| anonim_4396 a întrebat:

Acum o luna am avut primul contact sexual, pe data de 13 noiembrie trebuia sa imi vine menstruaia dar mi-a venit pe data de 3 noiembrie, cu 2 sapt mai devreme. Pe data de 19 noiembrie am avut al doilea contact sexual si din pacate prezervativul s-a rupt, am fost la ginecolog si am luat pastila de a doua zii. Intrebarea mea este, menstruatia pe ce data ar trebui sa-mi vina acum, pe 3 decembrie sau poate intarzia deoarece am luat pastila de a doua zi?

10 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Nici nu vreau sa-mi inchipui cu ce boli o sa te trezesti pe la 25-30 de ani. Pastilele astea-s foarte periculoase, nu poti sa le iei ca pe bomboane. Tu mai esti inca-n perioada de crestere, prin urmare pentru tine e si mai riscant. Mai bine iei AC si ai terminat povestea. Macar alea sunt mai slabe. Sincer, ai mai multa grija de tine, ca sexul nu e o joaca de copii. Poti sa faci boli grave daca nu te informezi ce si cum.

| Siimiiiiii a răspuns (pentru Alcyon):

Aceasta pastila am luat-o in urma unei consultatii la ginecolog, el mi-a prescris reteta pentru pastila, nu am luat-o de capul meuwinking

| Alcyon a răspuns:

Mai ia tu pastile de astea, si o sa vezi ce patesti. Pe medic il doare-n cot ca tu o sa te trezesti peste nu stiu cati ani cu nu stiu ce chisturi. Eu doar te-am avertizat. Viata e lunga, e pacat de tine sa te nenorocesti de pe-acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate intarzia. Cand prietena mea a luat pastila de a doua zi i-a intarziat 2 saptamani fata de normal. Nu ar trebui sa iti faci griji, pentru ca ai avut grija de tine si ai luat si pastila.

Normal ar trebui sa iti vina tot in jurul datei de 13. Sa nu te sperii daca iti intarzie chiar si o saptamana.

Numai bine happy

| Florenta16 a răspuns:

Nu ar trebui sa iti intarzie, si nu stiu acum daca menstruatia ta este regulata. Daca au trecut 2 ani, deja incepe sa se regleze, si sunt curioasa cati ani ai? Riscul de a ramane insarcinata este minim, daca ati facut cu prezervativ, dar daca s-a rupt, presupun ca atunci cand i-a venit sa termine, a ejaculat si el in afara ta! E bine ca ai luat pilula de a2a zi, dar incet cu ele, nu exagera, te poti imbolnavi de la ele, si creeaza dependenta! Faceti sex protejat si totul va fi bine happy

| Siimiiiiii a răspuns (pentru Florenta16):

17 ani am si imi venea pe data de 13 dar dupa primul contact sexual mi-a venit mai devreme

| Florenta16 a răspuns (pentru Siimiiiiii):

Bine ca nu ti-a venit mai tarziu laughing. Mai bine mai devreme, decat mai tarziu, sa te sperii ca de ce intarzie.

| BLeur a răspuns:

Nu întârzie, dar ai grijă cu pastilele astea pentru că nu sunt prea sănătoate chiar dacă sunt eficiente şi te scapă de aşa-zisul ' bebe '.

| Camelisa a răspuns:

Daca tot spui ca fost la ginecolog probabil tot el ar fi trebuit sa iti dea raspunsuri la toate nelamuririle tale, doar de aia e doctor.
Depinde de organismul tau, pastila poate intarzia menstruatia sau nu.Nu este scris niciunde asta.

| EllaMelly a răspuns:

Pastila de a doua zi nu este prea indicata dupa parerea mea pentru ca iti provoaca dereglari ale ciclului menstrual. acum depinde si de fiecare organism in parte... o sa iti intarzie menstruatia pentru ca acea pastila ti-a dat menstruatia peste cap. cel mai bine e sa te consulte un medic ginecolog...