| Pichakchiu a întrebat:

De ce elevii sunt aflați sub o libertate ascunsa? Și nu doar elevii, toți oamenii nevaccinati! De ce se impune elevilor sa se vaccineze? Și dacă nu te vaccinezi faci ore online? Eu nu accept asa ceva! Eu vreau la școală, fara vaccin! În vacanta unde a fost virusul?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
31 răspunsuri:
| Forza4Milano a răspuns:

Oare pentru ca daca nu e vaccinata 70% la suta din populatie? Eu nu imi dau cu parerea la asa ceva dar mi se pare deja nesimtire sa spui ca numai cei vaccinati o sa faca orele fizic daca depaseste 6 la mie(in Bucuresti ma refer).Eu cred ca nu ar trebui sa existe discutii de genu asta.Fiecare are dreptul de a alege!

| Forza4Milano a răspuns:

A,si iti sugerez sa nu mai scrii asa ceva pe site-ul asta ca o sa iti sterga intrebarile.Iti zice unu cu 3 conturi banate

| dinaprilie a răspuns:

Primul vaccin din viata ta si au fost multe pana acum a fost la 10-20 de min de cand ai iesit din gheoace..so? Ai crezut ca aici e paradisul promis. Refund me refund me..cum zicea raposatul ghe.uie si sacaz ( do not offend..plizz )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vara virusul dispare, datorita temperaturii ridicate.
Iar vaccinul este pentru binele tau, al familiei tale, al colegilor, al prefosorilor si al tuturor celor din jur.
Nu te-a obligat nimeni sa faci vaccinul.
Dar daca nu-l faci, asuma-ti ca nu o sa ai acelasi oportunitati ca cei care il fac.

| Sekim a răspuns:

In primul rand, absolut nici un singur om nu este obligat să facă vaccinul, mai ales copiii care au și nevoie de acordul părintelui, dubla decizie. In al doilea rând, acest virus este aproape la fel ca o răceală. Acesti 2 viruși își intensifică prezenta in sezonul rece în special. Gândește te de cate ori ai răcit vara și de către ori ai răcit in sezonul rece, simplu. In plus, cazuri au existat și pe parcursul verii, foarte multe dar pot sa pun pariu că nu te ai uitat și acum ai văzut câte cazuri sunt și ce se întâmplă. Cum am spus, nu ești obligat să faci vaccin, cine ți a spus asta te a mințit. Intri online daca rata este de 6, perfect corect, ești dispus să pui în pericol atât viața ta, cât și a celor din jurul tau? Interesanta mentalitatea.

| chuckmanson a răspuns:

"Eu vreau la școală, fara vaccin! "
Da cine te crezi? Regina Angliei? Respectă regulile și vaccinează-te!

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Eu vreau la școală, fara vaccin!"

Multi vrem multe.

Stii totusi ca pana sa ajungi la scoala ai făcut vreo câteva vaccinuri ca sa fii primit nu?

| RoCkKiD a răspuns:

Oculata mondiala a decis ca poti sa te plangi de libertati abia dupa cei iei bacul. Astea sunt reguline, scuze.

| Violleta2022 a răspuns:

La aproape 2 ani de la aparitia covidului, tu nu ai habar ce rol are vaccinul?
Nici nu ma mir de ce nu accepti sa te vaccinezi, nu doar ca nu vrei sa aflii ce face vaccinul ala, dar preferi sa bagi capul in nisip si nici nu vrei sa invtei.
Pacat! cand or sa-ti moara bunici sau unul din parinti, vei invata ca vaccinul ala v-ar fi protejat de severitatea infectarii... dar sa speram ca apuci si te vaccinezi si tu si ai tai, ca sa puteti supravietuii.

| Laura162 a răspuns:

"De ce se impune elevilor sa se vaccineze?" - Te rog, arata-mi unde scrie asta. Daca se impune, trebuie sa fie undeva negru pe alb, altfel sunt doar vorbe.

"Și dacă nu te vaccinezi faci ore online?" - Daca rata e peste 6 la mie (sau sunt cazuri in scoala), elevii trec in online indiferent daca sunt vaccinati sau nu.

