| Nimeni91 a întrebat:

Buna tuturor! Ce se intampla daca parintii mei nu au semnat declaratia de testare in scoala si un elev sau profesor este depistat pozitiv covid?
Trebuie sa stam cu totii in izolare 14 zile, in cazul asta, trebuie sa ma mai testez si eu si ceilalti care nu au semnat declaratia? Am inteles ca daca parintii nu vor ca elevul sa fie testat, elevul respectiv trebuie sa stea 14 zile in carantina, apoi sa aduca de la medicul de familie o adeverinta cum ca nu prezinta simptome covid. Trebuie, in cazul in care e cineva depistat pozitiv, sa ma mai testez si eu? Pana acum nu a fost nimeni depistat pozitiv in scoala mea.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Declaratia nu era obligatoriu sa fie semnata la inceputul cursurilor, poate fi semnata si atunci cand ar fi cazul, respectiv ai avea simptome.
Daca nu o semneaza nici cand vei avea simptome atunci scoala te va trimite la medicul de familie si dispozitia acestuia este obligatorie, nefiind nevoie de acordul parintilor.

| Nimeni91 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns!

| Nimeni91 explică (pentru Ioandelasal):

Nu stiam ca poate fi semnata cand apar simptomele, nu ni s-a comunicat de catre scoala daca e sau nu obligatoriu sa semnam declaratia respectiva. Insa noi nu avem medic in scoala si ni s-a spus ca nu vom primi teste acum, si daca vom primi, testele vor fi prelucrate de profesori, lucru care nu mi se pare in regula. Asta e motivul pentru care parintii mei nu au semnat, dupa cum foarte multi parinti au procedat intocmai :prelucrarea testelor de profesori. Insa, daca va fi nevoie la posibila confirmare a unor colegi cu, covid, il vor semna cu siguranta.
Multumesc ca mi-ai explicat! Eu credeam ca poate fi semnata declaratia numai la inceputul semestrului.

| darrio2007 a răspuns:

Parintii care nu semneaza acea declaratie sunt niste inconstienti. Si cum crezi ca iti va da medicul de familie adeverinta daca nu ti se face testul? Că esti tu Nimeni?

| Nimeni91 explică (pentru darrio2007):

Multumes de raspuns! Nu mi s-a explicat daca este obligatoriu sau nu testul covid la revenirea in colectivitate, diriginta de la clasa mea a pus doar sa spunem acasa cine vrea sa isi dea acordul pentru testul covid. Nu am simptome si nici macar nu am mai racit de un an, de cand nu am mai mers la scoala. Parintii mei nu si-au dat acordul, de asemenea cum nu au facut multi parinti din scoala mea, deoarece in scoala nu avem medic sau asistent medical, nici macar nu am primit teste si masti, nu avem nici dezinfectant. Ni s-a spus ca testele rapide vor fi facute de diriginti sau de profesorii de serviciu, in lipsa de personal medical. As fi vrut sa fac testul, insa nu cred ca profesorii sunt in stare sa faca teste. Prelucrarea testelor de profesori mi se pare un lucru care nu se poate duce la bun sfarsit, din cauza ca nu au pregatire medicala si nici dexteritate.

| darrio2007 a răspuns (pentru Nimeni91):

Aici ai dreptate. Testele pot fi făcute de profesori dar analizarea lor se face la o clinică. Oricum, se vede lipsa de organizare din școala ta.

| Nimeni91 explică (pentru darrio2007):

Sunt teste rapide, cu rezultat in 15 minute. Probabil ca cei care decis asta considera ca oricine se poate descurca.