Care sunt gândurile care te neliniștesc în timp de coronavirus?

Se poate întâmpla să nu știi ce să crezi, pe cine să asculți și cum să te comporți cu prietenii, părinții și cu tine însuți, mai ales acum, când nu mai mergi la școală și multe dintre activitățile tale s-au mutat pe internet.

Viața s-a schimbat de când Organizația Mondială a Sănătății a anunțat epidemia de COVID-19, care a luat curând proporțiile unei pandemii.

Acum, din solidaritate cu cei în vârstă, cu bunici, părinți și oameni bolnavi trebuie să urmăm cu toții reguli noi, de la spălatul des pe mâini cel puțin 20 de secunde până la a sta cât mai mult în casă, ca să nu răspândim infecția fără să ne dăm seama.

Tu cum te-ai adaptat la noile reguli?

Am deschis pentru tine o nouă categorie, Coronavirus, unde poți pune întrebări legate de temerile tale din această perioadă sau alte întrebări pe subiect, pentru că orice ai simți în momentele astea, trebuie să știi că e firesc și uman. Împreună cu Brigada de comunicare nonprofit și Fundația Estuar îți punem la dispoziție cunoștințele unor psihologi voluntari care vor răspunde la întrebările legate de starea ta emoțională din această perioadă. Răspunsurile lor vor fi evidențiate în cadrul întrebărilor pentru a fi mai ușor de urmărit.

Nu uita că pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus e bine să folosești doar surse oficiale, cum sunt https://stirioficiale.ro sau alte site-uri ale autorităților statului.

Lasă o întrebare!

L.E Colaborarea noastră cu fetele psiholoage s-a încheiat, el fiind doar pe perioada stării de urgență. Le mulțumim din suflet că au fost alături de noi, cât și pentru ajutorul și implicarea din comunitate.

Fetelor, mulțumim pentru răspunsurile utile oferite celor care au întâmpinat greutăți în această perioadă!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
229 răspunsuri:
| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. Daca capacitatea de productie nu scade, mai ramane sa ai aceeasi cerere, ca ciclul economic sa se reia la acelasi nivel. Toate statele dezvoltate mari au anuntat ca vor da oamenilor bani, cererea acesto oameni va reactiva si industria. Oricum, cifrele tale nu sunt actuale; oamenii plecati afara au trimis din ce in ce mai putini bani acasa, iar acum avem si noi nevoie de fort de munca, ca sa nu mai spun ca o mica parte din romanii plecati au revenit in tara.

| ania a răspuns:

Ne-am apropiat de Dumnezeu, ca, națiune încât El să decidă să ne scape de coronavirus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce trebuie umanitatea să învețe după această pandemie?

1. Să investească mai mult în știință, și mai puțin în superstiție;
2. Să învețe să colaboreze, lăsând deoparte elementele care nu fac decât să dezbine: naționalitate, sexualitate, rasă, statut social, zei;
3. Nu suntem stăpânii naturii și nici invincibili, astfel că, ar trebui să învățăm să fim mai umili;
4. Să prețuim mai mult libertatea;
5. Mai rea decât pandemia de coronavirus este pandemia de prostie, căreia ar trebui să-i dăm mai mult atenție și s-o tolerăm mai puțin, dacă ea se demonstrează a fi dăunătoare.

| cristi202 a răspuns:

