| DetkaKaNfEtKa a întrebat:

Acum 4 zile m-am certat cu prietenul meu din cauza prietenei mele cea mai buna. O sa va povestesc cum s-a intimplat tot:intr-o zi m-am dus acasa la prietena mea (L), cind ea a plecat pina afara eu am intrat la ea in mess si am vazut ce a vorbit cu iubitul meu(acolo erau diferite lucruri prin care mi-am dat seama ca el ma insela cu ce mai buna prietena, desigur aceasta nu mai poate fi numita,, cea mai buna prietena"). Cind a intrat inn casa m-a vazut plingind si m-a intrebat ce sa intimplat si i-am spus tot ea mi-a spus atunci ca nua vrut sa se intimple asa si ca ii pare rau, apoi eu i-am scris prietenului meu tot ce acum aflat.Cind trebuia sa plec acasa (L) i-a spus lui X ca plec acasa si sa iasa sa ma calmeze pentru ca ei doi sunt vecini.Eram disperata cind am iesit de la ea l-am vazut pe el atunci nu am vrut sa vorbesc cu el si am plecat inainte.Pe drum am primit un sms de la el cu,, Iarta-ma" ajungind acasa am intrat pe profilul de mess al,, prietenei mele" si am vazut ca dupa ce X mi-a scris acel sms dupa 7 min ia scris ei,, Te iubesc", am fost distrusa cind am vazut, nu pot sa cred cita ipocrizime poate avea un om...Mai tirziu mi-a scris pe mess,, Iarta-ma si as vrea sa raminem prieteni" eu i-am spus,, desigur" dar stiu ca am facut o greseala foarte mare, mai apoi i-am spus ca o sa regreti ca ai aleso pe ea. A doua zi la scoala eram trista, nu aveam dispozitie, am inceput chiar si a plinge... el m-a vazut si dupa ore m-a sunat si eu vorbeam trist si mai nu incepeam a plinge atunci m-a intrebat ce e cu tine? ce sa intimplat? de ce esti asa trista? cum as putea sati ridic dispozitia? eu i-am spus ca nu poate, nimeni nu poate si asa sa incheiat discutia noastra... A treia zi m-a sunat iarasi si mi-a spus,, stii iata ca am ajuns si la cuvintele tale, crezi ca as mai putea avea vreo sansa? eu i-am spus,, nu stiu, nu prea cred" si a ramas sa-i spun raspunsul a doua zi dar eu i l-am spus chhhiar in seara aceea si a fost,, Nu, nu ai" chiar daca il iubesc nu pot sa-i spun ca ai pentru ca m-a mintit si eu urasc acest lucru.Acum in 4 zile am reusit sa-l uit adukindumi aminte de cit rau mi-a facut...Azi m-a chemat in parc sa ne intalnim ca prietenii eu am refuzat m-a rugat frumos si tot Nu a fost raspunsul i-am spus ca alta data si am spus ca miine ne vom vedea...Primul lucru la care m-am gindit a fost ca sa nu-i las asa fie fericiti, sai despart dar pe drum venind acasa am reflectat si m-am gindit ca e mai bine sa o las pe acea,, prietena" sa se destrabaleze pentru ca ea anul trecut invata cel mai bine dar acum cu el a scazut la invatatura si asa am renuntat la fericirea mea pentru nenorocirea ei, intr-un fel sa ma razbun pe ea...Azi mam gindit si vreau ca sal inebunesk, sa-l fac sa se indragosteaska iar de mine si stiu ca voi reusi si apoi cind ma va intreba daca vreau sa fim din nou impreuna eu o sa-i spun Nu ca sa-l fac sa umble dupa mine si sa sufere... spuneti-mi voi ce ar fi mai bine sa fac? var og...nu stiu daca am luat decizia corecta

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa lasi chestia asta deoparte, nici sa nu te razbuni, nici sa nu te mai intalnesti cu el. Ocupa-te mai mult de scoala si da-i timp sufletului tau sa se vindece. Esti foarte mica, la inceputul veitii, fac pariu ca in maxim un an o sa-l uiti complet si o sa fii ca noua. Da-ti timp, nu te grabi.

| Altair22 a răspuns:

Sincer? Cel mai bine e sa lasi rezbunarile in pastele lor. Nu merita sa te mai bagi intre ei; ea nu ti-a fost niciodata o prietena buna daca ti-a facut una ca asta,, iar ala e un ...idiot. Chestii din astea nu se fac.

Daca vrei sa-l recuceresti inseamna ca vrei sa-ti calci pe orgoliu. happy Chiar vrei asta? Sincer... eu nu cred.

