| Ukaya a întrebat:

Ce masuri ar trebui luate fata de nevaccinati? Dupa voi, admini nu mai stergeti intrebarea avem si noi dreptu sa vorbim despre asta ca ne influenteaza viata

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt de acord ca e ok să te exprimi cât timp dovedești ceea ce afirmi, poți duce lumea în eroare, consider ca internetul e anarhie unde orice tâmpit se considera geniu, nu sunt de acord sa fie obligatoriu, dar consider ca din cauza internetului mulți nu sau vaccinat

| RAY a răspuns:

Studiul arată că persoanele care se infectează cu varianta Delta sunt mai puțin susceptibile de a transmite virusul contactelor lor strânse dacă au avut deja un vaccin COVID-19 decât dacă nu au 1. Dar acest efect protector este relativ mic și scade alarmant la trei luni de la primirea celei de-a doua lovituri.

https://www.nature.com/articles/d41586-021-02689-y
Studiile anterioare au descoperit că persoanele infectate cu Delta au aproximativ aceleași niveluri de materiale genetice virale în nas, indiferent dacă au fost vaccinate anterior, sugerând că persoanele vaccinate și nevaccinate ar putea fi la fel de infecțioase 2. Dar studiile sugerează, de asemenea, că persoanele vaccinate sunt mai puțin susceptibile de a răspândi virusul dacă ulterior prind Delta: nivelurile lor de virus nazal scad mai repede decât cele ale persoanelor infectate nevaccinate, iar tampoanele nazale conțin cantități mai mici de virus infecțios 3, 4.

Mutația care ajută Delta să se răspândească ca focul

Ultimul studiu a examinat efectul vaccinurilor asupra transmiterii mai direct. Acesta a analizat datele de testare de la 139.164 contacte apropiate de 95.716 persoane infectate cu SARS-CoV-2 între ianuarie și august 2021 în Regatul Unit, când variantele Alpha și Delta concurau pentru dominare.

Autorii au descoperit că, deși vaccinurile au oferit o anumită protecție împotriva infecțiilor și transmiterii ulterioare, Delta a diminuat acest efect. O persoană care a fost complet vaccinată și care a avut apoi o infecție cu „ descoperire " Delta a fost aproape de două ori mai probabilă să transmită virusul decât cineva care a fost infectat cu Alpha. Și acest lucru a fost deasupra riscului mai mare de a avea o infecție descoperită cauzată de Delta decât una cauzată de Alpha.

Din păcate, efectul benefic al vaccinului asupra transmiterii Delta a scăzut la niveluri aproape neglijabile în timp. La persoanele infectate la 2 săptămâni după administrarea vaccinului dezvoltat de Universitatea din Oxford și AstraZeneca, ambele în Marea Britanie, șansa ca un contact apropiat nevaccinat să fie pozitiv a fost de 57%, dar 3 luni mai târziu, șansa a crescut la 67%. Ultima cifră este la fel cu probabilitatea ca o persoană nevaccinată să răspândească virusul.

O reducere a fost, de asemenea, observată la persoanele vaccinate cu jabul realizat de compania americană Pfizer și firma germană BioNTech. Riscul de răspândire a infecției Delta la scurt timp după vaccinarea cu acel jab a fost de 42%, dar a crescut la 58% în timp.

Boltile Delta înainte
„Există o schimbare pas cu Alpha versus Delta, dar apoi există și o schimbare în timp", spune co-autorul David Eyre, un epidemiolog la Universitatea din Oxford, Marea Britanie. Rezultatele „explică, probabil, de ce am văzut atât de mult transmiterea ulterioară a Delta, în ciuda vaccinării pe scară largă".

Dar rezultatele oferă, de asemenea, „posibilitatea interesantă că, dacă desfășurați o campanie de rapel, deoarece doriți să protejați persoanele, aceasta poate avea și acest efect de reducere a transmisiei", spune Eyre.

Campaniile de stimulare ridică o nouă incertitudine, spune Stephen Riley, cercetător în boli infecțioase la Imperial College London: „dacă aceeași scădere a protecției împotriva infecțiozității va avea loc după a treia doză".

Studiul nu a fost încă evaluat.

doi: https://doi.org/10.1038/d41586-021-02689-y

Referințe
1.
Eyre, DW și colab. Preprint la medRxiv https://doi.org/10.1101/2021.09.28.21264260 (2021).

2.
Brown, CM și colab. MMWR Morb. Muritor. Wkly. Rep. 70 1059-1062 (2021).

PubMed

Articol

Google Scholar

3.
Chia, PY și colab. Preimprimare la medRxiv https://doi.org/10.1101/2021.07.28.21261295 (2021).

4.
Shamier, MC și colab. Preimprimare la medRxiv https://doi.org/10.1101/2021.08.20.21262158 (2021).

Descărcați referințele

Ultimele despre:
SARS-CoV-2
Virologie
Vaccinuri
Virologul pregătește Africa pentru următoarea pandemie
ÎNTREBĂRI ȘI ÎNTREBĂRI DESPRE CARIERĂ 20 OCT 21

Imunitatea hibridă îmbunătățește celulele B și anticorpii împotriva variantelor SARS-CoV-2
ARTICOL 20 OCT 21

Producătorii de vaccinuri COVID se pregătesc pentru o variantă mai rea decât Delta
ȘTIRI 20 OCT 21

| FreddieM a răspuns:

Sa le lasati libertatea de a alege ce sa bage in corpul lor. Singura masura inteleapta. Dar zi-i oleaca, tie cum iti schimba viata daca eu sunt sau nu vaccinat? Eu risc sa am complicatii, tu esti protejat, ce-ti pasa?
Cheers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca in Vest.

