| angels78 a întrebat:

Acum 4 zile am inceput sa iau anticonceptionale.

Seara trecuta am avut un contact sexual neprotejat si am luat pastila 3 ore mai tarziu. Exista vreo sansa sa raman insarcinata?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

ÎNTÂI precizează denumirea AC şi în ce zi a CM le-ai început!

Apoi mai vedem ce şi cum...

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Da, sansele sunt mari.

| Deanimus a răspuns:

Nu. Am intarziat 5 ore, am mers la farmacie si am intrebat. Daca, dupa cum scrie si pe prospect, nu au trecut 12 ore nu sunt sanse sa ramai insarcinata. Oricum, nicio metoda nu e sigura 100%, asa ca, pentru binele tau, incearca sa o iei in fiecare zi, la aceeasi ora. Si totodata, ca si informatie suplimentara, sa stii ca anumite antibiotice scad efectul acc-urilor, precum si alcoolul si altele. E bine sa fii informata.

| Deanimus a răspuns (pentru Deanimus):

Nu fa din asta ceva la ordinea zilei. Pui ceasul sa sune si o iei la ora fixa!

| angels78 explică:

Pe prospect scrie ca daca nu au trecut 12 ore contraceptia este sigura