| Whispers a întrebat:

Ajutor. Am facut dragoste cu prietena mea virgina. Mentionez ca ei ii s-a terminat menstruatia pe 15 ian. Am facut`o pe 17 ian seara. Neprotejat, nu am introdus tot penisul pentru ca amandurora ne era teama, l-am introdus de maxim 8-9 ori, mereu cand il scoteam il stergeam. Acum, 19 ian, sangereaza, are dureri de burta si vomita. Consider ca himenul nu s-a rupt, deoarece nu am introdus adanc, eventual partial. Ii este teama, stau cu ea la telefon o linistesc, ea e in continuare trista. si incepe sa imi fie si mie teama, desi stiu sigur ca nu e nimic grav.
Cititi cu atentie si ajutati-ma va rog.

Răspuns Câştigător
| MiruD a răspuns:

Scuze. Nu am citit bine. Pai daca i s-a terminat menstruatia cu 2 zile inainte de actul sexual, nu poate sa fie decat ruperea himenului. Ii va curge o cantitate mica de sange.
Si da, poate sa fie si o dereglare, pentru ca pana la varsta de 18-19 ani, fetele au un ciclu neregulat. Vine cand vrea... Vorbeste cu ea si linisteste-o. Nu cred ca e insarcinata.

8 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Himenul se afla la intrarea in vagin, nu e nevoie sa-ti introduci tot penisul ca sa se rupa, ci doar capul. Cati ani aveti? Daca aveti sub 18 ani, ar fi mai bine sa lasati joculetele astea de-a sexul pentru mai tarziu, ca nu e de gluma. Fetele lipsite de experienta, raman cel mai repede gravide, fiindca sunt imature si nu stiu sa se protejeze cum trebuie. Nu cred ca e insarcinata, dar ar fi bine sa se prezinte la un ginecolog, sa vada ce-i cu durerile de burta. Poate ca corpul ei nu era pregatit pentru un act sexual. nu pot sa ma pronunt insa, fiindca nu stiu ce varsta aveti.

| MiruD a răspuns:

Pai daca sangereaza, ori i s-a rupt himenul, ori i-a venit ciclu. Ca nu stiu ce ar fi cu acea sangerare. De ce nu mergeti la o farmacie sa luati un test sa il faca. Scapati, si tu si ea de orice grija. happy

| Whispers explică (pentru MiruD):

Abia ce i-a venit ciclul. am mentionat ca ii s-a oprit pe 15. Crezi ca ar putea fi o schimbare asa mare hormonala incat sa ii vina acum din nou?

| MiruD a răspuns (pentru Whispers):

Si daca ar fi insarcinata, simptomele nu apar imediat dupa ce ramai. Greata, ameteala. Ele apar mai tarziu. Dar cu ti-am zis, sa faca un test. Vă va linisti pe amandoi. happy

| hellangel852 a răspuns (pentru Whispers):

Nu cred ca este o schimbare hormonala. poate fi si o infectie urinara. un control ginecologic este cel mai recomandat. happy

| MiruD a răspuns (pentru Whispers):

Scuze. Nu am citit bine. Pai daca i s-a terminat menstruatia cu 2 zile inainte de actul sexual, nu poate sa fie decat ruperea himenului. Ii va curge o cantitate mica de sange.
Si da, poate sa fie si o dereglare, pentru ca pana la varsta de 18-19 ani, fetele au un ciclu neregulat. Vine cand vrea... Vorbeste cu ea si linisteste-o. Nu cred ca e insarcinata.

| trixiiie a răspuns:

În momentul în care o fată face pasul acesta, au loc niște schimbări în organismul ei. Se poate să-i fi venit din nou. Dacă zici că nu ai introdus foarte mult, se poate să se fi rupt himenul decât puțin sau chiar în totalitate. Saua să-i vină iarăși menstruația. Nu înțeleg de ce vomită... Însărcinată nu are cum să fie, dacă tu nu ai ejaculat în ea.
Ca să vă liniștiți în prezența unei sarcini, cumpără-i un test de la farmacie și gata.

| SebastianCMT a răspuns:

Un test de sarcina ar fi cel mai indicat. si data viitoare folositi prezervativ.

| YAzzSmina a răspuns:

Eu nu as fi asa sigura...mai ales daca ai facut-o neprotejat
pai daca vomita ar trebui sa mergeti la un ginecolog, pentru ca e foarte probabil ca peste vreo 2-3 luni sa fie nevoie de avort(nu cred ca vreti sa cresteti un copil)