| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti de noua tulpina de covid?! Aia din Anglia care e cu 70 % mai contagioasa?!
Deja in Italia e un caz, noi inchidem traficul cu Anglia abia maine la ora 19 dar doar aerian.
Ce rost are daca nu inchizi si trenuri, vapor, autocare?!

O gestionare a situatiei de te doare capul, pana nu murim cu totii, astia nu se lasa.
Pai imediat ce s-a auzit de tulpina aia, cum imediat blocat tot traficul din Anglia pe toate caile.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
37 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Tu esti prea dulce sa te pape corona

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca daca ar vrea sa ii opreasca, ar oprii radacina, nu ar lasa sa se imprastie atata. Dar, bolnavii isi traiesc viata obisnuita acasa. Pare ca foloseste motivul asta sa opreasca circulatia globala.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Foarte usor este, de aia sunt 78 de milioane de infectati.

| Mosotti explică (pentru RAY):

Ma papa la o adica, ca nu-s eu superman.

| Mosotti explică (pentru Frank51):

Pai sunt ca nu s-au luat masuri! De aia, in china s-au luat si s-a rezolvat in mare parte, daca aveau un 5-6 infectati noi pe saptamana, dar si pe aia ii rezolva.

Au venit n romani din Italia, Spania si nu i-a bagat in carantina, i-a lasat sa intre ca popa asa.
I-a durut in pix de noi, s-au facut autoritatile ca fac ceva, au inchis scolile, dar mall-urile sunt deschise, deci masuri pe sfert.

Ia domne masuri mai dure pana la vaccin, si aia e, daca tot nu am vrut sa facem ca, China un lock down serios si sa scapam.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Fiindca lasa romanii sa se intoarca acasa, dar ii baga obligatoriu in carantina 14 zile, daca vin din UK.

| Mosotti explică (pentru Violleta2022):

Pai atunci de ce a mai oprit avioanele, e non sens, putea sa le lase si pe alea si sa ii bage in carantina, totul anapoda in Romania asta tampita.
Daca ii baga in carantina 14 zile sa ii bage, dar pana acu ce au facut? Au lasat mii de romani sa vina din Italia de ne-a impanzit de boala fara sa-i izoleze pana sa fie clar daca au sau nu virusul, si sa fie rezolvati inainte sa le dea drumul in societate.