| Mihaela2023 a întrebat:

În cât timp se vindecă hepatita făcută de coronavirus? Și cat este de gravă?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Sunt doua boli diferite, nu au legatura una cu cealalta.Nu insemna ca daca te-ai imbolnavit de SARS-CoV-2 faci si hepatita sau invers.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hepatita NU este cauzata de Coronavirus.
Cele 3 tipuri de hepatita sunt de cauza organica sau virala /combinata, dar virusii sunt cu totul de alt tip.

| Simpatic a răspuns:

O afirmatie pentru tine si pentru userii care deja au raspuns!
Carmen2021 cred ca nu te-ai referit la hepatita virala ci la steatoza, daca te-ai referit la steatoza care este mana in mana cu transaminazele crescute si cu gamma gt, daca ele sunt crescute toate din urma tratamentului puternic anti-covid (ca se dau pastile si antibiotice +antivirale) aceste valori vor trece.
E bine sa ceri celor din spital daca inca nu ti-au bagat in dozele pe care le primesti sa iti introduca silimarina.
Cand te vei externa iarasi cumpara si ia silimarina alaturi de un regim, cauta pe net regim pentru steatoza (ficat gras)
Recomand acest tip de silimarina datorita concentratiei mare de silimarina, raportul calitate-pret fiind unul foarte bun, gasesti in orice farmacie eu iti dau doar ca model : https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017143
Daca ai hepatita virala sau alta forma de hepatita atunci trebuie sa mergi la un medic si sa vezi ce schema de tratament trebuie sa urmezi, aici numai e cazul doar de o pastila si doar de armurariu/silimarina, e nevoie de tratament scump si sa intri intr-un program, iar tratamentul este gratuit suportat de stat.

| Mihaela2023 explică (pentru Simpatic):

Deci cat timp mă mai țin la spital? Dacă am fost internată pe 31. Cam indicate zile ma vindec?

| Floridori a răspuns (pentru Simpatic):

Destul de interesant ceea ce spui, insa as vrea sa cred ca oamenii nu confunda hepatita cu steatoza big grin insa e posibil sa ai dreptate si sa existe aceasta confuzie.
Insa steatoza nu se face in cateva zile de tratament. Daca ai dreptate si este vorba de steatoza, atunci o avea si inainte, fiind descoperita acum.
Chiar daca analiza markerilor hepatici indica anumite anomalii, este clar ca medicii isi dau seama ca este din cauza tratamentului si nu pun un diagnostic bazat pe aceste rezultate.In plus, pentru aceste cazuri exceptionale, se iau in considerare alte valori de referinta, diferite de cele standard sau medicul care deja cunoaste situatia, va lua in considerare faptul ca exista modificari datorate tratamentului, chiar daca laboratorul a folosit valorile de referinta normale si nu ii va pune un diagnostic doar in urma acestor analize.
Daca exista steatoza, o avea si inainte. Daca este hepatita o avea inainte sau a luat-o in spital.Din pacate, se mai intampla si astfel de lucruri...
Dar ceea ce vreau sa zic este ca ma bucura enorm sa vad persoane informate pe aici happy

| Simpatic a răspuns (pentru Mihaela2023):

Regula spune ca in 14 zile te vindeci unii in mai multe zile altii in mai putine.
Chiar daca tu ai inceput sa resimti efectele covid mai inainte in spital te tine pana te vindeci, nu iti fac asa test PCR in fiecare zi ca asa vrei tu.
Daca considera ca te-ai vindecat mai repede medicul la care apartii iti face analize si test PCR mai repede de 14 zile si te externeaza apoi, dar el decide in functie de analizele tale, de oxigen si de alti factori.
Nu te grabi sa te externezi pentru ca e spre binele tau sa te faci bine.

| Simpatic a răspuns (pentru Floridori):

Stiu despre steatoza pentru ca am simtit-o pe propria piele si inca o mai am datorita faptului ca sunt supraponderal, o chestie care mi-a ramas din perioada cand faceam sport, culturism, si incercam tot felul de suplimente care au dus intr-un final la ingrasarea mea, iar datorita faptului ca am un metabolism lent si fiind endomorf nu a facut decat sa am ficatul gras si sa-mi ingreuneze viata din acest punct de vedere happy
Revenind la ceea ce ai spus, da sunt persoane destule care incurca steatoza cu hepatita pentru ca sunt notiuni care isi au oarecum seva in acelasi principiu fiind afectiuni ale ficatului.
Ce este mai intrigant este faptul ca unii medici considera ca toate cazurile de steatoza sunt datorita alcoolului, fapt cu care si eu m-am confruntat fiind intrebat daca beau, eu neconsumand alcool de ani de zile, ceea ce mi se pare aiurea tare sa fii intrebat asta. La fel cum sunt alcoolisti care nu au probleme la ficatwinking

| Floridori a răspuns (pentru Simpatic):

