| Veridiana a întrebat:

Acum o ora am avut contact sexual cu iubitul meu iar la sfarsit prezervativul s-a rupt, s-a auzit cum a puscat iar dupa aceea nu am mai continuat. El spune ca nu a ejaculat dar in prezervativ erau urme de sperma. Mentionez ca suntem la inceputul vietii sexuale amandoi. Ce sa fac? sa i-au pastila pentru a doua zi? sau sa astept sa-mi vina menstruatia tinand cont ca ea ar trebui sa-mi vina la inceputul lunii.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua pilula de a doua zi de capul tau, ci numai daca ti-o prescrie ginecologul dupa consult. Asa ca luni dimineata, la prima ora, mergi la medic. Daca esti in ultimele zile inainte de o noua menstra, riscul de sarcina este foarte mic, mult prea mic ca sa explice riscurile foarte mari ale pilulei de a doua zi, asa ca medicul nu ti-o va prescrie. Oricum, esential este sa nu o iei de capul tau, ci sa mergi la ginecolog.

greece12
| greece12 a răspuns:

Inteleg ca trebuie sa iti vina menstruatia la inceputul lunii, deci zilele astea, suntem in 2 aprilie.Asa ca nu cred ca poti ramane insarcinata, o saptamana inainte si dupa ciclu nu ramai insarcinata.Nu te sfatuiesc sa iei pastila de a doua zi, face mai mult rau, crede-ma.Stiu ca o sa stai cu frica in suflet, dar daca ce ai scris aici e real, nu ai de ce.Totul va fi bine.Pup!

| CoquineNoire a răspuns:

Ce prezervativ ai folosit? big grin nu d alta dar vreau s stiu, ca s nu-l folosesc

| katy a răspuns:

Pai daca nu si-a dat drumul in prezervativ era lichid preejeculator care si ala contine spermatozoizi, daca l-a scos la timp, nu cred ca ai nimic.insa daca vrei sa fii sigura poti lua pastila de a doua zi desi nu o sa te simti prea bine dupa ea,iti da dereglari hormonale, ameteli, etc

| remus a răspuns:

Foarte interesant, am auzit si eu puscatura prezervativului, nu stiam ce s-a intamplat, initial am gandit ca a explodat butelia laughing

| reanu a răspuns:

Pastila aia iti deregleaza menstruiatia si are mai multe efecte secundare.acum daca menstruatia ar trebui sa vina curind poti astepta.depinde de noroc cu 4 zile inainte si 4 dupa menstruatie riscul de a ramine e mic. u decizi

| Yvonne_7868 a răspuns:

Daca astepti sa iti vina menstruatia va fi prea tarziu. Iar pentru a lua pastila de a 2 a zi trebuie sa fi putin informata. Eu in locul tau as recurge la pastila... Mai ales ca, din intrebarea ta, am inteles ca esti la inceput... Presupun ca nu iti doresti o sarcina happy. Sper ca te'am ajutat!