Stiu ca ti-e ciuda, dar fapta e consumata. Mai bine ai deveni neutra cu amandoi, si totul o sa fie bine. Numa ai grija ca asa numitu prieten al tau o sa doreasca sa se impace cu tine si sa te scoata afara si asa mai departe. Nu o face! Pt binele tau, NU... O... FACE!

| i.love.me a răspuns:

Draguta mea.nu stiu cati ani dar dandesti matur.ai gresit totsi ca ti'ai aratat sentimentele adica atunci cand plageai. dar acum procedezi foarte bine.lasa'i pe aman2. se merita unul pe altulwinking
:*

| DiamondShine a răspuns:

Offf doamneee cat de nenorocite sunt unele "prietene". chiar in momentul asta trec si eu prin aceeasi problema.sadsi mi-e foarte greu.eu il iubesc din tot sufletul pe el, si sunt prea slaba sa nu-l iert, as vrea sa am puterea macar odata in viata sa-i spun nu. Te sfatuiesc daca ai puterea sa mergi mai departe fara el, fa-o fara nici un regret, nici un baiat si nici o tarfa nu merita lacrimile noastre.eu stau de 2 ani jumate cu el si nu mi-as vedea viata fara el, dar daca as avea curajul sa plec, as pleca departe. sa uit tot ce a fost urat in viata mea si sa ingrop totul, sa incep o noua viata.am 20 de ani si deja simt cum viata trece pe langa mine si eu nu am nici o putere s-o dirijez. Sper sa rezolvi totul in avantajul tau, adica in sensul sa faci in asa fel incat sa-ti fie mai bine si sa nici nu suferi asa rau.Gandeste totul la rece.stiu ca e foarte greu sa treci prin situatia asta.pe mine m-a distrus de tot. Daca poti sa-l uiti. uita-l! Te pup si succes.

| Allegria a răspuns:

Cel mai bine e sa arati ca nu te doare nici in fund de parerile lui, iar in timp te vei crede pe tine insati.
innebuneste`l! dar sa nu cumva sa va cuplati din nou! :*

| brunetteee a răspuns:

Parerea mea este ca ai face foarte bine ce ti-ai propus :la faza cu: m-am gandit si vreau ca sal inebunesk, sa-l fac sa se indragosteaska iar de mine si stiu ca voi reusi si apoi cind ma va intreba daca vreau sa fim din nou impreuna eu o sa-i spun Nu ca sa-l fac sa umble dupa mine si sa sufere.
Asha asi face si eu big grin

:*

| mihaeelaa a răspuns:

Uau.sincer m-a impresionat povestea ta.nici nu pot sa cred ce prietena ai avut.sincer ea e cea mai vinovata.si sigur nici el nu a tinut la tine. daca tinea macar putin iti spunea sa va despartiti.nu sa te minta si dupa sa se intoarca la tine.merita sa sufere.si sunt convinsa ca tot la tine vine.si prietena ta la fel.esti de admirat

| cristina4love a răspuns:

Numai internevni cu nimic. EL este un nemernic. Ea este o o fata de ultima spetza.Se merita unul pe celalalt. EI ii va face exact ce ti-a facut tie si atunci va veni la tine. IAr tu sa-i spui ca nu ai nevoie de prietene false.Cat despre el ce sa zic.Nu merita osteneala. TU vezi-ti de invatatura, fi fata cuminte si numai pune suflet pentru toti idiotii.

| natalia_2288 a răspuns:

Mai bine sai lasi in pace si vei observa ca oricum el va umbla de urma ta ca un catelus dar si prietena ta la fel va umbla sa va inpacati si din nou sa fiti prietene bune dar tu poti sa te inpati ca parca ar fi prietena te cea mai buna si apoi sai faci si tu astfel de lucru si sa vada cum sa fii tradata de prietena ta cea mai buna si ce durere ai la momentul dat. Dar de prieten nu-ti fa griji ca ei cadeobicei umbla dupa eltele apoi vad cine sunt fetele cele si oricum o sa vina inapoi la tine.Crede-ma ca eu la fel am avut astfel de situatie si te cred ce durere ai avut la momentul dat.

| dania2698 a răspuns:

Ai luat o decizie CORECTA... din punctul meu de vedere!

| yodeiutza96 a răspuns:

In orce caz sa nu ii spui dawinking asta il va face sa inebuneascahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne fata si eu am trecut prin ce ai trcut u si parca am retrait momentu pe cuvant, pentru fericirea ta as zice ca asa trebuie sa faci sa il amagesti dar gandeste-te mai intai cum ai suferit u fiind fata si gandeste-te ca el nu o sa sufere o sa se distruga total pentru ca e baiat si baietii nu au capu pe umeri, dar totusi trebuie sa te multumesi cu faptul ca ai prietenei tale o sa i se intalmple la fel cu ti se intampla tie, eu acum te sustin si iti urez bafta pentru planul tau dar ori cat de departe ai ajunge sa nu ai vreun act sexual cu el :X:X:Xbafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceau   DetkaKaNfEtKa
Sa iti dau si eu un sfat...