"În vacanta unde a fost virusul?" - In vacanta, unde au fost romanii? S-a dat liber la circulatie cu certificatul verde, multi au plecat in afara. S-a si testat mai putin. Daca te uiti pe statistica, au fost cazuri si in vara, dar mai putine.

| Pichakchiu explică (pentru Laura162):

Profesorii ne impun. Nu au dreptul sa ne manipuleze. Gen, dacă te vaccinezi primești 2 puncte la lucrare

| Pichakchiu explică (pentru Violleta2022):

Vaccinul este un experiment. Nu risc.

| Pichakchiu explică (pentru RoCkKiD):

Offf

| Pichakchiu explică (pentru suntserios):

Nu.

| Pichakchiu explică (pentru dinaprilie):

happy

| Pichakchiu explică (pentru chuckmanson):

Nu doresc!

| Pichakchiu explică (pentru Sekim):

Nu, nu sunt dispusă să pun viata nimănui în pericol. Dar vaccinarea asta, este un experiment, iar eu nu risc!

| Pichakchiu explică (pentru Forza4Milano):

Și eu cred la fel. Ce baga ei la TV cu doctorii care spun,, și eu m-am vaccinat" este un abuz asupra noastră. Eu de ce nu ii pot da în judecata? Pot!
Era de ajuns sa zică,, gata, domnule, av vaccinul, cine vrea se vaccinează. cine nu, nu. Nu atâta tărăboi

| Pichakchiu explică (pentru Forza4Milano):

Sa le șteargă...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Pichakchiu):

Nu? Zici tu ca nu ai schema de vaccinuri facuta de orice copil? haha

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Pichakchiu):

Nu era de ajuns sa zica asa.
Lumea e needucata, nu are cunostinte medicale. Trebuie informati ca pe urma vin si scriu tampenii pe net gen "este un abuz asupra noastră" pentru ca efectiv nu inteleg partea stiintifica a problemei si au impresia ca lui bill gates ii pasa ca te inteapa pe tine in c.ur careva

| Pichakchiu explică (pentru suntserios):

Le am, dar, nu le am făcut ca am vrut. Deci, nu îmi sunt folositoare

| Pichakchiu explică (pentru suntserios):

Omule, cum tu, oricare ai fi, oricine ar fi, vi și îmi spui mie ca e ceva normal ca nu ma vaccinez, asa vin și eu și îți spun că e ceva anormal sa te vaccinezi! E ca și cum eu as impune populației sa se vaccineze, nu?

| Sekim a răspuns (pentru Pichakchiu):

De unde știi tu că este experimental? Te ai documentat măcar puțin sau te ai uitat pe Facebook și ai luat de acolo informații? Virusul asta e cunoscut din 2011, de atunci se lucra la un vaccin, nu e nimic experimental. Vaccinul asta are aceeași structură ca și celelalte vaccinuri existente, asa că, stai acasă dacă crezi în teorii conspiraționale că și așa e plina tara de cunoscători rolling on the floor

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Pichakchiu):

Acum intelegi de ce e nevoie de medici la TV care se explice despre vaccinuri, ca sunt tot felul de oameni care habar nu au despre ce e vorba. Gen tu care afirmi citez: "Deci, nu îmi sunt folositoare".

Sunt abolut sigur ca habar nu ai de poliomelita care e treaba cu ea, cum a fost eradicata si cat de periculoasa era.

Dar ignoranta e un dar pentru unii, pentru ca esti mai fericit cu cat esti mai ignorant si mai talamb

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Fara vaccin riscul este mult mai mare sa ajungi pe aparate in stare grava sau sa mori.

| Laura162 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Tare ma-ndoiesc ca zic profesorii asa ceva, dar sa zicem. Primesti 2 puncte in plus la o lucrare - asa, si? Nu te vaccinezi, nu primesti puncte in plus... atat. Acum au ajuns elevii sa se bazeze pe puncte extra? Ce, nu mai exista carti si notite? DACA profesorii dau puncte in plus pe vaccinare, mituiesc, nu impun. Impus ar fi fost daca era conditie absoluta pentru a participa la ore.

| Pichakchiu explică (pentru suntserios):

Contravaccinare pentru mine, personal, nu în masă.

| Pichakchiu explică (pentru Laura162):

Da, și mie mi se pare treaba asta prea eronată

| Pichakchiu explică (pentru Sekim):

Cunoscători la fel ca tine, măi boss