Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Salutare, deci va rog dati-mi o veste buna legat de virusul asta cu coronavirus.
Cat va mai dura? Se va gasi o solutie medicala in saptamanile ce urmeaza?
Va veni o vreme cand noi nu mai rezistam sa stam in case. Adica pe bune virusul se raspandeste rapid in Romania, chiar daca stam inchisi ca la puscarie.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
61 răspunsuri:
| StefanDrg a răspuns:

Mai dureaza pana in vara, pe la sfarsitul lunii Mai, incepe sa dispara toata nebunia, ciuma bubonica si gripa spaniola tot cat a dat caldura au disparut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ma simt ca si cum drepturile mele au fost ingradite, Ma doare undeva de pensionarii aia care mor ca au trait viata fumand si biind, imi pare rau ca o zic. Trebuie sa imi traiesc si sa-mi continui viata.

| răspundtot a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai ales că acum 30 ani încă o generație de tineri au fost ciuruiţi de gloanțe ca noi să fim liberi astăzi iar tot astăzi cei care fizic ne restrâng drepturile au fost complici ca instituție, cu împușcarea tinerilor de acum 30 ani. Eu nu voi fi împușcat. Voi lupta cu ultima suflare pentru a îmi recupera drepturile

| Catrice a răspuns:

Da.
Nu.
Nu știu.
Adevărat.
Fals.
Stai, asta e alta întrebare la care răspunsurile se stiu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Drepturile tale nu exista in acest moment. Nu e greu de inteles.
Cand o sa iti moara si tie cineva din familie pentru ca un razgaiat nu a avut chef sa stea 20 zile in casa la fel nu o sa iti mai pese.

Uite de aia iti sunt reprimate drepturile in acesta perioada, pentru ca statul trebuie sa tina in frau tampiti ca tine si ca ala de mai sus.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru răspundtot):

Mutati-va la tara. E campanie de primăvara. La munca campului nu sunt interdicții. Si nici nu veți avea timp sa va îngrijorați de ceea ce se întâmpla. Biblia zice :"Scăparea voastră este la munte". Avem de exemplu pe Avraam si pe Lot. Avraam s-a mulțumit cu muntele, in timp ce Lot a ales câmpia deoarece era mai bogata si prevedea cat se va imbogati si el. Si rezultatul : Avraam a rămas cu tot ce avea in timp ce Lot a pierdut tot, inclusiv sotia.

| gabicoo a răspuns:

Cât va dura și dacă va fi găsită o soluție doar tov. Xi Jimping, gaspadin V. Putin, Mr. Trump și frau Anghela cunosc răspunsurile!
În case stăm de frică, murim simț civic! Locuiesc în Suceava = Lombardia României și știu ce spun!

| romeo78 a răspuns:

O veste bună nu va exista în perioada următoare! Văd unii că înjură bătrânii! Ar fi bine să se documenteze mai atent, căci în America a decedat o tânără de 18 ani. Deci, deocamdată, bătrânii sunt cei mai afectați, dar viitorul apropiat nu știm ce surprize ne oferă. Iar, dacă noi continuăm să încălcăm orice recomandare a autorităților competente, nu vă așteptați la o încetare a răspândirii virusului.
Priviți în țările unde s-au luat măsuri draconice sau să controleze toată populația cu risc, mai ales, au rezultate pozitive. Priviți în țările din Europa unde a fost ca și la noi, un lasă-mă ca să te las, unde s-a ajuns. Iar, faptul că se continuă aceste "zboruri, culoare terestre umanitare" nu văd ca lucrurile să se îndrepte!
Iar, capac la toate, persoane venite din Europa, care au mințit și mint în continuare, lucru care a condus la închideri de spitale, îmbolnăvirea cadrelor medicale.
Dacă, vom scăpa în vară ar fi bine, dar sunt pesimist, atât timp cât și aici sunt persoane care nu vor să respecte carantina, nu vor să accepte restricții de circulație, sfaturile autorităților!
Scapă cine poate!
Iar, dacă va apărea vaccinul, deja multe persoane sunt împotriva vaccinării, așa că numai bine!

| florin926481f a răspuns:

Cine sta inchis in casa ca la puscarie?
Eu nu am nici o problema, stau la tara, am curte, cand e frumos afara fac o plimbare prin livada, de cateva zile nu am iesit deloc pe strada, nu ma plang de situatie.Cat despre tine, n ar trebui sa ai drepturi pentru ca esti un copil cu mintea ingusta, batranii aia de care te doare pe tine undeva au muncit toata viata, au participat la revolutie ca sa ai tu drepturi pe care nu le meriti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Virusul nu se răspândește rapid, era deja răspândit de ceva timp, acum se vad doar rezultatele in urma cu 3-8 săptămâni.
In acest moment spitalele chiar agravează situatia, sunt hoit de virus, nu aia care umbla liniștiți pe străzi.

