Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Salutare, deci va rog dati-mi o veste buna legat de virusul asta cu coronavirus.
Cat va mai dura? Se va gasi o solutie medicala in saptamanile ce urmeaza?
Va veni o vreme cand noi nu mai rezistam sa stam in case. Adica pe bune virusul se raspandeste rapid in Romania, chiar daca stam inchisi ca la puscarie.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
61 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai până îți dai tu seama că ești infectat mai infectezi jumate din oamenii cu care interactionezi.
la asta mă refeream eu plus unii nu resimt atât de mult virusul, nici măcar nu își dau seama că-l au. Măsurile care se aplica acum trebuiau aplicate când erau primul caz în Ro de coronavirus, nu acum când sunt peste 1000, când e posibil sa fie de 2 până la 10 ori mai multi.

| florin926481f a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu poate sa iti garanteze ca a fost creat dar cu siguranta in laboratoarele performante din anumite tari exista virusi creati si virusi care au mai existat si sunt pastrati.Dar sa nu uitam ca natura poate fi devastatoare uneori, chiar si in creearea unui virus de genul asta.

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Pe mine ma int Romania, sa se munceasca aici, ca suntem in stare sa producem pui, porci, oua, lactate, grane, bauturi, dulciuri si sa avem ce manca, sezonierii romani sa munceasca aici, sa producem noi, sa nu mai importam ca prostii tot.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, conteaza pentru tine, dar degeaba ca oricum nu ai ce face. Faptul ca exersezi acasa, este foarte bine, uite, te poti specializa acasa, si cand se termina, esti mult mai avansat. O sa scapam daca nu ne mai alarmam atata ca stam acasa 1-2 luni, sa stam, sa nu ne mai plangem repede, ca daca pierdem doua saptamani e mare chestie, pierdem 2 luni dar dupa aia suntem bine si avem viata inainte, daca nu, riscam sa nu ne mai revenim vreodata, deci alegem prima zic eu.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am avut si varianta asta cum ca a fost facut de SUA ca sa distruga economiile, ca smecherii mari sa cumpere la pret de nimic tot ce se poate, firme, si altele, dar exista si varianta ca sa fi apatut pe bune de la incalzirea globala facand mutatii virusul normal.
Pentru ca ma gandesc eu daca omu e in stare sa faca ceva asa inteligent, natura mi se pare ca s-ar pricepe mai binisor.
Ca daca afli ce mecamism are, mori, noi nu suntem in stare sa aflam cum merge sistemul nostru imunitar si nu putem crea altul cum am vrea noi, asa face si virusul, are nivelul asta de complexitate. Altfel faceai sistemul imunitar sa lupte contra a ce vroiai tu, chestie care nu am reusit.

Nu pare deloc mai inteligent ca alti virusi, e acelasi nivel, doar ca actioneaza in alt fel, iti f plamanii de nu te vezi.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu îți cunosc vârsta, dar te întreb cunoști ce s-a întâmplat în perioada 1990-2000 în România? Mai ales perioada CDR?
NICIODATĂ, în România nu se va mai produce ce s-a produs înainte de 1989! Trebuie să fim sclavii lor, mai ales după ce va trece această criză, căci vor avea nevoie de piețe de desfacere!
De asemenea, acum producătorii aruncă marfa căci nu mai au cui să vândă.
Se putea face ceva. Da, dar nu se dorește, pentru ca să se îmbogățească unii, dovada prețurile în creștere!
Cred, că nu are rost să mai discutăm!

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Https://adevarul.ro/......index.html
Tocmai ce am găsit acest articol! Priviți ce face guvernul Orban 3 și Johannis.
Vorbim despre relansarea economiei în România!

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Nocmal ca, cunosc ce s-a intamplat atunci, mai ales cand au venit in 96 dreapta, au inceput sa vanda tot din tara, sa se aleaga praful. Am 42 ani, deci aveam 12 in feb 1990.
Macar ceilalti incercau sa nu vanda tara.

Pai asa este, dar asta am zis si eu pe aici si prin alte parti, pica economiile, cumpara smecherii ce e in faliment sau pierdere, cumpara pe nimic, pe langa ca dupa aia resetezi piata si apar noi piete de desfacere ca si dupa razboi.
Tie nu ti s-a parut ciudat ca la pandemia H1N1 care a durat 18 luni (aprilie 2009, august 2010), nu a fost nici o forfota?! Desi au murit intre 120 si 500 mii de oameni in lume, Nici cu SARS n-a fost. Iar acum zarva mare, restrictii.
Pai acum e nevoie de haosul asta!
Cunosc foarte bine adevaratul sistem in care traim si nu doar in Romania, cunosc cum se fac chestiile cu adevarat.

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Nu ma mira, sa distruga ma tot, sa importam tot ca prostii, in loc sa din contra, sa oblige, sa incurajeze productia romaneasca, niste tampiti, si sa fie spatii distincte tocmai sa vedem mai repede unde sunt acele produse de cumparat, chiar daca sunt mai scumpe poate, multi prefera asa, ca oricum sunt mai de calitate.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Vor veni niște alegeri! Atunci vom vedea ce vor românii!

