| Ovidiu44511 a întrebat:

Bună seara! Am nevoie de răspuns urgent vă rog. Pe 02.01 am ejaculat pe partenera mea, ne-a fost frică de o posibilă sarcină așa ca a luat pastila de a doua zi la 10 ore după. Au trecut 5 zile și acum o oră a avut o scurtă sângerare maronie, iar acum când s-a dus la toaletă a observat ca a curs mai mult, iar culoarea este mai aprinsă. Ea are un ciclu neregulat, ar fi trebuit să vină pe 25 luna aceasta. Ce înseamnă aceste sângerări? Ar putea fi menstruatia? Dacă da, sarcina mai este o posibilitate?

12 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu sunt sanse de sarcina, a avut timp sa ia pastila in primele 24 de ore, a luat-o dupa 10 ceea ce e ok, dar sa se astepte la scurgeri si cicluri neregulate, sunt urmarile pastilei.

| Violleta2022 a răspuns:

"Ea are un ciclu neregulat, ar fi trebuit să vină pe 25 luna aceasta"

Imposibil acest lucru, fiindca nimeni de pe fata pamantului si nici o aplicatie din lume NU este capabila sa spuna cand trebuie sa-i vina ciclul unei femei care are ciclul de tip neregulat, deoarece este imposibil ca o aplicatie electronica sa ghiceasca ce este in corpul unei femei.

in orice caz, acum, pentru ca fata a luat o "bomba hormonala" care i-a spulberat un ovul fecundat, ciclul ei este dereglat total, pe urmatoarele 6-12 luni, fiindca este efectul negativ, extrem de sever, al acestei pastile.

| Anaasstasssssiaa a răspuns:

Buna! Acele sangerari sunt datorate pastilei de a doua zi, nu este menstruatie, la fel am patit si eu.

| Ovidiu44511 explică (pentru Anaasstasssssiaa):

Sigur? I a curs cam mult și aseară și în dimineața aceasta. Cat ar putea dura aceste scurgeri și cat de abundente pot fi?

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru Ovidiu44511):

La mine au tinut 4 zile, au inceput cu o sangerare maronie, apoi a devenit o sangerare destul de abundenta in a 2-a si a 3-a zi, apoi in a4-a aproape deloc. Aceste sangerari la 5 zile dupa administrarea pastilei sunt normale, nu inseamna ca pastila si-a facut sau nu efectul, sunt doar o reactie dupa pastila. Unele femei pot sa nu experimenteze aceste sangerari, fiecare organism este diferit, dar nu va panicati, acelea sunt sangerari dupa pastila, menstruatia ar trebui sa apara la data la care venea normal, bineinteles ca dupa pastila poate intarzia sau veni mai repede.

| Ovidiu44511 explică (pentru Anaasstasssssiaa):

În cazul dumneavoastră la cat timp după pastilă a venit? Menstruatia ei este una neregulată, însă luna trecută a venit pe 25 și a durat 5 zile

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru Ovidiu44511):

Menstruatia mea este neregulata, uneori chiar absenta, inca nu a venit

| Ovidiu44511 explică (pentru Anaasstasssssiaa):

Bună ziua! Îmi mai puteți da un update? A funcționat pastila în cazul dumneavoastră?

| Ovidiu44511 explică (pentru Anaasstasssssiaa):

Bună ziua! Încă nu i-a venit menstruatia. așa mult o poate întârzia pastila?

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru Ovidiu44511):

Menstruatia ei daca este neregulata este normal sa ii intarzie, daca tu ai ejaculat pe ea si nu in vagin, nu sunt sanse de sarcina. Ar fi bine un consult daca se poate, daca nu, asteptati sa ii vina menstruatia, dar sanse de sarcina = 0

| Ugleadani a răspuns:

Daca nu ai avut contact de mai multe ori cu ejaculare sunt șanse.
Da dacă ai făcut 1 singura data fara sa mai fi ejaculata înainte acestei ejaculării nu ai de ce sa te temi. Da dacă a2a zi a luat pastila de a 2a zi ia și stai fără stres.