| Meme10Meme a întrebat:

Ce părere aveți de faptul ca aia de la Antena 3 au zis ca tulpina indiana este de 60 de ori mai contagioasa decât tulpina englezeasca? De fapt este cu 60% mai contagioasa. Asta ar însemna că este de 0.6 ori mai contagioasa aceasta tulpina. Nu ar trebui sa ii dam în judecata? Prea mult fake news împrăștie ca să atragă votanți pentru PSD și AUR...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Vezi? De-aia nu urmăresc nici-o dată știrile pe antene.
Au mai făcut ei și mai și... Anul trecut, doar să facă vâlvă în legătură cu câți oameni ies pe străzi în Suceava chiar dacă e carantină, au arătat filmări din 2019 să vadă lumea că sunt pline străzile domnle! Culmea culmilor, filmarea era din bucurești că se vedea metroul.
Trebuie reclamați și amendați, și sper să dispară cât de curând, că au posturile TV cele mai infecte din românia.
https://playtech.ro/......-tv-146412

| Meme10Meme explică (pentru mastadont):

B1TV, Antena Group, RTV, EVZ, șamd. Acestea sunt trusturile de presa care trebuie interzise prin lege. Mai sunt, dar pe astea le rețin acu'

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Ii dai cu ce banilaughing)) avocatii lor fac pe luna cat face romanul mediu pe an.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Serios? O sesizare la CNA e gratis, si conform legii sunt obligati sa raspunda - https://www.cna.ro/-Servicii-si-sesiz-ri-.html

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

N-ar trebui sa te dam si pe tine in judecata pentru ca faci greseli? "Cu 60%" e diferit de "de 0.6 ori".
Uite un exemplu simplu: cu 60% mai multi bani fata de 100 de lei inseamna 160 lei. De 0.6 ori mai multi bani fata de 100 de lei inseamna 60 de lei.

| Meme10Meme explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Scuze, greșeala mea. Dar asta nu schimba faptul ca aia fac fake news.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Meme10Meme):

"Scuze, greseala mea." Asta pot zice si ei, nu au dat in cap sa fie ceva de neiertat.

| Meme10Meme explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ei, ca un trust de presa nu-și permit sa facă greșeli de genul. Eu cred ca a fost intenționat. Chiar dacă ar fi fost o greseala, trebuia sa schimbe titlul videoclipului.

| Vântulalb a răspuns:

Mama ei de matematica!
60% inseamna 0, 6?!
Numai unul ca tine se lasa convins de unele partide politice.

| Meme10Meme explică (pentru Vântulalb):

Ce partide politice ma? Ce am greșit? Nu e asa? Zi tu, cât înseamnă cu 60% mai contagios?

| Dintrebare a răspuns:

Daca chiar iti doresti sa iei atitudine poti face o sesizare la CNA si vezi ce se intampla. Dar oricum, telecomanda e cea mai la indemana arma impotriva posturilor tv pe care nu le agreezi.