| ---koko--- a întrebat:

Acum cateva zile m-am culcat cu prietenul meu fiind virgina.Am facut-o neprotejat si nu a ejaculat in mine.Aseara s-a intamplat din nou dar am facut-o cu prezervativ.Trebuie sa i-au anticonceptionale sau alte pastile pentru a preveni o sarcina nedorita? Sunt la inceput si as vrea sa fiu cat mai documentata.Astept niste raspunsuri.Multumesc.

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În primul rând când ai avut actul sexual neprotejat ai fost în perioada fertilă sau nu? A fost totuși protejat, a aplicat metoda coitului întrerupt, ejaculând afară.
Un test de sarcină poate spune dacă ai rămas însărcinată sau nu.
Cea mai eficientă metodă fără să te supradozezi hormonal și să mai iei și în greutate este prezervativul.
Folosește-l în continuare fără reținere ori de câte ori ești în intimitate cu prietenul tău.
Mare grijă și la igiena intimă, se spală și înainte și obligatoriu după.
www.seximus.ro
Pa, pa.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te duci la ginecolog si el iti va recomanda cea mai potrivita metoda contraceptiva, dupa consultul absolut necesar. Presupun ca inainte de a face sex fara prezervativ, v-ati facut analizele obligatorii, nu? Daca cumva nu, atunci e cazul sa vi le faceti cat mai urgent (HIV, hepatita B si C, sifilis, HPV).

| monyk a răspuns:

Buna, e bine ca doresti sa te documentezi, dar ai gresit ca nu te-ai protejat de la primul contact sexual, pe viitor fiti mai prudenti ca nu e de jucat cu asta...
Chiar daca nu a ejaculat in tine, sa stii ca exista riscul unei sarcini, mai mic, dar exista, orice contact sexual neprotejat implica o eventuala sarcina plus diferite boli cu transmitere sexuala, de boli doar cu prezervativul va puteti proteja, e de altfel cel mai indicat.
Deci, in legatura cu anticonceptionalele, depinde si ce varsta ai, daca ai peste 16 ani e ok daca le iei, daca ai mai putin atunci te sfatuiesc sa nu folosesti, ci sa foloseasca prietenul tau prezervativul.
Deci, daca vrei sa folosesti anticonceptionale sa nu le iei dupa ureche, trebuie sa mergi la medic sa iti faci niste analize sa vezi ca sunt indicate pentru.corpul tau ca sunt mai multe tipuri de anticonceptionale.
Pastilele se iau zilnic cam la aceeasi ora, incepand cu prima zi de menstruatie, timp de 21 de zile, deci iei cate o pastila zilnic, cand vine menstruatia ii o pastila si asa iei zilnic pana se termina blisterul timp de 21 de zile cum am spus, apoi in acest timp faci pauza, atunci trebuie sa iti vina menstruatia, pentru.ca pastilele regleaza menstra si odata ce le iei vei avea menstruatia regulata, oricum mai multe indicatii vei primi de la medic si pe ambalajul pastilelor sau de la farmacist. Ele se gasesc la farmacie si pretul lor difera, intre 8-30 lei, depinde, poate chiar mai putin sau mai mult, oricum mai bine prezervativul dar daca vrei dubla protectie foloseste si pastile, dar nu uita sa nu iei orice ca poti avea reactii adverse grave.
Acum fa-ti totusi un test de sarcina ca ai avut contact sexual neprotejat sa te asiguri ca nu ai ramas!

| emo:Xkid:X a răspuns:

Deea_love_dark nu stiu dc nu am putut sa iti trim prin mesaj cryingcrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai facut-o neprotejat nu poti fi sigura 100% ca n-a ejaculat DELOC in tine, dar daca asta spui tu...ar fi trebuit sa i-ei pastila de a 2a zi, dar daca consideri ca n-a fost cazul!
Indicat ar fi sa mergi la un control ginecologic sa-ti prescrie anti bebe care sa ti se potriveasca pentru ca sunt mai multe tipuribig grin
Prezervativul e sigur, dar exista si cazuri cand acesta se poate rupe, asa ca mergi la medic sa-ti prescrie anticonceptionale.