| AlexDorinel a întrebat:

De ce tot zice Organizația Mondiala a Sănătății ca trebuie sa le donam vaccin la tarile sărace?

Ce logica are? De ce sa nu protejam toată Europa, Asia si America de Nord?
De ce sa dam vaccin la africani unde speranța de viață e 30 de ani?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca fiecare om de pe pamantul asta, are dreptul la viata.
Daca romanul este prost si crede ca-l omoara vaccinul, sau ca i se baga o piese de metal in seriga si-i baga cineva cipul prin el, atunci sa moara prost, dar macar sa doneze vaccinul inainte sa expire, la altii care au creier si dorinta sa traiasca, dar nu au posibilitati materiale sa-l cumpere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ziua si rahatul de intrebare la tine.

| Catrice a răspuns:

Ce bine era când copiii mergeau la școală...

| gabicoo a răspuns:

Pentru că din cauza la gramatica ta Dorinele! Stau ăștia de la OMS cu ochii pe noi și cum postezi tu o tâmpenie, pe TPU, cum trebuie să donăm 10.000 de doze la africani!
laughing
Noapte bună! La Noaptea minții tale mă refer!

| RoCkKiD a răspuns:

Trecand peste motivele etice, exista si motive egoiste pentru care ar trebui sa donam doze, motive care ne-ar ajuta pe noi si 2 sunt mari si late.

1. Economia mondiala e interconectata, o masina e facuta cu componente din zeci de tari, daca e o fabricuta din africa face nu stiu ce arc pentru un model de masina, daca aia se inchide sau ia o pauza din cauza pandemiei, da peste cap toata productia.

2. Cuc cat virusul are mai multe gazde posibile, adica oameni nevaccinati, cu atat creste sansa sa apara o mutatie imuna la vaccin, mai agresiva etc. Acea mutatie ar ajunge in cele din uram si la noi si ar face ravagii.

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru AlexDorinel):

Influentza e un virus endemic, daca un virus la care avem o oarecare imunitate a facut asa ravagii din cauza unei mutatii, te las pe tine sa ghicesti ce poate face asta. happy

| Lukasssz a răspuns:

Se numeste omenie.

| chuckmanson a răspuns:

Până și țările cu cele mai scăzute speranțe de viață au speranța peste 50 de ani! https://worldpopulationreview.com/countries/life-expectancy
Ți-am mai zis de ce. Dar am eu o întrebare pentru tine. De ce nu te faci membru KKK? Sunt sigur că și-ar dori pe unul ca tine!

| salieri84 a răspuns (pentru chuckmanson):

Ar vrea el, dar poate nu e eligibil. E închis pe dinauntru.

| Andrei007007 a răspuns (pentru chuckmanson):

Mai ales ca are atat de mult timp liber sa puna fel si fel de intrebari stupide pe un forum ca asta. Eu dau report de fiecare data cand il vad dar nimic.

| gabicoo a răspuns (pentru chuckmanson):

La Alex Dorinel în ghetou speranța de viață e de 30 de ani! Atâta crede și el că va trăi!winking Eu zic că îl taie băetzii "dă coloare" mai repede! laughing
Și dacă la el în Cartierul AliBaba din Constanța așa stă treaba de ce nu ar fi la fel și în Africa?
laughing
Logic! Nu?
laughing

| gabicoo a răspuns (pentru salieri84):

Stai liniștit! E eligibil! Dar pentru rolul de nigger linșat!winking

| Sekim a răspuns:

In primul rand, se numește bunătate când oferi ceva cuiva care chiar are nevoie. In al doilea rând, românii cel puțin, încă cred în teorii conspiraționale legate de vaccin așa că nu avem așa nevoie precum consideri tu. In al treilea rând, s-ar putea ca atunci când poate o sa avem și noi nevoie cineva sa gândească ca tine și să nu ne ajute. Pot sa pun pariu că nu te ai vaccinat și vorbești aiurea. Sunt total de acord sa donam celor care au nevoie decât celor cu mentalitatea ca a ta.

| TristanTzara a răspuns:

Apoi 1 la mână citation needed. Pentru informarea ta în Nordul Africii Speranța de viață e mai mare ca Românica, în Vestul Africii e cel mai rău cu 59. Speranța de viață la 30 de ani era în Europa Medievală când mortalitatea infantilă era lucie.

Doi la mână când Bunica mea avea 10 ani speranța de viață a românilor era de 65 ani, la anul depășește cea actuală de 72, cum o explici? Nu știu sigur dacă îți dai seama ce e speranța de viață ca unitate statistică.

Trei la mână, Thomas Maltus e mort de mult...

| HelloImJosephine a răspuns:

Pentru ca am cumparat prea multe si efectiv nici n avem atatia oameni in tara. tarile de care zici tu au deja suficiente vaccinuri, n au nevoie de ale noastre, ce rost ar avea sa le dam lor? si speranta de viata nu e nicidecum 30 de ani, ci e aproape de speranta noastra de viata.