In general, nu ma tem. Respectind cerintele (spalatul pe miini, statul acasa, etc), riscul contaminarii e redus mult. Dar si asa, nu cred ca ar fi o problema pentru mine, un tip cu o rezistenta fizica si la efort si in fata bolilor deosebita. Cindva, dupa o saptamana de spitalizare, am urcat chiar a doua zi cu bicicleta pe Transalpina. Cred ca pe mine infectarea nu m-ar afecta prea mult, poate as fi unul din cei care nu manifesta simptome, insa problema se pune sa nu ii infectez eu pe altii carora virusul sa le faca probleme.
Ce ma afecteaza pe mine cel mai mult e statul acasa. Desi stau acum la sat, am o curte si o gradina imensa, iar uneori seara imi permit un pic sa ies cu bicicleta, nu pot spune ca nu sunt afectat. Am lucrat timp de un an cu UberEats, livram mincare in Bucuresti cu bicicleta. faceam in medie 70 de km pe zi, deci ma miscam foarte mult, vedeam oameni, socializam, si imi placea viata ce o duceam, caci consider ca esenta vietii e miscarea. Dar totul s-a dus, cel putin pe moment. Cind am fost ultima oara, acum vreo doua saptamini, Bucurestiul era pustiu, toata acea agitatie care te facea sa il doresti nu mai exista, si o anumita apasare in sufletele oamenilor putea fi observata usor. Am considerat ca nu mai merita sa ies, desi acum cistigurile ar fi mai mari, dar nu in bani sta totul, nu?
Dar cel mai mult ma ingrijoreaza timpul care va urma, cit va dura toata tarasenia asta. Cei mai multi zic ca nu mai mult de doua luni. Chiar asa sa fie? Daca va dura toata vara, sau un an sau doi, poate cineva sa certifice ca nu poate fi asa? Si ar fi inuman pentru mine ca, dupa ce am trecut o iarna stind mult pe afara, cand sa ma bucur de caldura sa trebuiasca sa stau in casa, si sa pot iesi abia din nou in toamna, cand va reveni frigul. Am asteptat mult caldura primaverii, si acum descopar ca nu pot avea parte de ea. Sper insa sa nu fie chiar asa cum gindesc. Oricum, miscarea imi lipseste mult.

| dianacosma a răspuns (pentru cristi202):

Bună, Cristi202!

Sună frustrant şi greu să ai aşa o schimbare a stilului de viaţă, impusă pe perioadă nedeterminată. Tu, obişnuit cu foarte multă mişcare, să fii nevoit să te mişti puţin şi pe o arie restrânsă, să nu mai simţi pulsul alert cu care erai obişnuit în capitală... Plus aşteptările de primăvară frumoasă, cu mişcare şi veselie, care uite că din păcate nu se împlinesc aşa cum te-ai fi gândit.

Cum tot ce putem să facem acum este să ne dăm cu presupusul despre cât va dura (unii bazându-se pe informaţii din domeniu se apropie mai mult de ce va fi, cu siguranţă, dar tot nu putem şti 100%), ar putea fi mai util să ne concentrăm pe ce putem face acum ca să fie mai bine.

În legătură cu mişcarea, care pare din mesaj să fie cea mai mare pierdere pentru tine, mă întreb ce posibilităţi de mişcare mai multă ai chiar acum. Spui că de spaţiu nu duci lipsă. Ce alte feluri de mişcare îţi sunt la dispoziţie, în afară de ieşitul cu bicicleta? Cum ar fi să explorezi posibilităţi: exerciţii în casă/grădină, muncă în grădină, cursuri de sport pe internet sau orice altceva îţi vine în minte.

Nu sunt sigură că înţeleg ce vrei să spui despre livrări. Te gândeşti că dacă ai face livrări acum, ai răspândi virusul? Dacă da, este o grijă de înţeles. Mă gândesc totuşi că se fac oricum multe livrări în perioada aceasta... poate fi o opţiune. Sau în cazul în care consideri mai responsabil să stai acasă de dragul celor mai vulnerabili, mă întreb dacă ai vrea să încerci o mică schimbare de perspectivă: este greu, dar nu eşti obligat să rămâi acasă aproape tot timpul, ci este şi o alegere a ta, cu sens, din respect şi grijă pentru alţi oameni care nu sunt atât de rezistenţi fizic ca tine. Dacă reuşeşti să vezi că ai un anumit control şi are sens alegerea ta de a nu face livrări acum (deci mult mai puţină mişcare), ar putea fi un pic mai uşor de suportat perioada aceasta.

Şi o ultimă recomandare este despre această centrare pe prezent, pe resursele şi posibilităţile de acum. Parte din frustrarea de acum vine şi de aici: "Am asteptat mult caldura primaverii, si acum descopar ca nu pot avea parte de ea.". Este ceva atât de comun, să aşteptăm cu dor ceea ce ne face plăcere! Şi totuşi tocmai aşteptarea asta face frustrarea mai mare când lucrurile se petrec altfel decât ne-am imaginat. Afară este soare, se încălzeşte încetul cu încetul... Îţi propun să fii atent la ce îţi face plăcere chiar în perioada aceasta. Va veni şi căldură şi perioadă în care vom putea ieşi să ne mişcăm oriunde, oricât de mult, dar nu ştim cu siguranţă când. Ceea ce este sigur e chiar ce avem acum.

| ImiPlacMexicaniiXD a răspuns:

Ma simt foarte singura și neajutorată. Stau doar cu mama mea acasă și îmi e frica de toate. Sincer nu am cui sa ma destind pentru ca nu vreau sa o încerc pe ea negativ. Sunt și o fire anxioasa și ba îmi e frica când îmi vine sa tusesc, ba îmi e frica de răceala. Efectiv doar astept. Astept cu sufletul la gura sa treacă toată starea asta de urgentă și sa fim bine. Dar ce as mai putea sa fac?

| DraionoDragos a răspuns:

O sa se mearga la scoala anul asta? sau o sa se amane in continuare?

| cristi202 a răspuns (pentru dianacosma):

Multumesc muuuult!
Da, e o perspectiva, e alegerea mea in ultima instanta, bazata pe faptul ca cunosc riscurile la care ii pot expune pe altii - livrarea ma duce in contact cu multe persoane, si cum perioada de incubatie e de pana la 12 zile la Covid, pana sa aflu de contaminare, pot imprastia boala destul de mult. Dar totusi, e alegerea mea, nu sunt constrins, pot iesi oricind, nu e ca in cazul celorlalti, dimpotriva, poate asa as putea fi de folos celori izolati in casa, daca e sa vad si partea pozitiva a acestui lucru. Inteleg acum, si asta face sa imi fie mai usor, pentru ca nu imi constringe libertatea.
Ma gindesc deja la alternative. Pe linga gradinarit, mai e si acest site, unde pot redeveni din nou activ, intr-o perioada buna chiar am fost foarte activ, si mai e o mare pasiune a mea, pe care am lasat-o de mult deoparte, desenul si pictura, am tot ce trebuie in acest sens, creioane, culori, pensule, etc, care ma asteapta sale folosesc din nou, si cu suguranta o voi face.
Multumesc inca o data pentru raspuns!

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Când o să putem ieși în oraș fără declarație?

| TheOptimist a răspuns:

Gândul meu principal!
Totul va trece,
Totul va fi bine,
Zâmbetul pe buze,
Capul sus,
Asta ne va învăța pe toți să fim oameni echilibrați.

| Jackpot2 a răspuns (pentru CristinaAnAAAA):

Cică nu se amână anul școlar!

| AlexandraR21 a răspuns:

Am și eu o întrebare la care am o vagă impresie că știu răspunsul.
În această perioadă, oamenii au voie sa fie concediați de la locul de muncă? Mai ales în această vreme de criza...în care nu știm care, cum să supraviețuim

| teo530 a răspuns (pentru cristi202):

Salut Cristi. Bravo ca ai scapat de nelinistile care te incurcau si mai ai doar de gasit modul in care sa iti continui livrarile in siguranta.
Bafta la desenat si pictat! Ai putea sa te eliberezi de griji desenand sau pictand ceva care sa aduca veselie si sa ilustreze speranta pe vremea asta. Sanatate si fericire!

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Nu știu dacă o să ia FCSB campionatul anul ăsta.

| Cduncfujndf a răspuns:

După cum știți nu se mai merge la școală. Eu sunt clasa a 9 a, și pe semestrul al doilea, în mai trebuia să i-au bursă de merit. Oare se mai dă bursa?
Și prietena mea cea mai bună are bursă, și ea se întreabă același lucru.
Ne făcusem planuri din banii aceia să ne distrăm în vacanța de vară.

| nesdfs a răspuns:

Ca ne minte mass media

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Buna Ziua! Va rog sa ma ajutati, am devenit destul de agitata cu situatia care a luat deja o mare amploare, as vrea sa stiu cand pot sa vin acasa fara sa fiu nevoita sa intru in carantina, eu sunt plecata in Austria si trebuie sa vin in Romania pe 21, firma care m-a angajat mi-a spus ca nu se stie daca pot sa vin in Romania la data respectiva.Intrebarea mea este cand pot sa vin in tara fara sa fiu nevoita sa intru in carantina? Va multumesc anticipat!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru nesdfs):

Cu ce te minte?

| nesdfs a răspuns (pentru suntserios):

China si-a revenit pe noi ne manipuleaza statul sa fure cat mai mult chiar nu va dati seama? lumea moare de diferite boli nu de coronavirus inainte sa apara virusul asta tot murea lumea acum a bagat vrajeala ca moare de la coronavirus

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru nesdfs):

Sa te duci la familiile celor 80.000 morti si sa le zici acelasi lucru.

