| candycane16 a întrebat:

Ajutor! am facut astazi sex neprotejat cu partenerul meu(la moment nu era prezervativ)sad nu si-a dat drumul in mine. sunt sanse sa raman insarcinata? pot sa iau escapelle ca sa fiu mai sigura? merci anticipat

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sansele sunt intre 4 si 27%, in functie de perioada ciclului menstrual in care te gasesti. Nu poti lua escapelle dupa ureche, dar te poti duce maine dimineata la consult ginecologic si ginecologul iti va spune daca si cum sa iei preparatul. El are foarte multe reactii adverse si destul de multe contraindicatii, este extrem de periculos sa-l iei dupa ureche, te poti mutila definitiv.

| Rayyy a răspuns:

Cum probabil stii deja, lichidul preejaculator contine spermatozoizi.
Sunt 5% sa fii insarcinata...consulta un ginecolog sau incarca sa iei pastila de a doua zi.

| Cătălina a răspuns:

Pt linistea si pacea ta cumpara pastiluta de a doua zi cat de repede poti, iar data viitoare numai riscati atat! Protejati-va!

| Pacala a răspuns:

Da, sunt sanse sa ramai insarcinata. Si, daca nu ramai insarcinata, e posibil sa iei o boala cu transmitere sexuala, ceea ce tot grav este. Eu nu pricep de ce sunteti asa de inconstiente... mai ales ca unele boli cu transmitere sexuala se manifesta dupa multa vreme, timp in care voi umpleti inca 2-3 baieti cu boli, ei le duc altor fete, si asa mai departe...

| Pacala a răspuns:

P. S.: NU mai intreba pe altii daca e bine sau nu sa iei pastile de a doua zi. Pastilele de genul asta nu se iau "dupa ureche", trebuie consult ginecologic pentru asta. Si oricum daca ai o viata sexuala activa trebuie consult ginecologic periodic (la 6 luni). Deci, du-te la medic!

| Pacala a răspuns:

Si inca mai sunteti sanatosi, daca nu te-a inselat happy Oricum... FOLOSESTE PREZERVATIV!

| Christina a răspuns:

Daca zici ca nu si-a dat drumul in tine sunt putine sanse sa ramai insarcinata(exista lichidul pre-ejaculator, care poate avea cativa spermatozoizi rataciti). Mai bine mergi la ginecolog!

| dink08 a răspuns:

Da sunt deoarece acel lichid eliminat de baiat in timpul actului sexual contine cativa spermatozoizi rataciti.Cu aticonceptionale nu mai faci nimic daca nu le-ai luat din timp, Doar cu pastia de a doua zi. Dar sa fii 100% du-te la un ginecolog.PS:pe viitor daca esti din Timisoara si nu ai 7 lei pentru niste amarate de prezervative cautama ca iti dau eu ...Bafta

| BoObLe a răspuns:

Nu esti insarcinatabig grinbig grin

| candycane16 explică:

Sunt in prima zi a zilelor fertile:S
hmm, am o intrebare in privinta pastilei de a 2 zi, cum ea se numeste? sau daca ma duc la farmacie ii spun chiar asa, o sa-mi recomande vreun contraceptiv?

| candycane16 explică:

Pacala>>>>eu cu prietenul meu suntem de 1 an impreuna. si el este primul meu baiat(sexual). nu sunt genul de fata care sa se culce cu alti baietihappy
de boli sexuale>>>>inainte sa incep viata sexuala, el a fost la control, si respectiv si eu. suntem sanatosi ambii.happy