| Xenoverse1 a întrebat:

Cat mai tine pandemia asta nenorocita?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
22 răspunsuri:
| Robertandrei4858 a răspuns:

Pana cand se prinde lumea ca este doar o strategie de control.

| Wr3nch a răspuns:

Nimeni nu stie man. Doar nu crezi ca e undeva un calendar si astia se gandesc: hmmm, mai stam x zile. Dar probabil cateva luni bune, la cum ies unii din casa zilnic fara motivlaughing

| Holiday a răspuns:

Cam o luna si jumatate in Europa. Dar posibil sa apara din nou apoi peste cateva luni.

| sierra1 a răspuns:

E a suta intrebare pe tema asta

de exemplu

https://www.tpu.ro/......carantina/

| sierra1 a răspuns (pentru Robertandrei4858):

"este doar o strategie de control"

adică cum?

| Alverto a răspuns:

Nimeni nu stie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se stie deocamdata. Daca nu se prelungeste starea de urgenta, dupa Paste suntem din nou liberi. Dar ar fi prea frumos sa fie adevarat. sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alverto):

@sierra1: Ei, cum. 5G, vaccinul, reducerea populatiei sub 1 miliard, a doua venire a lu' pletosu' roackar de l-au rastignit astia acum doua mii de ani, soros, reptilienii, noua ordine mondiala. Treburi de-astea...

| Alverto a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Moșule, vezi că nu știi despre ce vorbești, reptilieni? Really Man? Și apropo, de ce mi-ai răspuns mie și vorbești cu Sierra

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alverto):

Reptilieni, clar! Si aia sunt implicati! Bine, tu m-ai luat in serios? Astia alde Robert umbla cu de-astea, eu doar le insiruiam, nu inseamna ca pun botul la ele. Ti-am raspuns tie cu pointer catre Sierra fiindca ma ignor cu ea. tongue

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Cine te controleaza boss?
Crezi ca vor sa te tina in casa ca sa ce? Sa iti faca o supriza si peste 3 luni sa avema autostrazi peste tot?

| johnnny123 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pamantul plat, masonii, pasaportul cu chip.

| johnnny123 a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Oare de ce astia care cred ca totul este o conspiratie sunt cei mai usor de controlat prin cele mai rudimentare mijloace si prin cele mai penibile povesti?

O avea vreo legatura cu nivelul lor de educatie?

| Legion7X a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Da, mulți se prind la urgențe după ce umblă în contact cu mai mulți iar alții se prind stând mai mult acasă feriți de oameni.

Tu cred că ești la categoria a doua.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru johnnny123):

Da, da, cipul implantat prin vaccin si activat de 5G!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai uitat cum Bill Gates vrea sa isi omoare tot clientii pe baza carora a facut averea...

| SimonaPSI a răspuns:

Generalgrevious, iti inteleg nelinistea. Ca orice situatie scapata de sub control, va dura pana cand se va restabili ordinea. In cazul nostru, pe Planeta...
Depinde de noi toti sa gandim in termeni rapizi, sa respectam indicatiile si de data aceasta, marea majoritate a noastra, sa ajutam prin neimplicare (izolare). Este tot ce ni se cere.
E adevarat, timpul capata o alta dimensiune cand astepti. Lucrurile se vor restabili in cateva luni. Beneficiem de tehnologie, de resurse, suntem alimentati bine, avem majoritatea apa curenta si mult timp sa ne facem planuri. E delicata situatia, dar nu imposibil de depasit. Curaj, se poate!

Bula
| Bula a răspuns:

Pana ce Pamantul respira putin mai usurat. happy
Poluarea aerului a scazut mult de cand oamenii stau acasa si nu circula milioane de masini si avioane, iar resetarea naturii poate incepe cu primavara, cand natura se inverzeste din nou.

| StrongHeart a răspuns:

Maxim o luna

| ania a răspuns:

Când voi trimite ciuma în poprul Meu, dacă poprul Meu peste care aste chemat Numele Meu, se va smeri, se va ruga și va căuta Fața Mea ți se va abate de la căile lui rele, îl voi asculta dub ceruri, îi voi ierta păcatul și=i voi vindeca țara( 2 Cronici 7=14)

| Mosotti a răspuns (pentru SimonaPSI):

"Depinde de noi toti sa gandim in termeni rapizi, sa respectam indicatiile si de data aceasta, marea majoritate a noastra, sa ajutam prin neimplicare (izolare). Este tot ce ni se cere."
Depinde de noi si sa respectam, dar ce trebuia sa stie initiatorul este ca durata tampeniei depinde de faptul daca noi respectam masurile sau nu, ca altfel nu se face legatura intre intrebare si faptul ca respectam sau nu.
Si asa responsabilizam mai mult oamenii sa fie constienti ca de noi depinde, de ei, ca de aia depinde daca se duce in cateva luni, 2 luni sau 15 luni.
Sincer? Multi nici nu realizeaza ca de ei depinde! De aia trebuie spus. Ei se intreaba ca, cand o trece, dar fara sa se bage si pe ei in ecuatie.

Adica facem ce putem ca atat putem sa facem adica sa respectam, mai mult nu depinde de noi.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

De unde sti tu ca in maxim o luna?! Nu stie nimeni, dar bun, explica de ce zici ca intr-o luna te rog, sa intelegem si noi.
Ca sa se amelioreze macar intr-o luna ar trebui ca deja pe 15 aprilie sa avem varful de nr de infectari, apoi pana pe 1 mai sa coboare numarul mereu, si atunci abia putem iesi din casa liber, insa si atunci n u se va permite aglomeratiile, tot se pastreaza unele masuri, la vara transmiterea se face mai slab dar tot se va face, de prin Oct in colo e posibil sa o ia iar au zis astia, ca pana nu apare un vaccin, nu va fi prea bine.

Astia au prognozat asta cam pe 15 mai ca se va intampla, insa nici asta sigur, adica cu iesitul liber.