| Babushka a întrebat:

Acum 3 saptamani am avut un contact sexual neprotejat si-a dat drumu incat sa pot ramane insarcinata doar k la mai putin de o ora am luat potinor care am luat-o si la 12 ore dupa. in aceea zi eram la a 3 -4 zi de cand trecuse CM. credeti ca sunt sanse sa raman insarcinata?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai luat Postinor la indicatia medicului ginecolog, adica pastila potrivita si la intervalul potrivit situatiei tale, atunci sansele de a ramane insarcinata sunt practic zero. Daca l-ai luat dupa ureche, nimeni nu poate sti.

nony
| nony a răspuns:

Nu cred ca ramai insarcinata. dar si daca ramai. ce faci cu sufletul din tine thinking

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Sanse sunt, dar sunt foarte mici. Vezi ca "pastila de a doua zi" nu este o metoda contraceptiva! Daca vrei sa ai o viata sexuala activa mergi la medic sa-ti prescrie anticonceptionale sau foloseste prezervativ.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Repeta testul de sarcina pentru siguranta, atentie la Postinor nu se poate lua mai mult de 2-3 ori pe an(de regula cand se rupe prezervativul) si atunci la indicatia medicului, deregleaza organismul.Foloseste prezervativul, te protejeaza de o sarcina nedorita si de unele boli cu transmitere sexuala.

| Misterious a răspuns:

Nici una happy dar dupa cum spune si kathessa ce faci cu sexul neportejat? poate te alegi cu vreo boala cu transmitere sexuala...

| Babushka explică:

Multumesc mult am uitat sa va zic ca am facut un test de sarcina si a aiesit negativ asta la interval d 2 saptamana cam asa...big grin:*

| jo a răspuns:

Daca ai luat pastila de a doua zi, nu ai cum. Dar fa urgent o vizita la ginecolog pentru un consult si pentru a-ti prescrie anticonceptionale (sau alte metode contraceptive pe care le stabiliti impreuna). Pastila de a doua zi nu este o metoda contraceptiva recomandata decat in cazuri extreme, in care celelalte metode au dat gres (s-a rupt prezervativul, de exemplu), nu este o solutie pentru comoditatea voastra.

| meyryi a răspuns:

Nu stiu daca sunt in masura sa iti dau sfaturi, dar, din cate stiu, te-as sfatui sa mergi la un control pentru siguranta ta. iar in ceea ce priveste "contactul sexual"dupa parerea mea ar trebui sa fie protejat.

| kathessa a răspuns:

Regula: fara contacte neprotejate! Crezi ca o sarcina este cel mai rau lucru care ti se poate intimpla? Fa o vizita intr-un salon de bolnavi SIDA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Şansele sunt nule pentru o posibilă sarcină.
Un test de sarcină te poate linişti. Mergi la farmacie, îl cumperi, îl faci conform instrucţiunilor din interiorul său şi vezi rezultatul.
Învaţă să te protejezi, prezervativul trebuie să-ţi fie alături.
Pa, pa.