| geeeorgiannaaa a întrebat:

De cand am fost nevoita sa stau in casa, am inceput sa ma confrunt cu diverse probleme : anxietate/depresie, am inceput sa am diverse dureri din faptul ca nu am mai iesit afara sa mi se oxigenele bine creierul, insomnii si de la atata stat in pat si in fata calculatorului am observat ca daca fac niste exercitii prin casa incep sa obosesc foarte repede.
Chiar nu stiu ce sa mai fac. Inainte nu aveam niciuna din aceste "probleme" insa de cand stau in casa si n-am mai iesit decat pana la magazin si sa duc gunoiul am impresia ca am luat-o razna si simt ca o sa cedez psihic. Incerc sa imi gasesc lucruri de facut dar sunt si zile in care nu fac nimic si cand stau pur si simplu toata ziua in pat si pe telefon. Am cautat pe net din curiozitate beneficiile ceaiului de sunatoare si am vazut ca ma poate "ajuta" cu aceste probleme. Daca mai stiti voi niste metode prin care as putea scapa de aceste lucruri va rog sa mi le spuneti. Faza nasoala este ca am inceput sa ma uit la filme horror, videoclipuri horror si chestii de genu si de o saptamana incoace numai chestii de genu visez care efectiv ma fac sa plang in somn si am o teama pana si cand stau in casa. Tin sa mentionez ca sunt foarte sensibila emotional

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Din pacate, si eu trec prin asta si probabil multi oameni. Pandemia ne obliga sa ne distantam social, sa devenim inchisi in noi si interiorizati. Avand mai mult timp liber, automat mintea ta gaseste momentele potrivite sa isi puna intrebari, sa aiba indoieli, sa isi faca filme care sa te sperie si sa iti creeze anxietate. Ocupandu-ti timpul cu ceva, mintea se va relaxa. Eu am reusit sa ma focusez pe gatit. Cauta retele Jamilei pe Youtube si apuca-te de gatit, este distractiv si iti ocupa mintea in asa fel incat sa scapi de depresie. Pune muzica energica, danseaza, incearca sa iti decorezi camera cu obiecte dragute si colorate. Mie mi-au fost de ajutor animalutele de plus. Orice ar fi, nu iti lasa mintea sa se gandeasca la ce vrea ea. E important ca atunci cand apare un gand nepotrivit, sa te lupti cu el si sa il schimbi cu altceva, cu alta perspectiva. Si incearca sa vezi partea buna din toate astea, citeste lucruri despre dezvoltarea personala, te vor ajuta enorm. Si sub nicio forma nu te mai uita la filme horror, uita-te la comedii neaparat! Ai grija de tine! Daca mai ai nevoie de ajutor, imi poti scrie in privat. Numai bine! happy

| CasaSiDesign a răspuns:

Pentru a putea scapa de anxietate si atacuri de panica trebuie mai intai sa intelegi ce este anxietatea si care sunt cauzele care iti declanseaza aceste stari. Poti citi mai multe aici impreuna cu un caz real...https://casasidesign.ro/ce-este-anxietatea.html

| geeeorgiannaaa explică (pentru Littledoctor26):

Multumesc la fel! multa sanatate!❤️

| Violleta2022 a răspuns:

Poti deschide geamul foarte larg si poti face exercitii in fata geamului, ca-i foarte sanatos si eficient.
Incearca sa nu mai petreci mult timp pe computer, sau sa pierzi noptile, ca asa apare anxietatea, depresia samd. Somnul de noapte este vital pentru creier si organele interne, ca ele sa se regenereze si sa nu ajungi la depresie si anxietate.

| Anoonimus23 a răspuns (pentru Littledoctor26):

Te apreciez mult pentru ce ai scris mai sus, ai respectul meu!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu am inteles, de ce nu iesi in aer liber? Cine te opreste? Eu lucrez mai putin la calculator in aceste zile, desi am de lucru. Dar fac zilnic cate o plimbare in doua, trei reprize, totalizand 5-10 km.

| geeeorgiannaaa explică (pentru CodrutElian1990):

La mine prin zona umbla foarte des politia si m-a prins de cateva ori si mi-a dat avertizare fiindca fratele meu se cunoaste cu mai toti din poliție dar de fiecare data cand ies ma trimit inapoi in casa

| Adry05 a răspuns:

Ai balcon? stai mai mult pe balcon cu geamurile deschise dacă e închis. Aerisește des în casă. fă-i mai puține activități care implică ecrane. Fă-i sport cât mai des chiar și-n casă sau ieși la alergat în juru blocului

| Adry05 a răspuns (pentru geeeorgiannaaa):

Nu te lua după ăla, n-ai voie să te plimbi la 5-10 km de casă lol

| Littledoctor26 a răspuns (pentru Anoonimus23):

Multumesc! happy

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru geeeorgiannaaa):

Uite ce scrie Ordonanta militara nr.3:
e) deplasările scurte, în apropierea locuinței/gospodăriei, legate de activitatea fizică individuală a persoanelor (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă), cât și pentru nevoile animalelor de companie/domestice;

Plimbarea este tot o activitate fizica individuala. Incadrarea in anumite ore este prevazuta pentru persoanele cu varsta de peste 65 de ani si noaptea intre orele 22 si 06 persoanele de orice varsta. Este prevazuta aceasta activitate fizica si in declaratia pe proprie raspundere. Nu este voie sa fie un grup de mai mult de 3 persoane. Nu stiu ce varsta ai, dar din aceasta prevedere este exclusa activitatea de invatare a conducerii intre iubiti. laughing
De asemenea se considera apropierea locuintei o distanta de 500 de metri.
Trebuie sa ai declaratie pentru ziua respectiva.