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Chiar dacă a fost o pandemie pe lungă durată, cu decese, a avut o caracteristică, nu a avut un nivel contagios atât de ridicat. Privește țările care au râs de China, au lăsat granițele libere, turism, acum sunt depășiți de evenimente!
De fapt, aici este panica! Au crezut că este ca SARS, MERS, H1N1, se îmbolnăvesc câteva persoane, le izolăm, ca să nu se împrăștie în aer nimic, ca de fapt, pericolul să vină și de la o banală strângere de mână.
Mai exact nimeni nu știe cu ce se confruntă, acum toată lumea face ce a făcut China, o izolare draconică, plus se pompează milioane de dolari în toate laboratoarele farmaceutice din întreaga lume pentru a se găsi un vaccin care să ne permită o viață normală.
Nu vedeți, la început mureau în general bătrânii, acum avem în America un bebeluș de câteva luni, în Europa o tânără de 16 ani, parcă, la noi o tânără de 27 de ani. Deci e un virus perfid, schimbător.
Și, eu am 42 de ani.

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Multi inainte, stiam ca ai 42 dupa nick romeo78 adica anul nasterii.
Eu sunt in februarie nascut.

Nu stiu cum nu era contagios N1H1 ca au murit intre 125000 si 500 de mii de oameni! Dar poate, nu stiu, poate e cum zici, sincer nu am asa informatii despre, doar perioada aprilie 2009 august 2010, si nr de morti.
Deocamdata avem doar 30 mii de morti global acum. Dar abia a inceput, si asta e adevarat.

Asa este, astia nu stiu cu ce se confrunta, se trezesc tarziu, lasa ca inca nu au luat masuri ca, china, de aia nici nu vom scapa asa usor. Basescu a zis ca e lupta pierduta, sper sa nu aiba dreptate.

E schimbatoor baiatu virus, se da la prospaturi acum, pana acu era mai serios asa, sau poate era asa si nu au zis ei, nu stiu. Ar fi fost culmea sa se fi dat doar la gagici, nu la baieti si barbati, cred ca muream de raaaas, si doar la alea intre 15 si 45 ani.
Fii atent ce cred, cred ca Anglia vroia sa-si rada batraneii bolnavi ca sa nu mai dea pensii si altele, si de aia vroia Boris ala sa lase la liber cica sa se imunizeze lumea, dar acum cand a aflat ca se da si la tineri agresiv, a renuntat, are logica asta dar nu stiu daca chiar asta era ideea.

Cu alegerile o sa-ti zic ceva pe privat ca nu vreau aici sa fac offtopic.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Până la Anglia, dacă ai auzit în Spania au abandonat în azile bătrâni și când s-a dus armata să verifice și să facă igienizare s-au îngrozit de ce au găsit!
Da, asta este diferența, celelalte COVID erau mortale, dar nu erau cu înalt grad contagios. Iar, acelea, s-au manifestat în zonele unde interacțiunea cu animale vii domestice sau sălbatice era pronunțată și realizată în cele mai infecte condiții. Au fost, boli ale mizeriei.
Dar, acest COVID 19, este o boală universală, fără granițe, o boală pe care o ai fără să știi, dar să o dai mai departe nevinovat!

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Nu am auzit ca Spania a facut asa. Bine, acum nu stiu ce sa zic, poate au abandonat ca aia oricum se chinuiau, si daca nu mai erau, poate era mai bine si pentru ei, nu stiu ce sa zic. Adevaru e ca daca e cazu sa ajung acolo, nu mai vreau sa merg mai departe sincer, ca nu ajungi acolo daca te poti ingriji, gati, merge, merge la toaleta, deci cand te mai poti bucura de viata.

Pentru ca occidentalii sunt foarte grijulii cu batranii in general, nu stiu daca de bine au facut asta, chiar sunt bulversat.

| Mosotti a răspuns:

Adevarul e ca nu se stie ce final va avea aceasta situatie, ca va avea, e clar, dar nu stim daca bun sau rau, cine spune ca bun, minte, sau doar rau.
Este bine sa fim optimisti, insa aici e un risc totusi, exista situatii cand putin pesimism poate ajuta cumva, de ex intr-un pesimsim ca vor urca preturile la TV-uri, iti iei unul mai ieftin ca oricum aveai nevoie dar gandeai sa iei peste 3 luni totusi. Daca nu se intampla, e ok, dar daca se intampla ai castigat.
Sau anumite provizii, deci depinde.

Acuma vad ca e groasa, de pe 30 martie intra in vigoare ordinul militar 4, vom depasi clar 2000 de cazuri.

Ma gandesc eu cum ar fi putut sa faca omul asa ceva, cand el niciodata nu a inteles o celula unde are softul care-i zice ce sa faca, si cum sa il modifice. Si ma uimeste virusul asta de unde stie sa actioneze asa precis si complex, cine dracu i-a scris programul acolo si ce limbaj e?! Ca aia e inginerie, nu e la intamplare, ca si asa zis-a adaptare se face tot dupa o schema, altfel nu te adaptezi, deci ai o schema cum te adaptezi la anumit factor!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa a zis si base, trebuiau luate masuri de pe azi pe maine dure si gata, daca era el presedinte rezolva precis. Altfel nu vad cum va fi. Lasa ca vb eu cu virusu si zic "bei eu-s mosotti de pe TPU, se poate? stai si tu flex, du-te la vecina jos ca e buna rau", hahahaha.

