| endociuma5 a întrebat:

Cand se mai termina odata pandemia asta nesuferita? Cand ne putem intoarce la vietile noastre normale, fericite, importante? M-am saturat sa stau in casa. Va rog sa nu jigniti si astept raspunsuri serioase numai cine stie exact.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| SimonaPSI a răspuns:

Endociuma5, singurul raspuns serios pe care il puteti primi in acest moment este "nu stiu".
N-am plecat nicaieri din vietile noastre ca sa ne putem intoarce candva in ele. Normalitatea, fericirea si importanta sunt concepte pe care le aplicam si le dezvoltam dinspre interior inspre afara noastra. Cand se intampla invers, cand depindem de factori externi pentru a da calitate starii noastre de bine, e o problema. In sufletul dvs e mai frumos si mai luminos decat oriunde pe pamant. Explorati acest spatiu... Numai bine

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Felicitari! Esti al 1.000.000-lea care pune aceasta intrebare pe TPU! Ai castigat un rezumat gratuit a ceea ce stim pana acum:

Nimeni nu stie cand se va termina, pentru ca nu noi facem programul pandemiei. Pandemia isi face singura programul, si nu-l comunica nimanui in prealabil.

Pandemia nu va fi cu adevarat sub control pana cand nu vom avea un procent semnificativ din populatia planetei imunizata prin vaccin. Iar vaccinul este la 12-18 luni distanta de a fi dezvoltat, plus inca pe atat pentru producerea la scara larga si vaccinarea efectiva la nivel planetar.

Pana atunci vom avea perioade in care masurile de distantare sociala se vor mai relaxa, dar orice relaxare a masurilor vine cu riscul unei noi explozii de epidemie.

Asta inseamna ca putem avea doua luni de "normalitate" urmate de inca doua luni de carantina si tot asa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu putin noroc, la anul.

| endociuma5 explică (pentru suntserios):

Pe tine te cred ca esti serios. Dar am dat funda la psihouser ca sa aiba norma.

| Violleta2022 a răspuns:

Vurusologii spun ca se poate terina in 6 luni, intr-un caz fericit sau 18 luni, intr-un caz disperat.
De stat in casa mai avem, cel putin 2-3 luni!
Statul in casa are si el rostul lui, pe lnga faptul ca te tine in siguranta si sanataos, iti poate oferii ocazia sa citesti, sa-ti dezvolti cultura, sa inveti anumite lucurrui samd.
Sunt atat de multe de facut intr-o casa...trebueid oars a vrei s afaci si gasesti, fara sa ai timp de plictiseala.