| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca va evolua pandemia de coronavirus avand in vedere ca a inceput scoala?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Situatia va fi nasola in opinia mea, incepand scoala fizica si cazurile de imbolnavire cu covid se vor inmulti.
Cu stupoare nimeni in tara asta nu ia o decizie corecta.
Parerea mea nu este sa triem oamenii adica cine face face cine nu nu ci sa-i punem la adapost.
O parere care poate parea stupida pentru multi dar scoala nu trebuia sa incepa pana nu scadeau numarul de infectari, la noi cresc in fiecare zi iar ei lasa libere scolile, in curand si cluburile si mai stiu eu ce, nu mi se pare corect si normal.
Stiu ca nu poti obliga lumea sa stea in casa, e si greu de altfel dar pana acum nicio masura nu imi pare corecta decat cea cu purtarea mastii care si ea se pare ca este facultativa, si toti marlanii nu au inteles-o inca ca nu pot respira, sa ma caca pe respiratul lor, intr-o asemenea pandemie masurile trebuiau sa fie drastice ori porti masca ori daca nu amenda mare si a doua oara pasibil de puscarie, excetie facand cei care au act justificator in buzunar ca sufera de o boala grava carora masca le-ar ingreuna mult situatia.
DOAR MASURI DRASTICE AR PUTEA OPRI RAPANDIREA CORONAVIRUSULUI!
Dar noi avem o tara si un guvern de tot rasul.
O tara de salahori care vin si pleaca din afara si se tot intreba e ok sa stea 2 saptamani in carantina (pai daca nu-ti convine stai in ceara mati acasa sau munceste la buticul din colt salahorule) ca voi cei care tot o ardeti prin grajduri prin afara 1 luna colo si 1 luna dincoace ati participat la raspandirea acestui virus, voi va faceti vinovati de moartea fratilor si rudelor voastre!

39 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca au inghetat anul ce? De fapt nu au inghetat, am zis gresit, nu se face scoala fizic doar, se face online. Insa si daca s-ar fi inghetat ce? Care e probleme? Ar fi luat-o mai departe la anul.
O zici ca si cum le-ar face un rau ca i-ar mai scapa de scoala un an. Mai stau si ei inca un an la scoala, mare lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai daca il inghetau, toti elevii pierdeau un an. Si asta e o problema imensa. Mie nu mi-ar conveni sa termin liceul cu un an mai tarziu, si sa nu am nicio vina.

Daca nu pot sa se duca la scoala, atunci sa le dea un an "cadou". Stii ca sunt unii copii supradotati care trec din a4a in a6a, din a5a in a7a etc. Unde nu se poate face scoala, sa ii treaca asa.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca termini liceul cu un an in plus ce? Te grabesti asa de mult sa fi la mana unui patronache ca sa-l imbogatesti? Asa de nerabdator esti? Iti strica sa te mai distrezi un an? Zic ca idee asa.
Asta decat sa ramai doamne fereste fara plamani, deci iti alegi. Daca tii neaparat sa ajungi la munca mai devreme cu un an si cu risc de sufocare, si sa omori si parintii, ce sa zic, nu mai am ce zice.

Deci asta zic in contextul acutal! Adica de ales intre a mai sta un an in scoala sau a risca sa dai de dracu, nu in context normal.

I-o trece asa daca sunt ultradestepti, nu zic nu, sau pot face 2 ani intr-un an si online, nu asta e problema, aici e vb de copii medii ca majoritatea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Poti sa iti iei un an liber si dupa ce termini liceu. Unii asa fac si i se zice "gap year". Un gap year da, e distractiv.
Dar sa traiesti cu gandul ca tu treci, de exemplu, in clasa a7a si trebuia sa treci in a8a, nu e distractiv. E ca si cum ai ramane repetent.

Si daca sunt copii medii ce? Din partea mea, pot sa fie si prosti facuti gramada. Decat sa inghete anul, mai bine sa sara peste el. Adica sa stea acasa, sa nu faca scoala nici fizic nici online, dar in anul urmatorul in septembrie sa treaca in clasa in care trebuie sa treaca in mod normal.
Adica: daca elevul X a intrat acum in a10a si nu se face scoala deloc nici fizic nici online, la anul, in 2021 sa treaca in a11a. Nu tot in a10a.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai de ce sa nu intre tot in a 10-a? Trebuie sa treaca ca nu poti trece intr-a 11-a fara a 10-a ca e materie de facut dupa a 9-a, ce naiba.
Intra iar intr-a 10-a si aia e o ia de acolo sa aiba continuitate.
Nu vad ce asa mare chestie. Ete na, si daca e ca si cum ai ramane repetent ce? Plus ca de fapt nu repeti, nu ai facut clasa 10-a, repetent e cand repeti, asta spune cuvantul in sine. Nu cand amani un an!

Si oricum ce alegi intre asta si sanatate? Mai conteaza ca intri la anul tot intr-a zecea?! Raman repetent si de doua ori doar sa fiu sanatos, zic asta asa daca as avea de ales intre cele doua.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Daca faci cum am zis eu ramai sanatos in continuare. Nu trebuie sa alegi, le ai pe ambele. Tu stai acasica, sa nu iei corona, dar treci clasa in continuare. Practic primesti un an de scoala din oficiu/cadou.
Refuz sa fac o alegere, pentru ca traim in 2020 si e ridicol sa trebuiasca sa aleg efectiv ochiul stang sau ochiul drept.

Eu doar incerc sa iti explic ca decat sa inghetam un an mai bine ii sarim peste el.
Daca nu e asa mare chestie sa pierzi un an, atunci nu e mare chestie nici sa dai un grade-skip.winking (Uite ca tot am vorbit de asta, cand o sa am un copil voi face tot posibilul sa beneficieze de un grade skipping.)

P.S. E materie de facut dupa a9a? E na! Ma f** in ea. Sa o scoata din programa pentru bac. Sau sa faca materia de a9a in a10a si sa nu o mai faca pe aia de a12a deloc. Auzi, de aia nu se poate sari anul. Da, da cum sa nu laughing Daca vrei, orice e posibil!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca merge si fara, e okey, nu zic nu, adica daca poate sari clasa nefacuta, eu ziceam doar in cazul in care nu s-ar putea. Si da, scoata anul de la bac ca si asa e inutil, si asta e corect. Daca merge sa faca a 11-a si a 12-a fara a 10-a e bine asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Uite la ce ma refer. Si este foarte benefic. Nu e gresit, nu e ilegal nu nimic.
Este exact ce trebuie acum in perioada asta. Elevii sa stea acasa, sa nu faca scoala de niciun fel si sa beneficieze de un mic salt peste anul asta scolar. Si da, ma refer la toti elevii.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Grade_skipping

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asta nu este o idee rea daca merge saltul fara probleme, ca asa sunt si eu de acord. Se si mai odihnesc un an si fac si cu un an mai putin inutilitatea asta de scoala, da bacul sau capacitatea la mai putina materie.