| add1cted1 a întrebat:

Buna seara! Daca eu sunt pozitiv si locuiesc cu parintii mei, ambii vaccinati, ei cat trebuie sa stea in carantina?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da! Toata casa si toti membrii familiei cu care locuiesti, sunt obligati sa intre in carantina cu tine.

| add1cted1 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc, dar nu mi-ai raspuns la intrebare.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Aici, zice așa:

https://www.digi24.ro/......ti-1794619

| AlexPitea a răspuns:

5 zile

| libearcafan2002 a răspuns:

Cat zice legea

| tudorvolcano a răspuns:

De obicei mai puțin decât tine.
Dar cel mai probabil, vor lua virusul exact ca tine (vaccinul nu îi apără de nimic, tot îl vor lua), și abia că se vor putea mișca din pat timp de o lună, se vor carantina singuri, de la fire, din simplul motiv pentru că le va scădea anduranța.

Covrigul de face dintr-un atlet care face 60 de km pe zi, un bolnav care stă la pat, și așteaptă să-și revină cu plămânii.
Dacă încerci să ieși din casă cât timp ești pozitiv, îți faci rău la sănătate în primul rând ție, pentru că te forțezi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru add1cted1):

Toata casa intra in carantina in acelasi timp, inclusiv paraintii tai, si stau conform legii in vigoare:
- 5 zile daca sunteti vaccinati sau
- 10 zile daca sunteti nevaccinati.

https://www.digi24.ro/......ti-1794619

Insanataosire grabnica!

| Lukasssz a răspuns:

Da