Imi pare rau sa aud ca ai avut si inca ai astfel de probleme.Este super, insa ca ai decis sa te informezi temeinic in acest sens si sper ca acum sa ai grija de tine mai mult.

Exista doua feluri de steatoza: cea a ficatului alcoolic si cea a ficatului nonalcoolic, insa este adevarat ca majoritatea celor care dezvolta aceasta afectiune consuma alcool.Din acest motiv, se pleaca de la aceasta idee uneori.In orice caz, restrictiile sunt cam aceleasi cu mici diferente, insa ambele includ reducerea (daca posibil renuntarea totala) consumului de alcool si aceasta chestiune ii induce in eroare pe unii oameni, crezand ca doar alcoolul este cauza.
Astfel de confuzii se produc si in cazul diabetului zaharat.Fiindca aud cuvantul "zaharat" si pentru ca persoanele care sufera de aceasta boala au restrictii alimentare in ceea ce priveste consumul de zahar printre altele, oamenii cred ca diabetul este cauzat de consumul propriu-zis de zahar, ceea ce este fals.

Dar revenind, pentru ca nu vreau sa bat campii laughing in cazul tau, suprasolicitarea ficatului a avut o durata mai lunga, in timp ce in cazul prezentat de Carmen, este vorba de cateva zile de tratament. Sper doar sa nu se supere ca vorbesc aici pe langa laughing

Asta cu alcoolul este un subiect pe care multi medici il iau in calcul atunci cand cauta cauzele unei afectiuni, pentru ca majoritatea il consuma. Unii in cantitati mai mici, altii in cantitati mai mari, unii din cand in cand iar altii zilnic.Este atat de raspandit consumul de alcool si este cauza sau factorul care produce complicatii atator afectiuni incat in mod automat te gandesti la el.
Este atat de comun consumul de alcool incat in anumite contexte, o persoana care nu bea alcool deloc este privita mult mai ciudat decat o persoana alcoolica sau care bea exagerat de mult. Oamenilor li se pare atat de ciudat incat ma intreaba daca este din cauze religioase sau urmez un tratament atunci cand le explic ca eu nu consum deloc alcool.Incerc sa ii asigur ca nu este din aceste cauze, fiind o alegere personala, fara prea multe motive, dar ma privesc in continuare ciudat laughing Asa ca inteleg de ce unii medici au impresia ca alcoolul este cauza afectiunilor oamenilor care le pasesc in cabinet.Pentru ca este foarte raspandit si pentru ca produce multe probleme organismului, in special ficatului.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mihaela2023):

Nu stie nimeni, depinde de organismul tau cand te vindeci nu depinde de medici.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am avut si eu hepatita (A) cand eram mai tinerica
Obigatoriu doua saptamani in spital. Odata iesita tratament control si regim timp de un an.
Regimul si odihna sunt foarte importante in vindecare completa

| Zuzu1991 a răspuns:

Direct nu faci hepatita de la covid
indirect in schimb... la spitalele din rrrrominica, esti norocoasa ca scapi... PUNCT (ce mai conteaza o hepatita)

| Floridori a răspuns:

Hepatita facuta de la coronavirus!? M-ai facut sa zambesc...

Exista 3 tipuri de hepatita: A, B si C, fiind provocate de virusuri diferite (IN NICIUN CAZ CORONAVIRUS).
A este foarte contagioasa dar si usor de tratat, aceasta putand fi eliminata si de propriul sistem imunitar daca este sanatos.
B si C se pot croniciza.

Hepatita nu ai facut-o de la coronavirus pentru ca nu are nicio legatura.
Ori aveai hepatita inainte si nu stiai, ori ai luat in spital si acum esti mintita in fata pentru ca nu au niciun interes sa iti spuna ca te-ai imbolnavit in spital.

In orice caz, gravitatea hepatitei tine de tipul acesteia.
Numai bine!