Razbunarea nu duce la nimic bun. te va face mereu pe tine sa iti ocupi timpu sa ii urmarestii sau asa mai departe, daca el totusi daca iti era fidel nu se dadea la prietena ta, si ea nu accepta avansurile, asa e in viata nu poti sa stii ce iti rezerva ziua de maine.mai bine la'i da uitariia asta e sfatu meu mergi inainte si lasa-l in urma ta, vei vedea ca va veni singurel la tine, si trateaza-l cu indiferenta, doare cel mai tare, o stim multi dintre noi oamenii.big grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa vorbesti cu el dar si cu ea. Nefiind casatoriti se mai poate ierta asa ceva desi este o lovitura sub centura pentru acela care a fost inselat. Daca a fost singura greseala de acest fel atunci dai o sansa, daca nu atunci nu. Dar spune-i clar ca daca se repeta inca o data nici nu mai stai de vorba.Fiecare om face greseli, nu sintem perfecti nici unul, barbatii la fel ca si femeile.lasa razbunarea, vina cea mai mare o are prietena ta, vina lui e mai mica, eu am fost exact in acceeasi situatie fiind casatorit sotia mea s-a incurcat cu cel mai bun prieten al meu.Au avut doar o aventura. El de atunci nu i-mi mai este prieten, dar ea are cea mai mare parte din vina. De 2 ani nu mai sintem impreuna, acesta nu a fost singurul motiv ca ne-am despartit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite scumpa mea draga incerca sa nu te mai gandesti la el incearca sa-ti ti tot timpul ocupat cu ceva stiu scumpa nu-i asa de usor sa uit ce-ai iubit te intelg(nu f bine pentru nu am trecut si eu prin ce ai trecut tu)sau incearca si tu sa vb cu cineva despre asta nu online ca aici pe net pot sa fie tot felul de pers si pot sa rada de sent tale.Incerca sa vorbesti cu cineva drag tie sau simti ca nu mai poti scrie pe o hartie tot ce iti vine in minte pe moment incearca sa te descarci cumva dar nu facand ce ai tu de gand sa faci pentru stii cum ii la cei doi(X si L)li se vor intoarce roata si mai devreme sau mai tarziu vor regreta ca te-au suparat enorm de tareo sa treaca si ei prin asta pentru scumpa viata e ca un cerc... dar ea e rotunde si tot ajunge de unde a plecat uite de ex. Anotimpurile(primavara, vara, toamna, iarna)bineinteles anotimpurile nu se compara cu sentimentele tale asa scumpa incearca sa ii lasi in pace sa vezi numa cum vor parti si i la fel si se vor intoarce la tine cerandu-ti ajutor sau scuze si tu fii mai desteapta si spune NU ei o merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scumpo termina cu el chiar daca l-ai iubbit candva nu merita te inteleg este un porc prietenul tau iar relatia asta nu are viitor

| andraaaa a răspuns:

Nasol. Celelate fete au dreptate.Au spus totul...Asa trebuie sa faci, lasa-i.Iti garantez si tie, ca cine a spus ca roata se intoarce, a avut dreptatesmug... Testathappy.
Vezi, toti te sustinem>big grin

| DetkaKaNfEtKa explică:

Va multumesc mult pentru aceste sfaturi. o sa va povestesc ce s-a intamplat dupa aceste 4 zile.Vineri m-a telefonat si m-a intrebat daca nu vreau sa ies cu el la o plimbare si eu mai intii am refuzat dar m-a rugat ft. frumos si mult timp, pina la urma am acceptat darel atunci mi-a facut intilnire cu prietenul sau care e indragostit de mine si eu atunci m-am suparat si am plecat.Adoua zi iarasi ma telefonat si m-a rugat sa vin pna in parc eu i-am spus nu dar el tot ma ruga si raspunsul meu tot nu a ramas.Ieri am vorbit ore in shir. Pina la un moment a inceput sa-mi spuna puisor, ingeras.Si m-a intrebat de ce ne-am despartit, de ce l-am parasit? iar eu i-am raspuns printr-o intrebare tu ce aveai sa faci in locul meu? iar el mi-a spus avea sa-i dau timp acelei persoane iar eu ii spun nu te cred e imposibil asa ceva. El mi-a spus ca poate il iert si o luam de la inceput si eu i-am spus nu stiu. mi-a dat timp 2 saptamini sa ma gandesc.eu cred ca o sa-i spun nu... dar cumva vreau sa se roage la mine dar nu stiu cum sa fac asta.ma puteti ajuta si cu asta? Plyzzzzz