| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti de acord cu prelungirea perioadei starii de alerta? De ce da si de ce nu?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca situatia de acum se mentine atunci sunt de acord cu prelungirea pana pe la sfarsitul lunii iunie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, macar pană la sfarsitul lunii. Trebuie mentinuta carantina, izolarea obligatorie si ceva granițe închise

| aXy99 a răspuns:

Da. Cazurile zilnice nu au mai scazut de ceva timp, ba din contra, au inceput sa creasca usor, iar lumea s-a relaxat prea mult, nu mai respecta toate regulile (purtarea mastii in spatii inchise, grupuri de maxim n persoane etc.)

| siriusblack98 a răspuns:

Nu,nu sunt de acord.De ce? Pentru ca nu exista nici un fel de amenintare reala.Bineinteles,aici nu vorbesc pentru credulii care pun botul la tot ce apare la tv.Treaba asta este doar o chestie economica si pentru dezvoltarea unor noi forme de invatamant si joburi de la distanta.

| Apokales a răspuns:

Da, sunt de acord daca situatia o cere. De ce da? Ei bine, ca sa nu moara oamenii, de asta.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Ei tot vor muri de alte boli dar statisticile vor zice ca a fost covid. De cateva luni s-a murit numai de covid in caz ca nu ai vazut. Ne-a ras frate. TOATE bolile au disparut si a ramas covid-ul. Sigur daca ne apuca 15 iulie tot in stare de alerta vom salva multe vieti. Doar avem numa covid. A si economia e in galeata, firmele sunt in galeata, dar ce ne pasa? Avem alegeri in toamna si trebuie sa multumim conducatorilor.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

De parca vezi tu la stiri daca se moare si de diabet sau ciroza sau mai stiu eu ce. Stirile de genul: "A murit de diabet" nu intereseaza pe nimeni. Se moare in continuare. Dar ce te faci cand se va ajunge la cifra zecilor de mii de bolnavi? Ce te faci cand nu mai ai loc de ei in spitale? Tu ce ai face daca te afli in categoria de risc, ca presupun ca nu te afli de tot dai asa cu sa se dea drumu'?

Vad ca esti genul care crede mai degraba ca este o conspiratie, ca numarul cazurilor de infectati si de morti este mult mai mic. Eu unul cred ca este mai mare.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Tind sa cred ca se moare enorm de mult din alte boli cum ar fi cancer, diabet, boli de inima, HIV etc. Ieri vedeam cum stateau la coada cei ce aveau cancer pentru a-si primi tratamentul. Asta la institutul oncologic din Cluj. Ce triaj epidemiologic le faci unor oameni care sunt pe moarte? Lasa mai oamenii sa-si faca tratamentul. Sau daca mor pe urma vrei sa spui ca au murit tot de COVID? Nu de boala de care nu s-au putut trata? Fa asa si cu cei ce au diabet. Oameni care stau pe insulina sa ne batem joc de ei. Oameni care fac tratament de cancer sa ne batem joc de ei. Pentru ca da de se duc si zicem ca a fost monstrul COVID. M-am saturat.
Guvernul nu are nici un plan, numai stam sa verificam oamenii si blocam spitalele doar pentru cei cu COVID. Rusine.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite o chestie interesanta si te-am lasat cu ale tale. Daca nu se lua nicio masura se ajungea la 3 milioane de morti in U.E. la ora actuala, asa spun estimarile, mai exact studiile. Crezi ca daca nu se luau masuri in cazul bolnavilor de cancer, diabet, ciroza si asa mai departe se ajungeau la 3 milioane de morti in U.E. in doar cateva luni de zile, eu cred ca nu.winking

| aumih16 a răspuns:

Sunt de acord! cu conditia respectarii distantarii sociale!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu exista niciun motiv si niciun virus

| Reghqen a răspuns:

Nu, deja economia e destul în criză, dacă mai și prelungește starea de alertă ce să mai zic, dăm toți în faliment.
Pe lângă faptul ca situația s-a stabilizat în unele țări, nu vad rostul să o prelungească!