Pe urma sa te duci la miile de oameni care au stat cate 10 zile la ATI ca nu puteau sa respire si sa le zici acelasi lucru.

Da asa direct in fata. Unii te vor pocni altora li se va face mila de prostia debitata.

| filipache a răspuns:

Nu inteleg ce este atat de periculos cu virusul asta? Bunicul meu care are peste 65 de ani iese in fiecare zii si sta in Constanta un oras cu port unde intra vase care sunt posibil infectate de corona si nu are nimic!

| nesdfs a răspuns (pentru suntserios):

Aceste familii 80000 nu sunt in Romania si nu ma intereseaza ceea ce zici tu ma intereseaza de familia mea

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru nesdfs):

Deci o sa crezi in virus abia dupa ce iti moare cineva... logica de gaina

| dianacosma a răspuns (pentru cristi202):

Cu drag! Mă bucur că a fost de folos perspectiva. Sună că ai la îndemână mai multe variante pentru această perioadă.

| nesdfs a răspuns (pentru suntserios):

Ti-am dat multe explicati nu inteleg unde vrei sa ajungi si dc sa imi moara mie sa iti moara tie gainar esti tu ca nu cred ca team jignit

| dianacosma a răspuns (pentru ImiPlacMexicaniiXD):

Bună, Little16!

Înţeleg din mesaj că tu te cunoşti, ştii ce e dificil pentru tine - ai această parte de anxietate care se activează de câte ori ai vreun simptom care seamănă vreun pic cu coronavirusul, dar din felul în care te exprimi aici, sună că îţi ştii reacţiile şi nu neapărat dai crezare fiecărei griji. Mai înţeleg şi că te preocupă emoţiile mamei tale chiar când ţi-e greu şi ţie, ai în continuare capacitatea de a fi empatică faţă de cei dragi. Mă bucur că ai scris aici pe TPU ca să nu mai fii singură cu temerile tale, este foarte important. Înţeleg că te simţi singură pentru că nu ai cu cine să te descarci (poate te-ai mai descărcat puţin aici) şi poate simţi că nu poţi face multe în situaţia asta. Eu văd totuşi resursele tale de autocunoaştere, empatie, rezilienţă. Chiar şi vigilenţa faţă de sănătate este o resursă în perioada asta mai ales. Cum ar fi să te uiţi şi la partea cealaltă a monedei, la punctele tale forte care te ajută să treci prin momentele grele? Ambele sunt părţi ale realităţii.

Cât despre ce ai mai putea să faci în afară de a aştepta să treacă, asta depinde mult de tine, de ce făceai înainte şi ai putea să continui într-o formă sau alta, de ce anume îţi place şi îţi doreşti. Mai general, eu îţi recomand să fii atentă la nevoile tale şi cum se schimbă ele - simţi nevoia mai degrabă de odihnă sau de socializare (măcar online sau telefonic) sau de a face lucruri cu sens pentru tine? P=e măsură ce observi ce nevoi şi dorinţe ai, poţi găsi şi moduri de a le satisface. Aşa te poţi simţi mai bine şi gândi la mai multe aspecte ale experienţei tale de acum.

Multă sănătate!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru nesdfs):

Pai daca decesele alea sunt vrajeala si tu esti smecher si inteligent inseamna ca nu iti extre frica de virus nu? Daca nu te conving 80.000 decese, ce te convinge?

| nesdfs a răspuns (pentru suntserios):

Smecheria este pentru fraieri eu sunt optimist ca vom trece peste

| aumih16 a răspuns:

Nici mie nu imi convine situatia! dar le multumim totusi! medicilor de la noi! ca isi fac treaba bine! si ne ajuta sa trecem peste! daca sunt suparat pe cineva! aceia sunt chinezii! ca numai ei ne-au bagat in mizeria asta! si pe noi! si pe altii! uite cum ne chinuim! nu ca ne-ar place! dar asta-i situatia! americanii nu sunt vinovati! si ei au luat boala tot de la chinezi! stai linistit!

| aumih16 a răspuns:

Oricum noi stam bine! fata de Italia Spania Franta Germania Marea Britanie sau Statele Unite! avem noi nu stiu cati oameni infectati peste 4.000! insa la cei vindecati avem 406 sau 407 deja! stam bine! la decese nu prea! ca avem 192 sau 197 acum!