| anonima188888 a întrebat:

azi la scoala am luat un biscuit fara sa ma spal pe maini, sunt mari sansele sa iau covid? Tin sa mentionez ca la noi in scoala nu a fost raportat niciun caz, mainile mi le dezinfectasem cu cam 15 minute in urma si am atins doar pixul si caietele mele.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N ar trebui sa ti fie frica de covid cum ar trebui sa-ti fie frica de orice boala transmisibila in general. Imi place ca inainte de covid multi elevi beau unii dupa altii, rodeau pixuri, isi suflau unii in gura la altii, puneau mainile murdare pe mancare, puneau mana pe bani pe urma pe fata etc, iar acum la orice mica abatere isi scriu testamentul (si nu vorbeasc neaparat de tine, vorbesc in general). Ar fi sanse de 1 la 1 000 000 sa faci coronavirus dar sunt sanse mai mari sa faci alte boli: enterocolite, viroze etc. Oricum faptul e consumat, pana la urma nu e capat de tara. Asta e acum. Iar daca bei apa doar te hidratezi, nu duci virusul in stomac.

17 răspunsuri:
| anonima188888 explică:

Dupa am baut multă apa dupa el cu speranta sa se duca virusul in stomacsad

| AureliusTPU a răspuns:

Daca racesti nu neaparat ai Covid si daca nu poti respira corect si te dor plamanii atunci poti sa te tuci la spital sa vezi ce ai.

| anonima188888 explică (pentru AureliusTPU):

Nu am simptome, imi e frica sa nu iau ca am mâncat un biscuit cu mana nedezinfectata la scoala si ma intreb care sunt sansele avand in vedere ca nu l.am ținut mult in mana.

| AureliusTPU a răspuns (pentru anonima188888):

Sunt mici sansele sa ai dar sunt sanse mai mari sa mori daca porti masca pe gura si pe nas.Eu o port doar pe gura ca imi strica plamanii ca eu eliminand dioxidul de carbon si inspirand din nou cu oleaca de oxigen nu mai am cantitatea de oxigen si risc sa mor.

| nicu991 a răspuns:

Mai repede exista riscul sa iei hepatita decat covrig19.

| Catrice a răspuns:

E covid garantat si fix stomac o ajuns rolling on the floor

| sabin89 a răspuns:

Pe viitor să speli nu numai mâinile, ci şi biscuitul. happy

| Pavard a răspuns:

Stai linistit, nu ai nimic.

| anonima188888 explică (pentru anonim_4396):

Mersi pentru răspuns! am facut.o involuntar si m.am speriat rau de tot. faza cu apa am auzit.o pe la începutul pandemiei si am zis sa incerc happy, oricum raspunsul tau m.a mai liniștit

| anonima188888 explică (pentru AureliusTPU):

Pai daca nu o porti pe nas, nu o mai purta deloc ca virusul pe acolo intra. nu ai cum sa mori de la masca deoarece oxigenul trece prin ea

| marinaru777 a răspuns:

Cred ca mai multi o sa moara de frica decat de covid, e buna si preventia dar sa nu exageram

| GdX a răspuns:

Hai fii serioasa. Ai pupat vreun bolnav de covid? Ti-a stranutat unul in fata? Biscuitele ala a fost lins de un infectat?
O sa ne imbolnavim de tema mai repede cred.
Boala mainilor nespalate se numeste Hepatia A.
Sansele mai mari sunt sa faci hepatita sau sa iei un helicobacter decat sa iei Covid in situatia descrisa de tine.
Covid-ul intra pe nas in organism nu pe gura.

| anonima188888 explică (pentru GdX):

Mulțumesc pentru raspuns

| Sonia822 a răspuns:

Te-ai contaminat deja, dar cu prostie, bine, ca e posibil sa fie de mai multi ani...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GdX):

Ma macinabun gând.
Ce inseamna "ai pulat vreun bolnav?"

| GdX a răspuns (pentru suntserios):

Pupat, am scris de pe telefon laughing si nu am verificat.

| AureliusTPU a răspuns (pentru anonima188888):

Trece oleaca de oxigen