| Anaoi28 a întrebat:

Buna TPU!
Am citit pe net ceva legat de inceperea scolii. Elevii nevaccinati sa faca ore online, iar cei vaccinati sa faca ore fizic. Mie mi se pare discriminare. Adica, la mine la scoala nu s-au facut deloc ore online, eu facand online si in clasa a 10 a, in anul 2020, ca toti elevii, (cand a inceput pandemia, in martie) si toata clasa a 11 a, pana a inceput scoala la nivel national dupa vacanta de Paste de o luna. Efectiv profesorii nu intrau la ore, iar daca intrau si vedeau ca nu sunt elevi suficienti, spuneau ca nu are rost sa continuam cu materia respectiva si incheiam. Eu sunt in clasa a 12, anul viitor avand un examen foarte important, precum toti elevii, de altfel, si nu stiu cum vom mai trece peste inca un an cu scoala online. Oricum, cei vaccinati pot fi infectati cu COVID-19, insa au un parcurs infectios mai usor, nu au complicatii. Insa la mine in familie a fost exact contrariul: un unchi de-al meu a fost testat pozitiv cu COVID-19 doua ori, dupa ce si-a facut vaccinul, a fost intubat si a stat destul timp in spital. Cu toate acestea, sotia lui nu s-a imbolnavit, stand cu el in aceeasi casa, fiind nevaccinata si nici copiii lor nu au luat virusul. Fiecare organism reactioneaza diferit la infectie si la vaccin. Nu este nimic general.
Eu nu m-am vaccinat pana acum, intrucat sunt din mediul rural si liceul meu tot in mediul rural este situat, in satul meu nefiind amenajat niciun loc pentru vaccinare. Nu sunt o persoana de genul celor care au preconceptii, nu cred miturile legate de vaccin, intrucat eu am facut toate vaccinurile de cand eram copil pana acum si nu am avut efecte adverse, ba chiar am avut beneficii, nu am facut niciodata vreo forma de varicela, variola, pojar, etc. Nu cred in teoria consoirationista, ci pur si simplu am asteptat momentul in care acest vaccin se poate face si la medicul de familie, ca sa nu fiu nevoita sa fac atatea drumuri.
Voi ce credeti despre aceasta propunere a delimitarii celor vaccinati de cei nevaccinati in actul educational?

9 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Această delimitare nu e doar în școli, ci peste tot sau cel puțin așa ar trebui. Delimitarea nu e că unii sunt mai cu moț decât alții, ci pentru simplul fapt ca cei care nu sunt vaccinați să nu intre în contact unii cu ceilalți deoarece ar fi mult mai predispuși la boală decât cei care ar fi vaccinați. Nicidecum nu îi avantajează pe cei vaccinați. Vor doar să îi apere pe cei nevaccinați? sau cel puțin asta e părerea mea. În alte țări oamenii sunt chiar obligați să se vaccineze dacă doresc să lucreze pentru a fi un grad cât mai mic de risc. Cât despre orele online, sunt de acord cu tine că sunt bine și nu prea. Este mare păcat că avem parte de o tehnologie așa avansată și suntem în stare doar să intrăm pe Facebook și să dăm câteva like-uri în loc să o folosim așa cum ar trebui. Nu îți face griji de bac. Este mult mai ușor decât îți imaginezi, iar dacă ești un elev silitor și conștiincios ar trebui să fie ultima ta problemă. Dacă vei merge mai departe la facultate vei vedea că "vei da bac" în fiecare semestru la cât de stufoasă e materia. Ne vom reveni noi cândva și din situația asta, sper happy.

| Anaoi28 explică (pentru JustDeedee):

Multumesc!
Asa este, insa ar fi bine, dupa parerea mea, sa amplaseze in scoli caravane pentru vaccinare, pentru ca elevii interesati sa se poate vaccina. Stiu ca cei nevaccinati sunt predispusi la riscuri mult mai insemnate, insa multi oameni nu s-au putut vaccina din diferite morive, alergii, poate unii sunt in varsta si nu se pot deplasa, poate altii nu au vrut pur si simplu.

| JustDeedee a răspuns (pentru Anaoi28):

În unele părți au fost amplasate în școli caravane și mi se pare normal să se ia măsuri în cazul tuturor școlile care doresc să înceapă orele on-site. Bineînțeles, aceleași măsuri ar trebui luate și pentru restul populației dacă se dorește să scăpăm de situația asta până la urmă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nicio discriminare. E o masura de protectie pentru cei nevaccinati

| Anaoi28 explică (pentru suntserios):

Stiu asta. Insa din punct de vedere al calitatii educationale, este. Adica, la mine in scoala nu s-au facut deloc ore online. Nici diriginta nu prea facea cine stie ce cu noi. Dupa un an si jumatate in care am facut singura singura eseuri de bac, conspecte la lectii si exercitii fara ca cineva sa le corecteze, dupa atata timp in care doar primeam poze de copiat, consoder ca ar trebui sa puna medicii de familie sa vina in scoli pentru a permite vaccinarea celor dornici. Ar trebui implementat un astfel de proiect, ca sa poata fi vccinati elevii dornici. Cel putin in cazul meu, nu am reusit sa ma vaccinez deoarece nu am avut cum sa bat atat drum pana in oras. Stiu ca este o metoda de protectie, insa nu vad cum am reusi sa invatam in continuare online. Stiu ca in unele scoli s-a predat, insa la scoala mea, am avut doar cativa profesori care si-au facut treaba, iar la clasa mea, doar profesprul de istorie a intrat la ore mereu, in schimb, ceilalti, nu prea. Nu am facut romana, materie de bac. In loc sa ne predea, ne dadea de rezolvat cate 10 exercitii lungi(1-2 pagini A4 fiecare), primeam doar exercitii de rezolvat, profa manca la ore, vorbea la telefon sau gatea.
Multumesc!

| isemilia a răspuns:

Nu s-a zis? Nu am auzit de asta, iar acum ca am cautat am gasit doar ca ministrul educatiei a zis ca cei nevaccinati nu vor fi discriminati, insa vor exista (citez) "avantaje" pentru persoanele vaccinate.

| Anaoi28 explică (pentru isemilia):

Am primit informati de pe un grup de studiu pentru bac. Cica asta ar fi propunerea si pentru noi.

| isemilia a răspuns (pentru Anaoi28):

Oh. Gasisem articolul pe edupedu, nu auzisem si celalalt zvon. Dar nu cred ca asa va fi. Oricum, bafta la BAC, sigur va fi bine!

| Anaoi28 explică (pentru isemilia):

Multumesc!
Sa speram ca va fi bine pentru toti, nu numai pentru elevi.
Succes si tie!