Mda, se tot inmultesc cazurile, nu e deloc bine.

Sti la ce ma gandeam? Sa existe niste ochelari sa il vezi, deci sa prinzi in ce frecventa emite sa devina vizibil cumva si sa apara o anume culoare pe unde este, si cand te duci in magazin vezi care-l are, care nu are, pe ambalaje unde e. Sa vezi puncte de nu stiu care sa zicem, la om sa vezi pe haine, respiratie.
Si atunci nu ti-o iei clar. Ca nu e doar unul, sunt multi unul langa altul.
Vezi si cand dezinfectezi daca a ramas sau nu a ramas.
Nu stiu daca s-ar putea asta.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Https://romania.europalibera.org/......05875.html
Uite unul dintre zecile de articole!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai nu avem bani de teste și tie-ti arde de ochelari?
Oricum sunt șanse puține sa iei virusul din magazine, cele mai mari șanse sunt unde sunt cele mai multe persoane bolnave. Adică spitalele, am pe cineva din familie confirmat pozitiv, decât ochelari cu raze x mai bine sa aibă fiecare grija de sistemul imunitar, nu în sens că ar proteja de așa ceva dar sa nu ajungă pe lângă persoanele bolnave.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am zis ca idee ca ar fi minunat sa se vada. Cu raze X nu se vede, altceva. Pai imi arde de ochelari na, sunt un om futurist de fel. Nu neaparat noi sa facem.
Ai dreptate, sa se protejeze si va fi bine fiecare, atat putem face real.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, imbecilule. De parintii tai nu te doare? De bunici? De faptul ca poate faci si tu ceva complicatii si crapi?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc pentru apreciere! V-am jignit prin postarea mea? E atât de josnic sa muncești pentru a produce cele necesare pentru hrana? Daca nu am fi noi țăranii care ne mânjim zilnic de toate felurile de microbi, bacterii, viruși, fara sa ne îmbolnăvim in schimb, ce ați face voi orășenii? Ați produce alimente la imprimanta 3G? Si e posibil sa se ajungă si aici, deoarece satele se depopulează prin îmbătrânire si moarte si prin migrare. Dar sa știți ca cei de la tara se simt tot timpul ca si când ar fi in stațiune, datorita linistii, a aerului curat, a mișcării fizice pe care o face muncind pe camp, si consuma alimente mult mai sănătoase decât orășenii. Daca răspunsul meu l-ai evaluat ca nefolositor si eronat, ți-am adus argumente care sa justifice eronata aprecierea ta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Fix pe dos. Mi se pare admirabil efortul celor ce muncesc pamintul, cu conditia sa o faca cu cap. La noi se irosesc milioane de ore de munca si se lucreaza ca in evul mediu in loc sa se cupleze mai multi in asociatii si sa obtina astfel preturi mai bune la seminte, la lucrarile agricole (mecanizate, nu manuale, ca inainte de marea schisma), si multe altele. Asta nu m-ar fi facut sa dau nici un rating raspunsului in cauza daca nu se ajungea iar la cartea aia penibila de povesti cu barbosi din cer care isi fac de cap cu amarastenii de pe planeta asta... P.S. La cum baga multi de la sat ingrasaminte si pesticide in ceea ce cultiva, mai multa incredere am in legumele de la supermarket (cu conditia sa nu fie de la turci) decat de la "tanti Maria" de la piata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

NU idiotule, eu nu o sa fac asta pentru ca o viata intreaga am luptat sa am un stil de viata si de gandire sanatoasa. Iar legat de restul, sunt eu de vina? ca virusu a aparut in toata lumea? rezist o perioada dar daca tine 1 an, stau eu un an in casa sa imi pierd din viata ca sa apar pe cine? ca la restul nu-i pasa de mine si nici nu ma cunosc, hai sa fim seriosi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tine un an, stai un an in casa si iti pierzi din viata ca sa te aperi pe tine. Ca poate iesi si crapi si iti pierzi TOT RESTUL VIETII. Cap ai, minte iti mai trebuie, ca in rest toate bune vad. Cica gindire sanatoasa, auzi tu la el.

| Eugen80 a răspuns:

Nu sta inchis ca la puscarie. Citeste legea si interpreteaz-o corect. Ai voie sa iesi in fiecare zi sa iti faci cumparaturile, sa mergi la farmacie si chiar sa faci sport langa casa.
Totul este sa ai buletinul la tine si sa ai Declaratia completata.

| Eugen80 a răspuns:

E de ajuns sa deschizi TV-ul si vei aflat tot ce vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Păi să-ți pară rău, e normal, cum poți să postezi așa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o manevră meschină de a lor pentru a controla populația. Așteaptă-te la anarhie!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper ca atunci cand ai nevoie ds ATI sa ti se zica ca nu mai sunt locuri disponibile.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

"Graphic design" poti sa faci si de acasa.