| SunShine_3722 a întrebat:

Acuma cateva zile eu si prietena mea ne-am certat din cauza faputlui ca nu vorbim destul intre noi... ea vrea pe langa faput ca suntem impreuna sa fim si prieteni. adica ar vrea sa vorbim mai mult, dar nu stiu ce, nu avem subiecte de discutie. suntem impreuna de 4 luni. nu stiu ce sa mai vorbim. pls help!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asta poate fi cu adevarat o problema, fiindca intr-un cuplu puternic, partenerii comunica foarte mult si au mereu subiecte de discutie. Faptul ca voi nu gasiti astfel de subiecte poate fi un semn ca nu va potriviti, ca nu aveti acelasi nivel intelectual, ceea ce afecteaza adesea negativ relatiile.
Totusi, incearca sa-i duci 2-3 carti care sunt favoritele tale (nu din cele de scoala, ceea ce citesti tu pentru tine) si apoi sa discutati despre ele. Incet-incet, discutia va va deschide noi si noi cai, noi si noi idei si ipoteze de dezbatut. Mergeti in fiecare saptamana la o piesa de teatru, un concert, eventual un film si apoi discutati despre ce ati vazut. Veti fi surprinsi cat de diferite si interesante pot fi opiniile celuilalt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta poate fi cu adevarat o problema, fiindca intr-un cuplu puternic, partenerii comunica foarte mult si au mereu subiecte de discutie. Faptul ca voi nu gasiti astfel de subiecte poate fi un semn ca nu va potriviti, ca nu aveti acelasi nivel intelectual, ceea ce afecteaza adesea negativ relatiile.
Eu iti recomand sa discuti cu ea despre prieteni, hobby-uri, etc.Asa veti deschide un nou subiect si veti discuta pana va plictisitibig grin.