Întrebare recomandată | DenqOO a întrebat:

Daca esti alergic, pot aparea probleme cand te vaccinezi impotriva Covid-19?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Alergiile sunt de multe feluri. Tu la ce ești, cum te manifești?

| DenqOO explică (pentru sierra1):

Eu nu sunt alergic, dar intrebat pentru ca mama e alergica si vreau sa il faca si ea zice ca nu ii face pentru ca e alergica

| AnaBubbles a răspuns:

Totul depinde de sistemul tau imunitar. Unii sunt de parare ca da, altii ca nu. Intreaba un doctor specialist sau medicul de familie.

| sierra1 a răspuns (pentru DenqOO):

Aaaaa, trebuia să scrii: intreb pentru un prieten, așa e moda

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DenqOO):

Un medic specialist o va lamuri...
trebuie doar sa il intrebe

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Trebuie sa mearga sa isi faca un test de alergii si sa il intrebe pe medic daca isi poate face vaccinul, ce reactii pot aparea etc. Sunt multe lucruri pe care noi nu le stim : la ce e alergica, cat de grava este reactia etc, asa ca recomandat este sa isi faca testul de alergii si sa intrebe un specialist ce este de facut.

| Violleta2022 a răspuns:

Alergic la ce?

| akvez00 a răspuns:

Salut!
Dacă ești alergic la ceva poți verifica prospectele vaccinurilor împotriva COVID-19 disponibile în acest moment în România:
Pfizer - Biontech (Comirnaty): https://vaccinare-covid.gov.ro/......irnaty.pdf
Moderna: https://vaccinare-covid.gov.ro/......manian.pdf
AstaZeneca (Vaxzevria): https://vaccinare-covid.gov.ro/......ion_ro.pdf

| OkoJiko63 a răspuns:

Salut! Trebuie sa intrebi un doctor specializat.

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Trebuie să contactezi un medic specialist.

| Vash96 a răspuns:

Da

| Lusiaa a răspuns:

S ar putea.Eu am facut antigripal(si eu sunt foaaarte alergica) si mi s-a umflat
mana foarte tare si mi-a curs nasul toata ziua, mana si a revenit peste 3 zile...deci daca e alergica sunt sigura ca la orice vaccin o sa aiba simptome adverse.Eu nu ma mai vaccines cu nimic, pentru ca mi-e frica de simptome mai grave, asa ca nu recomand vaccinarea la persoane alergice mai ales de covid, care nu e vaccin ca rujeola sa fie de atatia ani si atat de mult testat.

| Lukasssz a răspuns:

Depinde la ce esti alergic.

| anna22anemona a răspuns:

Da, pot aparea, dar cand te duci acolo te intreaba ce alergii ai sau cum reactionezi la ele si ei decid daca ti-l vor face sau nu