| Hyacinth a întrebat:

Oamenii nevaccinați pot intra in banca?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
74 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Bună.

Dacă tu asta crezi, asta faci!

Nu te aștepta ca toată lumea să-ți împărtășească ideile! Ceea ce e bun pentru tine, poate fi otravă pentru alții, și viceversa!
Peace! (& sănătate la toată lumea! )

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Din fericire din 2 miliarde de oameni cam pentru toti a cam fost bun.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Pai fix de aia astia nevaccinati vor avea multe restrictii sa nu ia de la cei vaccinati. Ca din fericire 95% din cei vaccinati nu ajung cu tuburi in gat la spital chiar daca raspandesc.

| Feyenooord666666 a răspuns (pentru suntserios):

Mda, chiar crezi asta?

pffff

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Ce e de crezut in treaba asta?
E o problema de clasa a3a.

Cine umple spitalele? Nevaccinati.
Cum ajuns bolnavi? Prin transmiterea unui virus.
Cum se transmite virusul? De la om la om in aglomeratii.
Ce faci sa nu se mai transmita? Nu mai aglomerezi nevaccinatii.

Vezi, ti am facut si o schema.

| Feyenooord666666 a răspuns (pentru suntserios):

Multa sanatate iti doresc.

si cei vaccinati sunt in spitale stai linistit...

| CIaudiu a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Ce-ar fi sa ne spui si proportiile vaccinatilor si nevaccinatilor din spitale?

| Lukasssz a răspuns (pentru CIaudiu):

Iti racesti gura degeaba cu niste conspirationisti si fanatici religiosi, pentru ca ei nu pot gandii cu caputu` lor, ei se incred mai mult in cartea de povesti numita "biblie" si persoane de la tv ca Sosoaca, Dan Bittman, etc.

| Feyenooord666666 a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu ii mai baga pe toti in aceiasi oalawinking. si asta din partea unui vaccinatwinking

| Feyenooord666666 a răspuns (pentru CIaudiu):

Am zis doar ca si cei vaccinati ajung in spitale.

Mai lasati cifrele din pix.

Zi faina.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Cand cifrele nu sunt de partea ta sunt din pix nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru salieri84):

Nu e vorba de bun simț, doar de libertăți încălcate în mod indirect. Dacă îți dorești să faci vaccinul pentru că, asumându-ți riscurile despre care te-ai interesat, asta îți dorești, foarte bine, fă-l. Să nu crezi că sunt vreo conspiraționistă care crede că vaccinul e semnul fiarei, cred cel mult într-o simulare mondială prin care se caută a observa reacția maselor în anumite condiții... Însă dacă nu vrei să îți asumi acele riscuri, ci o faci pentru că te dau afară de la serviciu sau pentru că nu te mai lasă în mall sau alte instituții, mi se pare jenant. Unde mai e libertatea ta ca om? Că ai voie în mall nu se cheamă libertate. Libertatea e puterea de a face binele. Și libertatea mea face mai mult de 2 mici, chiar mai mult decât o mașină câștigată la tombolă, nespus mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

Dacă ai făcut-o din proprie dorință și nu doar pentru a avea voie în mall sau pe altundeva, mă bucur. Ai demnitatea intactă.

P.s. Se mai moare și de la vaccin. Însă nu de moarte trebuie să ne temem, ci de cum ne e sufletul în această trecere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Vorbeam de efecte adverse pe termen lung, nu 6 luni sau un an... Și da, vaccinul poate provoca infertilitate pentru unele persoane...și s-a constatat că femeile însărcinate care au fost vaccinate s-au supus riscului avortului.
Știi cât de mult îmi doresc un copil într-o zi? Mi-ar pica cerul în cap să aflu că nu îl pot avea din cauza alegerii mele de a face acest vaccin.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a existat niciun studii legat de acesta infertilitate. Sunt doar vorbe aruncate in vant de oameni care nu au nicio legatura cu medicina si vor doar sa para interesante.

Dar vad ca la tine e mai importanta viata de dincolo si sufletul. E supriza, sănătatea fizica e aia importanta. Ca morti putem fi toti.

Răspuns utilizator avertizat
| salieri84 a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune-mi te rog, ce libertati ti se incalca? Esti libera sa gandesti, sa sa ai propria afacere, sa te bucuri de viata. Viata, care cred ca nu se rezuma doar la cumparaturile din Mall, sau alte plimbari prin spatii inchise. Ai libertatea de a alege pentru tine, dar nu si libertatea de a face rau in mod deliberat. Si nu toata lumea se vaccineaza fiindca e cu sabia deasupra capului. Incearca sa te conectezi putin si cu exteriorul, sa aflii pareri din vari surse. Ai impresia ca 70% din populatia Europei e atat de indobitocita, incat sa nu puna in balanta asa zisele efecte ''devastatoare'' ale vaccinului?

| Feyenooord666666 a răspuns:

Cine ti-a dat block mama draga? Ce argumente vrei? vezi acolo de kaka 24.

| Feyenooord666666 a răspuns (pentru suntserios):

Cifrele sunt pe partea ta?

Lumea de ce nu mai poate gandi si folosi propiul creier?

Bafta cu mass media.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Normal ca cifrele sunt de partea mea. Partea civilizata a Europei vaccinata nu are sectiile de ati pline.

| Feyenooord666666 a răspuns (pentru suntserios):

Multa sanatate va doresc. Nu mai continui discutia. Seara buna.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Nu mai poti continua discuția. De accord cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru salieri84):

Ce libertăți? Nici în primărie nu poți intra, nici în mall să dai o sală pentru permis sau să îți schimbi permisul... Eu una am permis, însă știu pe cineva care vrea să dea și...ghici ce, nu poate. Și eu una nu sunt cu mall-urile, însă nu este normală această discriminare la care am fost supuși. Mă simt ca într-o dictatură.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

Greșeli facem cu toții, important e să învățăm din ele...iar eu am învățat din asta. Dar nu e vorba despre asta acum. E despre efectele secundare ale vaccinului care pe termen lung nu se cunosc, nu despre mine.

| salieri84 a răspuns (pentru anonim_4396):

Institutiile publice, precum si spatiile destinate cumparaturilor si entertainment-lui, apartin societatii. Iar in societate se impun niste reguli, dupa care sa convietuim. Nerespectarea regulilor, atrage dupa sine, penalizari. Libertatea ta ca individ, se rezuma la liberul arbitru, asadar tu hotarasti daca vrei sa fii ingradita, ori ba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru salieri84):

Bine. Atunci aleg să fiu îngrădită. Dar voi înfrunta asta ca un om liber care știe ce vrea și ce nu vrea.

Răspuns utilizator avertizat