Care sunt gândurile care te neliniștesc în timp de coronavirus?

Se poate întâmpla să nu știi ce să crezi, pe cine să asculți și cum să te comporți cu prietenii, părinții și cu tine însuți, mai ales acum, când nu mai mergi la școală și multe dintre activitățile tale s-au mutat pe internet.

Viața s-a schimbat de când Organizația Mondială a Sănătății a anunțat epidemia de COVID-19, care a luat curând proporțiile unei pandemii.

Acum, din solidaritate cu cei în vârstă, cu bunici, părinți și oameni bolnavi trebuie să urmăm cu toții reguli noi, de la spălatul des pe mâini cel puțin 20 de secunde până la a sta cât mai mult în casă, ca să nu răspândim infecția fără să ne dăm seama.

Tu cum te-ai adaptat la noile reguli?

Am deschis pentru tine o nouă categorie, Coronavirus, unde poți pune întrebări legate de temerile tale din această perioadă sau alte întrebări pe subiect, pentru că orice ai simți în momentele astea, trebuie să știi că e firesc și uman. Împreună cu Brigada de comunicare nonprofit și Fundația Estuar îți punem la dispoziție cunoștințele unor psihologi voluntari care vor răspunde la întrebările legate de starea ta emoțională din această perioadă. Răspunsurile lor vor fi evidențiate în cadrul întrebărilor pentru a fi mai ușor de urmărit.

Nu uita că pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus e bine să folosești doar surse oficiale, cum sunt https://stirioficiale.ro sau alte site-uri ale autorităților statului.

Lasă o întrebare!

L.E Colaborarea noastră cu fetele psiholoage s-a încheiat, el fiind doar pe perioada stării de urgență. Le mulțumim din suflet că au fost alături de noi, cât și pentru ajutorul și implicarea din comunitate.

Fetelor, mulțumim pentru răspunsurile utile oferite celor care au întâmpinat greutăți în această perioadă!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
229 răspunsuri:
| Rotros a răspuns:

Ma nelinisteste terebil faptul ca este corona virus.

| sergiuonofrei a răspuns:

Că poți să te îmbolnăvești

| YoULoVeAnGeL a răspuns:

Nimic! Doar libertatea care ni se interzice. Nu putem face nimic! Cum nici pana acum nu am putut. Doar am avut impresia ca avem libera opinie laughing. Rahat! TZEAPA! :p

| despreanxietate a răspuns:

Această perioadă poate avea și efecte benefice, depinde cum o privim :
https://cusidespreanxietate.blogspot.com/......ficii.html

| Cherry88 a răspuns:

Imi e frica ca nimic nu va mai fi cum a fost odata

| dianacosma a răspuns (pentru Cherry88):

Bună, Cherry88! Schimbarea adesea provoacă nelinişte, teamă de cum vor fi lucrurile în viitor. Însă mereu se produc schimbări mai mici sau mai mari şi ele pot să fie şi în bine. De altfel, există şi lucruri care nu se schimbă atât de uşor, care poate au rămas mai mult sau mai puţin la fel.

| Cristina788 a răspuns:

Că nu vom scapa de carantină e păcat sa stau închisă in casă când sunt in floarea vârstei

| pufipo a răspuns:

E deprimant sa stai in casa intre 4 pereti, e deprimant si sa iesi in gradina intre 2 scanduri, in singuratate e greu

| Stefan_Robert_1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut Cristi nu vreau sa fiu nesimtit dar da-o in pisici de treaba medici isi rup mainile spatele si organismul ca sa salveze oameni si tu te rogi la ceva ce efectiv nu exista ceva care e inventat...

| FOOLSmanXxl a răspuns:

Sunt sanse sa vina 'valaul 2' de CoronaVirus?

| HadesSs a răspuns:

De ce nu se dau drumul la salile de forta? Why?

| ExpectUs a răspuns:

Unii copii si batrani mor de foame iar eu nu pot sa ii ajut!

| MosCraciunCuBarbaAlba a răspuns:

Vreau viața de dinainte!

| Alexander2799 a răspuns:

Dacă fac exerciții fizice, ma poate afecta?

| lilskies a răspuns:

Când se vor anula restricțiile, toate restricțiile?

| StanKpop1 a răspuns:

Sincer, nu simt nimic. Pentru mine viata e cam la fel.

| LikeARollingStone a răspuns:

Economia- in general. Oamenii- in special. Multe locuri de munca pierdute, multi copii fara cele necesare.

| RowseRj a răspuns:

Tocmai am născut și mie frică pentru copilul meu. E micuț și vulnerabil. Nici nu știu dacă spitalul e sigur. Teama mea e să se infecteze și să moară. Mă îngrozește acest gând.

| GopnikulBogdan a răspuns:

Nu a apărut nici o schimbare. În schimb din păcate masca sau vaccinul nu te protejează aproape deloc pentru că oricum te poți îmbolnăvi. Totodată care este diferența dintre gripă și covid?