| sweetys a răspuns:

Eu nu înțeleg ura asta. De ce? La ce bun? Ce drepturi vrei? Adică virusul tot îl iei, boala tot o faci, de transmis, tot transmiți. Ala nevaccinati este testat peste tot, tu ca vaccinat scapi basma curata, dar poți sa transmiți virusul. Cu ce îți influențează ție viata un nevacvinat? Poate omul are probleme de sănătate și este contraindicat a se vaccina. Ce ii faci? Ii pui ștreangul de gat sau ce?

| Ukaya explică (pentru sweetys):

Nu ii mai suport din vina lor ne am pierdut libertaea toti

| Feri5 a răspuns (pentru sweetys):

Corect! Vaccinat sau nevaccinat tot dai boala.

| RAY a răspuns (pentru Feri5):

Fix ce am spus, in public nu exprima minciuni, vaccinat fiind ai șanse mici de moarte, nu e tot una omule, uitate la alte tari sau Ungaria

| RAY a răspuns (pentru sweetys):

Nu transmiți omule ca daca nu ai vaccinul

| Erin28 a răspuns:

Probabil ca nu o sa iei in sema ceea ce voi mentiona aici, insa sa stii ca exista categorii care nu pot fi vaccinate. De exemplu, tatal meu are foarte multe alergii, nu se poate vaccina, insa mama si sora mea, dar si eu, suntem vaccinate. Cum poti spune ca un om cu probleme de sanatate sau cu diferite afectiuni ti-a ingradit dreptul la libertate? Eu consider ca testarea si pentru vaccinati, si pentru nevaccinati, este mult mai importanta, intrucat daca esti vaccinat te poti imbolnavi si transmite virusul, numai ca ai atuul unui parcurs al bolii mai putin sever. Si nu nevaccinatii au dus la tot acest infern, ci noi, cu totii, pentru ca este imposibil sa nu iei contact cu alte persoane, oricat ai avea grija:mergi la cumparaturi, altii merg la Mall, altii la restaurante sau la evenimente private, etc, te poti imbolnavi de oriunde. Vina este a noastra, a tuturor. Da, daca nu ai nici o problema si alegi sa nu te vaccinezi, asta este dovada de nepasare, dar consider ca fiecare are dreptul sa faca ceea ce vrea. Nu putem judeca pe nimeni, pentru ca noi nu vom stii niciodata ce se afla in spatele alegerii lor. Poate le este si teama. Eu am o matusa careia medicul oftalmolog i-a recomabdat sa nu se vaccineze, intrucat are probleme cu implantul de cristalin artificial la ambii ochi, asa ca i-a dat o adeverinta doveditoare.
Concluzia: oricat ne-am feri, tot o sa contracatm virusul la un moment dat, dar vaccinarea este o solutie ca sa nu umplem paturile la ATI.

| Ukaya explică (pentru Erin28):

Daca nu poti inseamna ca oricum esti bolnav deci nu ai ce cauta pe strazi

| Erin28 a răspuns (pentru Ukaya):

Da, daca are o problema de ordin inalt, insa sunt si persoane care au alte afectiuni si au nevoie sa mearga la cumparaturi, au nevoie sa mearga la medic, poate merg in locuri strict necesare. De oriunde te poti imbolnavi, si daca ai vaccinul facut si nu te testezi si nu stii ca esti pozitiv si îi imbolnavesti pe altii, este exact acelasi lucru care se petrece si in cazul celor care nu au vaccin si nu stiu ca s-au imbolnavit.
Fiecare are dreptul la o opinie.
Sanatate tuturor!

| RAY a răspuns (pentru Erin28):

Altul care minte, șansa unui vaccinat sa transmită COVID este foarte mica

| Erin28 a răspuns (pentru RAY):

De fapt, este considerabila, si spun din experienta mea de familie. Nu generalizez. Unchiul si matusa mea au facut 3 doze de vaccin si au luat covid unul de la celalalt, au fost bolnavi de 3 ori: acum sunt inca in carantina, iar in randurile trecute au facut o data cand a fost primul an de pandemie, iar a doua oara de Pastele trecut, ei erau pozitivi si le-au dat virusul si copiilor lor, care au venit din Germania. Se poate, nu mint si nici nu generalize.

| outsidethebox a răspuns:

Cum va influențează viata si de ce?

| outsidethebox a răspuns:

Pentru prietenel Janus, Hugh Janus de mai sus:
Vrei sa spui precum in China, model considerat ca unul de succes, de catre Vest!

| emilllyya a răspuns:

Aceleasi care ar trebui luate si pentru cei vaccinati. Testare in special. Eventual inchiderea cluburilor etc. Ca daca te uiti obiectiv la cum influenteaza vaccinatii si nevaccinatii pandemia iti dai seama ca nu e nicio diferenta : ambii se pot imbolnavi si ambii pot transmite. Singura diferenta e ca cel vaccinat nu face o forma grava a virusului. Este strict alegerea fiecaruia ce face, insa ar trebui sa se inteleaga ca nu doar cei nevaccinati sunt testati pozitiv, nu doar ei ajung in spitale, nu doar ei transmit.

| RAY a răspuns (pentru emilllyya):

Omule de ce minți, se vede si in alte tari ca transmisia e mica

| emilllyya a răspuns (pentru RAY):

Am spus ca nu e mica? Am spus ca ea exista, ceea ce e adevarat.

| spike22 a răspuns:

Ar trebui testati atat vaccinatii cat si nevaccinatii.