| IoanaBibiG a întrebat:

A trecut o luna de când am luat Postinor... până acum nu mi.a fost rau.dar în seara asta am o stare nasoala la burta.e posibil sa fiu gravida? Am avut acea sângerare și menstruația după pastila.un răspuns sigur va rog

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acea sangerare aparuta dupa putin timp de la folosirea pastilelor a reprezentat o reactie de aparare a organismului fata de niste hormonii aparuti brusc care au destabilizat activitatea hormonala normal. Fiindca acea sangerare NU a reprezentat nici macar o menstruatie ''falsa'', ar fi trebuit sa fii alarmata de faptul ca a trecut mai mult de 1 luna de la administrarea pastilelor si in mod normal ar fi trebuit ca menstruatia sa porneasca dupa trecerea a cel mult 2 saptamani. Bineinteles asa ar fi trebuit sa se intample in cazul in care pastilele contraceptive ar fi fost administrate dupa trecerea a 12-16 zile de la menstruatie, adica in timpul PERIOADEI FERTILE. Fata de data administrarii acelor 2 pastile nenorocite care a avut loc probabil in data de 2-3 Februarie, menstruatia IN MOD NORMAL ar fi trebuit sa se produca in 16-17 Februarie, deci in nici un caz cu o luna intarziere, adica in data de 17 Martie!

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Efectele nefaste ale hormonilor sintetici existenti in acea pastila nenorocita au inceput sa se manifeste prin efectul de amanare si intarzierea deja foarte mare a inceperii menstruatiei, Efectele adverse provocate se manifesta prin dereglarea foarte intense a activitatii hormonale care se rasfrange asupra desfasurarii ciclului menstrual si a dereglarii acesteia, deci NU se manifesta prin stari de rau sau alte manifestari ''vizibile'' ci printr-o dereglare pe termen lung a ciclului menstrual. Dereglarea a devenit mai mult decat evidenta din moment ce menstruatia intarzie sa apara de cel putin 2 saptamani si probabil ca va mai intarsia si in continuare. Abia de acum incolo ''durerea de cap'' isi va face tot mai des si tot mai apasator simtita prezenta. Dar fiindca exista si posibilitatea de a fi insarcinata, ar fi indicat sa-ti faci un test de sarcina pentru a verifica si elimina aceasta chiar daca foarte mica insa posibila probabilitate. Multa sanatate!

| IoanaBibiG explică (pentru corbulalbrosu):

După ce am luat pastila am avut acea sângerare falsă și menstruație ...acum aștept pe 17 sa îmi vina iar

| IoanaBibiG explică (pentru corbulalbrosu):

Menstruația mi.a venit pe 17 februarie...

| corbulalbrosu a răspuns:

Acea sangerare aparuta dupa putin timp de la folosirea pastilelor a reprezentat o reactie de aparare a organismului fata de niste hormonii aparuti brusc care au destabilizat activitatea hormonala normal. Fiindca acea sangerare NU a reprezentat nici macar o menstruatie ''falsa'', ar fi trebuit sa fii alarmata de faptul ca a trecut mai mult de 1 luna de la administrarea pastilelor si in mod normal ar fi trebuit ca menstruatia sa porneasca dupa trecerea a cel mult 2 saptamani. Bineinteles asa ar fi trebuit sa se intample in cazul in care pastilele contraceptive ar fi fost administrate dupa trecerea a 12-16 zile de la menstruatie, adica in timpul PERIOADEI FERTILE. Fata de data administrarii acelor 2 pastile nenorocite care a avut loc probabil in data de 2-3 Februarie, menstruatia IN MOD NORMAL ar fi trebuit sa se produca in 16-17 Februarie, deci in nici un caz cu o luna intarziere, adica in data de 17 Martie!

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca ai luat pastila la termen nu se intampla nimic, nu esti gravida.

| IoanaBibiG explică (pentru MihaiNicu23):

Am luat-o imediat. după 3 oree

| Pool77 a răspuns:

Depinde cand ai luat pastila.