| anonimaanonima29 a întrebat:

Acum 2 sapt am luat pastila escapelle la 10 min dupa contact.Ca simptome am avut doar dureri de sani si inca mai am sensibilitate. Azi cand s au împlinit 2 sapt, de dimineață, am avut o scurgere la început rosie care a devenit maro si acum s-a oprit dar am dureri de burta.Ciclul trebuie sa vina in aproximativ 10 zile. Poate fi simptomul unei sarcini sau sunt doar dereglari? sunt motiv de îngrijorare?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cu 2 ore in urma | anonimaanonima29 a întrebat si specificat :
Acum 2 sapt am luat pastila escapelle la 10 min dupa contact.
Ciclul (MENSTRUATIA!) trebuie sa vina in aproximativ 10 zile.
Din cele 2 afirmatii, reiese ca pastila contraceptiva Escapelle a fost folosita in urma cu 14 zile fata de ziua de azi (12.12.2020) si cu circa 24 de zile inainte de ziua/data la care este preconizat sa se termine actualul ciclu menstrual.
Fiindca INTOTDEAUNA, indiferent de tipul cilului menstrual si de lungimea sa programata hormonal, procesul de OVULATIE se produce cu 14 zile inainte de data la care urmeaza sa porneasca viitoarea sangerare menstruala, REZULTA in mod absolut cert si sigur ca pastila de a 2-a zi Escapelle, a fost folosita cu circa 10 zile inainte de data OVULATIEI si cu aproximativ 5 zile inainte de PRIMA ZI A PERIOADEI FERTILE a actualului ciclu menstrual.
Se poate afirma si considera ca pastila Escapelle a fost folosita ABSOLUT INUTIL, ILOGIC, IRATIONAL si mai ales IRESPONSABIL fiindca in acel moment al folosirii pastilei, NU a existat nici cea mai infima posibilitate de a se putea forma sarcina.
Hormonii sintetici proveniti din acea ''bomba hormonala'' in mod normal in acest moment au inceput sa-si manifeste adevaratele lor efectele adverse si nocive asupra activitatii hormonale din organismul tau. Poti sa fii absolut sigura si sa te si astepti ca in urmatoarele mai multe luni lungimea ciclului menstrual sa fie intr-o anumita masura dereglat de fiecare data si de asemenea si sangerarile menstruale se vor manifesta anormal si atipic in comparatie cu ceea ce a fost pana in prezent. Din nefericire asa se manifesta urmarile PROSTIEI si a lipsei de documentare si INFORMARE corecta. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Oare sa fie chiar asa cum zici tu? :-? Este cazul ca de acum inainte fata sa-si puna foarte multe intrebari in lunile viitoare si sa-si faca foarte multe griji din cauza stresului si a incertitudini.

în 11 Decembrie | Armyanka a răspuns :

Hey, corbulalbrosu mi-a spus sa îți raspund la aceasta întrebare. Ei bine, pe mine pilula m-a dat peste cap. in prima luna mi-a întârziat ciclul vreo 10 zile. am avut dureri de cap, amețeli, grețuri, și "spotting". M-au speriat destul încât sa nu mai folosesc pastila asa după ureche, doar dacă știu sigur ca sunt in perioada fertila, dar asta e alta poveste. Așteaptă-te sa îți dea peste cap ciclul, sa-ti întârzie, apoi sa-ti vina peste 2 săptămâni, sa ai tot felul de scurgeri ciudate, dureri de ovare... Acum depinde de la om la om, unele patesc mai rau de atat, altele n-au aproape nimic... dar sper ca tu nu vei păți asa ca mine. Eu una m-am traumatizat cu pilula aia :)) am avut numai "senzații tari" de la ea :))
https://www.tpu.ro/......au-decurs/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ai luat pastila, nu ar trebui sa iti faci griji.