| Noreasontosimle a întrebat:

Buna, va rog ajutați ma cu câteva păreri. Luna trecută mi-a ținut menstruația doar doua zile. Dar fluxul a fost unul normal aproape abundent, cu dureri și toate simptomele. Menționez ca tot in perioada aia am avut și 2 săptămâni in care mi-a fost foarte rau( am avut o infecție urinară mai gravă) am bănuit ca de la asta mi s-a oprit și menstruația) nu stiu dacă are logica. Acum....luna asta se lasă așteptata de 4 zile. Dar am dureri de sâni. Oare exista posibilitatea sa fiu însărcinată? ( am contacte sexuale doar neprotejate însă niciodată nu ai da drumul in mine facem asta de 2 ani...) ma gândesc ca de luna trecută pana acum, trebuia sa am ceva simptome de gravida, nu am absolut nimic!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Numarul zilelor pe parcursul carora se desfasoara menstruatia NU are absolut nicio legatura cu procesul de procreere. Ciclul menstrual pe intreaga sa durata incepand cu prima zi de menstruatie si pana in preziua urmatoarei menstruatii, este coordonata si dirijata STRICT HORMONAL ca urmare a activitatii glandelor endocrine. Producerea tuturor fazelor ciclului, care incepa cu menstruatia, este continua cu faza ovulatorie si se termina cu faza luteala, NU este influentata si/sau afectata, modificata de stress, raceala, infectie urinara, etc. Lungimea ciclului menstrual este stabilita NUMAI/DOAR de modul in care functioneaza glandele endocrine. In concluzie intarzierea de 4 zile a menstruatiei in cazul tau poate sa aiba 2 cause/motive si anume : sa fie urmarea unei dereglari hormonale datorate functionarii incorecte a 1-a sau mai multeglande endocrine, sau existent unei posibile/probabile sarcini nedorite care s-ar fi putut forma ''accidental'' din moment ce asemenea posibilitate d.p.d.v. statistic se poate produce la 2-3 ani de folosire a metodei calendarului coroborat cu coitul intrerupt. Insa durerea aparuta/existent la nivelul sanilor probabil ca face parte din simptoma premenstruala care prevesteste inceperea iminenta a menstruatiei. In cazul in care menstruatia nu va porni in acel caz peste 3 zile se poate efectua testul de sarcina pe baza urinei fiindca rezultatul obtinut la fi 100% valid/valabil si corect. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Mai asteapta 2 -3 zile si fa un test de sarcina ca sa scapi de indoieli. Faptul ca metoda calendarului a functionat 2 ani nu inseamna ca nu poate da gres la un moment dat. Incidente de genul pot aparea uneori chiar si la persoanele care folosesc o metota de contraceptie considerata sigura si cu atat mai mult la coitus interruptus. Chiar daca sa zicem rezultatul testului e pozitiv ma gandesc ca nu i chiar asa o nenorocire de vreme ce ai o relatie stabila. Numai bine

| Noreasontosimle explică (pentru HazelEyes77):

Hei, dar când Spuneti metoda calendarului va referiți la ejaculare înăuntru in anumite zile din luna nu? Caci nu am făcut asta niciodată, nu a ejaculat înăuntru niciodata, Ba chiar și când am folosit prezervativ caci am folosit și noi de câteva ori, nici măcar atunci, ne a fost frica sa nu fie cumva spart... Dar da, stiu ca se poate întâmpla la coitus interruptus! Este o relatie stabilă dar nu este tocmai momentul pentru un Bebeluș. Vom vedea! Mulțumesc pentru raspuns