| SimonaPSI a răspuns:

Vestea buna ElKarlos este ca exista un final al acestei situatii. Toti specialistii planetei se preocupa sa gaseasca solutii eficiente astfel incat sa ne reluam vietile normale. Noi ceilalti trebuie sa respectam regulile impuse si sa avem speranta ca viitorul va fi mai bun. Stay safe!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca esti medic epidemiolog si ai studiat ca virusul se manifesta intre 3-8 saptamani si ai niste cercetari care demonteaza tot ce zic miile de medici si cercetatori de pe tot globul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nr de imbolnaviri e mai redus, spitalele au spatiu pentru bolnavi, altfel sunt depasite numeric. Doctorii de la SV si nu numai, au dat dovada de o "buna pregarire de specialitate", "profesionalism" si "interes" pentru meseria pe care o practica. Asa de bine se mentine igiena in spitale, incat toti doctorii s-au imbolnavit.
Cea mai buna solutie e preventia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru florin926481f):

Tot tinerii au fost la revolutie stai linisitit. Si da de ce mi-ar pasa daca lor nu le pasa de noi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Sunt complet de acord, din cauza la imbecilii aia care au venit din afara, nu au respectat carantina si au imprastiat virusul cu usurinta.
Ok, dar ce ne facem cu munca? unii oameni vor sa aiba bani? eu nu as putea sta cateva luni inchis fara sa ies! Va trebuii sa muncesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci problema e ca vreau sa lucrez, nu pot sta cateva luni din viata mea in casa sa imi pierd timpul aiurea!

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu va sta luni de zile închis. Dar, vor fi sectoare economice care vor mai rămâne închise, iar altele vor fi repornite.
Mă refer la sectorul alimentar, care v-a funcționa și în această perioadă.
Dar, unele sectoare, cum este cel de producție materiale de construcții, automobile, utilaje diverse, care momentan staționează în principal datorită faptului că au stocuri și momentan nimeni nu mai cumpără nimic.
Oricum, trebuie să fim optimiști și să vedem partea plină a paharului.

| Mosotti a răspuns:

Nu e ca la puscarie, ca la puscarie ti se taie cablu pe la ora 22, stai cu mai multi in camera, nu mananci ce vrei, hai sa fim seriosi, nu ai voie cu telefon, gagica, calculator.

O solutie medicala in cateva saptamani nu exista, poate peste un an sa fie gata un vaccin.
De ce sa nu mai rezisti sa stai in casa? Inca e voie sa iesi la plimbare dar nu departe de casa, nu stiai? E voie si pentru activitati fizice, asta e unul dintre motivele iesirii care este acceptat.
Scrii in declaratie asta, si aia e, poti sta si 2 ore, ca nu conteaza.

Daca ai un prieten in zona, te poti intalni cu el, ca pana la 3 persoane e voie ca grup, deci nu e chiar asa cum zici tu.
Daca iubirea vietii tale e prin zona, va puteti intalni si afara, si acasa, ca slava domnului si acasa aveti multe de facut, ca doar ai TV, calculator, telefon si altele.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti, pe stare de urgenta, necesitate, asediu, mobilizare (Razboi), constitutia se poate suspenda, deci poti a nu mai avea vreun drept, asa ca nu trebuie nimic.

Stai cuminte ca iei amenda. Sau doamne fereste iti iei si bataie de la altii (care chiar ies doar pentru strictul necesar) daca nu pastrezi distanta. Deja a fost un mic scandal azi la mine jos, zicea una "te dau in judecataaa", tipa la unu ca nu a respectat distanta fata de ea cand statea la coada la magazin.

Daca nu stai acasa cuminte sa rezolvam, posibil sa nu ai sa mai ai viata deloc, deci ce mai traiesti si ce mai continui? Acuma iti aduc la cunostinta ca ataca urat si tinerii cum pana acum nu o facea, se pare ca e vorba de niste mutatii, deci ai mare grija! S-a zis azi la Realitatea Plus seara.
China prin carantina dura a rezolvat, inca la noi nu e asa cum trebuie, si de aia nu o sa-ti continui viata asa cum vrei tu, un timp de acum in colo nu prea scurt.

Stai cumintel, ai calculator, TV, telefon, web, internet, ai ce face.
Pai si daca pe tine te doare undeva de oamenii care mor, de ce i-ar durea pe altii de libertatea ta (vad ca pe virus nu il mai doare ce varsta ai se pare)? Si ei au dreptul sa traiasca cum si tu ai dreptul sa-ti traiesti viata, fiecare categorie isi va atinge scopul daca colaboram si respectam niste chestii.

