| anonimaanonima29 a întrebat:

Ma dor sanii de câteva zile, au inceput sa ma doară cu aproape 2 sapt inainte de ciclu, care trebuie sa imi vina sapt viitoare.Mi se pare ca merg cam des la baie(cam de 5 -6 ori pe zi) si ma balonez repede.Am un ciclu neregulat si am facut sex doar protejat, fără accidente, iar în luna iunie am luat si pastila escapelle. Exista riscul unei sarcini?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este cu totul imposibil ca cineva sa-ti poata oferi un raspuns obiectiv fiindca a fost folosita acea pastila contraceptiva (Escapelle). Fiindca in astfel de situatii/cazuri, toata activitatea hormonala este mai mult sau mai putin dereglata si la randul ei si ciclul menstrual pe o perioada de timp care este imposibil sa poata fi anticipat. In situatia descrisa se poate aprecia ca este cu totul imposibil sa existe o sarcina chiar si una pur ipotetica, insa in mod absolut sigur dereglarile hormonale iti vor provoca multe probleme probabil foarte stresante in urmatoare minim 3-4 luni. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt sanse sa fii gravida.