| iulia_2643 a întrebat:

Acum o sapamana am avut primul contact sexual(mentionez a fost PROTEJAT), ink nu mi. a venit menstruatia si am dureri de sani, de kp si febra. oare pot sa fiu insarcinata daca am facut. o protejat si nu ma dezvirginat de tot? rasp pz, cat mai repede

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcinata. In primul rand ca la o saptamana de la contact nu ai simptome de sarcina. Poate ai o infectie transmisa sexual (de exemplu sifilis) sau doar o dereglare menstruala severa. Trebuie sa ajungi cat mai repede la ginecolog, de preferat chiar maine.
Cat despre "nu m-a dezvirginat de tot", nu exista asa ceva. Primul contact te dezvirgineaza de tot si definitiv.
Mergi urgent le ginecolog, nu mai sta pe ganduri, situatia e mai grava decat o sarcina.

| SnicK a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=RsW0BGGvAAA
Urmareste acest video.
Vei vedea tu mai multe, si la ce riscuri te-ai dus.

| selfish lover. a răspuns:

Nu are nicio treaba virginitatea cu sarcina. Poti ramane insarcinata chiar daca esti virgina.
Poate s-a rupt prezervativul si nu ai observat. Cel mai bine ar fi sa iti faci un test de sarcina sau sa mergi la ginecolog.

| stillhartu a răspuns:

Este destul de putin probabil sa fii insarcinata. Cred ca este vorba de o dereglare hormonala si de aceea iti intarzie putin menstruatia iar acele simptome, pot fi simptomele pre-menstruale. Daca prezervativul nu s-a rupt sau daca nu au fost alte accindente, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. Insa, daca trec 14 zile de la data la care trebuia sa iti vina menstruatia, ar fi bine sa iti faci un control. Dar totusi, ca sa te linistesti cumpara un test sau doua teste de sarcina de la o farmacie. Nu sunt foarte scumpe si iti pot aduce linistea. Daca rezultatul nu e concludent, mai ia unul. Pe viitor, te rog ai grija cu lucrurile acestea si informeaza-te mai mult!