Stai naiba in casa, ca daca te vede virusu ca esti tinerel asa, s-o indragosti de tine si o sa vrea sa te ia in brate, si ai pus-o! Dupa aia s-ar putea sa se puna problema:
"Avem 3 paturi de ventilatie mecanica, dar avem 10 victime, pe cine sa punem mai intai?", atunci sa vad eu cum e treaba.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Nici eu nu am mai trecut niciodata prin astfel de chestii, dar nu mi se pare anormal deloc, accept restrictia si sunt de acord sa fie, chiar sunt pentru inasprire, ca parca vad ca va fi nasol daca nu va fi asa.

Vom trece de 2000 cazuri, urmeaza stadiu 4, sa vedem ce se va face atunci.

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Mare dreptate ai!

Tocmai am raspuns lui ElKarlos ca mai nou virusul ataca mai agresiv si tinerii, specialistii spun ca ar fi vorba de mutatii, deci e clar. Dar aia e, nu e constinent ca pe langa unul batran poate fi si el acum, ca s-o fi gandit si virusu ala "ce ma nene doar pe batrani? Ailaltii ce au?".
Pai n-are nimic, vede si el cum e sa nu mai poata raspira, ce mama naibi, macar sa scape dar ramane cu o lectie invatata.

Mai zic astia ca nu e viu virusul, daca nu se reproduc intre ei nu cred ca nu e viu, cand intra, are un mecanism foarte inteligent si isi incepe treaba repede si bine.
Daca era asa ceva inert, nu exista nici o treaba si nu se intampla mai nimic, era cum ai fi inhalat o particula de praf.
Mie mi se pare mai inteligent mecanismul sa te folosesti de altii ca sa te reproduci decat hop poc intre noi si gata.

| Mosotti a răspuns (pentru florin926481f):

Lasa ca trebuie sa invete ca in stari din astea de necesitate, poate sa nu mai aiba nici un drept, vorbeste de incalcare de drepturi cand ele exista, dar cand nu exista? Ii incalca ce?
Asemenea chestii nici in dictatura nu sunt incalcate, ai voie si acolo sa te plimbi unde vrei, dar in cazuri din astea se necesita, si e in protocolul oricarei tari.

Si asa cum am zis, virusulica si-a schimbat strategie, a considerat ca nu e drept sa se dea tare doar la batranei, si acum se da tare si la tinerei, tocmai a murit o fata de 16 ani de asta, aia de 39 ani in Anglia praf abia mai respira, deci nu e asa cum crede.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Virusu isi anunta aparitia la maxim 15 zile de la infectare, nu 21-56 zile cat zici tu. Nu apuci 21 zile fara sa simti.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Au iesit si tineri dar si de varsta medie la revolutie, erau intre 19 si 60 ani cam, poate si batrani, dar nu sunt sigur.
Pana la urma sti care e treaba? E vorba de tine personal chiar daca nu ti-ar pasa de altii, e vorba ca o poti pati grav si tu, ca pana la urma adevarul e ca nimanui nu ii pasa de nimeni, si asta la general!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai timp sa lucrezi pana la 70 ani de o sa te saturi, ce mai conteaza cateva luni in minus? Mai relaxeaza-te si tu, mai uita de lucru cu ocazia asta, ca oricum altceva nu ai de ales din pacate. Se va rezolva si apoi ai toata viata inainte sa lucrezi. Daca erai pe IT puteai lucra si de acasa.

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Dupa ce se va termina treaba, economia va fi mai jos ca inainte si niciodata nu va mai fi ca inainte, si asa economia mondiala era bolnava si era pe duca, acum a primit putin asa un bobarnac catre jos, deci i-a grabit caderea.
Dar da, trebuie sa fim optimisti.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Problema nu este economia la ora actuală. Economia, cu roboții și utilajele moderne se pornește imediat.
Problema cea mai gravă, este în agricultură. Acolo trebuie forță de muncă fizică umană. Ori, Germania, de exemplu a închis granițele pe termen nelimitat pentru sezonieri. În Italia este dezastru, în Spania dezastru, sezonierii români s-au întors în România. Doar 3 exemple am dat. Plus, Olanda va pica economic, căci veniturile ei erau obținute din 3 surse, care acum pur și simplu s-au evaporat: turism, industria florilor și comerț naval.
Deci, cel puțin 2-3 ani de aici încolo întreaga lume se va resimți.
Iar, SUA se zguduie din toate încheieturile. Trump s-a folosit de un decret neutilizat de 80 de ani prin care a ordonat uzinelor Ford și GM să producă ventilatoare pentru spitale.
Cine a crezut că este o răceală simplă și va trece imediat, s-a înșelat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pentru mine conteaza, imi pare rau dar timpul e important. sunt un om care nu isi pierde timpul, si 2 saptamani conteaza si asta ar trebui la oricine. Si sunt graphic designer in devenire, eu o sa imi continui exersarea si cursurile in casa. Dar tot e grav ce se intampla si vreau sa scapam mai rapid din cacatu asta, isteria politica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Deci crezi ca virusul totul a fost creat? adica pare ceva mult mai inteligent decat un virus obisnuit. sad