| Anonimus247nmn13 a întrebat:

Acum cateva zile stiam ca trebuia sa-mi vina ciclul simteam ca trebuia sa-mi vina si dupa calendar si dupa faptul ca ma dureau sanii si burta. Si am avut un contact sexual cu prietenul meu caruia i s-a rupt prezervativul si s-a terminat in mine. In mai putin de 12 ore am luat pastiluta de urgenta escapelle. Au trecut 2 zile de atunci si inca nu mia mai venit ciclul. Cam in cate zile ar cam trebui sa-mi vina ciclul? Fiindca vreau sa-mi dau seama daca am ramas sau pastila aia a functionat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In perioada de cateva cateva zile (5-7) pana la menstruatie NU SE POATE RAMANE GRAVIDA nici daca se ejaculeaza voit in vagin decat cu totul accidental sau printr-o intamplare, insa cu extrem de putine sanse de reusita de sub 3-5%. Deci chiar daca a intrat sperma in vaginul tau NU SE PUTEA forma o sarcina. In acest caz pastila inghitita nu a ajutat/folosit la nimic fiindca nu avea asupra a ce sa actioneze, deci ai folosit-o fara rost si ti-ai "otravit" inutil organismul. Reactiile adverse din lunile viitoare iti vor reaminti aceste cuvinte. De obicei dupa administrarea pastilei la circa 4-7 zile se produce o sangerare insa aceea nu reprezinta menstruatia deoarece aceasta, adica menstruatia se va produce in mod normal la data la care trebuia sa inceapa, adica la data de dinainte preconizata.In concluzie, nu ai avut practic NICIO SANSA DE SARCINA nici fara dar nici cu folosirea pastilei.

| Anonimus247nmn13 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci in perioada aproape de menstruatie nu se ramane insarcinata? Eu stiam ca in perioada de dupa ciclu nu ramai insarcinata...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonimus247nmn13):

Cea mai sigura perioada practic fara risc de sarcina este cea de 5-7 zile de dinaintea menstruatiei. In cazul ciclului menstrual regulat cand menstruatia in decurs de 6 luni nu s-a abatut deloc ca numar de zile, aceasta perioada fara fertilitate de dinaintea urmatoarei menstruatii o poti extinde chiar la 8-10 zile.

| missme99 a răspuns (pentru Anonimus247nmn13):

Nu intelege aiurea ce ti-a zis corbul....NU este IMPOSIBIL sa ramai insarcinata. Pur si simplu sansele sunt foarte mici. Asta totusi, ma repet, NU duce la imposibilitate.
Plus ca metoda asta o poti aplica numai si numai daca in cel putin ultimele 6 luni ai avut ciclu menstrual regulat. Adica in total, in cele 6 luni, ai o intarziere maxima cumulata de o zi.

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat pastila de urgenta escapelle, sansele de a fi gravida sunt minime.