| Anonymus66675 a întrebat:

Salut,Am și eu o întrebare urgenta, tocmai am aflat seara trecuta ca am fost testat pozitiv, iar prietena mea este la mine acasă de ieri după amiază, ea va fi obligată sa stea în carantina cu mine aici la mine acasă, Chiar dacă suntem amândoi minori?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunati la medicul de familie si anuntati, ca sa va ia in evidenta si sa fa sfatuiasca ce sa faceti, ca voi sunteti minori. Toata familia ta intra in carantina pentru 14 zile. Izolati in casa, cineva sa va aduca mancare sau cumparaturile la usa samd.
Cat despre fetita asta, trebuie vorbit de urgenta cu parintii ei si evident cu medicul.
Nu puteti sa valuati voi raspunderea fetei, mai ales ca-i minora.
Sunati ca in caz de urgenta, cand unul din voi (Doamne fereste) i se agraveza situatia si nu poate respira, sa vina salvarea si sa stie care este situatia voastra.

| Anonymus66675 explică (pentru Violleta2022):

Am luat legătura cu dsp-ul, I-am anunțat pe ei, deși mi-au cerut decât mie cnp-ul și au zis ca revin ei cu un apel

| Werrich a răspuns:

Norocosule!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Werrich):

Mi-ai dar idee de milioane, cheama o gagica la tine pentru "a o ajuta la invatat etc", iar intre timp sa aflii ca ai covid, si 2 saptamani sa stati impreuna.

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ar fi sa falsific un test Covid-19 sa iasă pozitiv?

| Panamax a răspuns:

Carantina o face unde vrea.

| Saitamalel a răspuns:

Salut. Da, va trebuii si ea sa stea cu tine in carantina.