii de urgenta Si am dat cazul meu.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da multi oameni vor suferi asta e clar dar pana este viata este si speranta.Chiar azi am vizionat un film in care un el, 10 ani si-a dat din viata sa se imbogateasca si cand a ajuns milionar sa aiba de toate si sa ajunga si el in rindul milionarilor au venit la guvern comunistii si au bagat in temnita toti milionarii au venit la el, proaspatul proprietar al celui mai luxos hotel din cehia, i-au dat de stire ca de azi totul este al poporului el nu mai detine nimic, pentru ca tot este al tuturor si daca vrea poate ramane ca administrator al hotelului.Deci in cursul istoriei mereu au fost rasturnari de situatii, si nu cel mai destept sau cel mai bogat supravietuieste ci cel care sie cel mai bine sa se adapteze schimbarilor(eu zic ca supravietuieste cel care are credinta si nu se lasa invins de schimbari).

| darrio2007 a răspuns:

Deja este prelungită.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Are nevoie de incuviintarea parlamentului. Daca nu vor vota pro atunci ce vrea presedintele e pistol cu apa.

| danutzu96 a răspuns:

99.9999999998% se prelungeste

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se va prelungi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nemessys):

Da, breh, si eu pot sa stau vreo 6 luni sau mai bine fara probleme si sa nu mai lucrez nimic - dar lucrez de acasa, ca asta faceam si inainte, de lovit m-a lovit criza ca au scazut platile din advertising si in consecinta astia pentru care prestez au redus bonusurile in medie cu 40%. Totusi trebuie sa fim constienti ca peste jumatate din romani o duc de pe o luna pe alta, si multi nu din vina lor. Singurii care si-o merita sunt aia care cand sar de la sa zicem 1500 la 3000 RON salariu cheltuie in continuare tot ce intra, eventual se ingroapa in rate la prostii care nu le trebuie cu adevarat, si acum tipa ca sa ii scoata statul din cacao.

| Dragosdoar a răspuns:

Eu sunt de acord si cu inca 2 luni, ca sa fie treaba treaba, dar virusul va reveni oricum in sezonul rece+ca vor fi foarte multi asimptomatici.

| aumih16 a răspuns:

Nu! dar este necesar! si atunci trebuie!

| Drimmero a răspuns:

Sunt de acord sa stau cat e nevoie pana vor reveni lucrurile la normal, e mai bine asa, previi.