| BlackCh0ull a întrebat:

Hey TPU!

Am o problema cu o prietena.
Ea are 15 ani, si a facut dragoste cu iubitul ei de 16 ani. El avand penisul de 10 cm, spunea ca nu o sa-i rupa himenul si ca sa incerce.
Au incercat, el a avut dreptate, himenul ei nu s-a rupt, dar are dureri mari de burta. Am citit impreuna cu ea, ca cica himenul se poate rupe si din alte motive, dar din cate stim noi cand se rupe curge sange. Si atunci virginatatea se pierde.Dar la ea nu a curs absolut nimic.

Ce credeti, oare himenul ei s-a rupt sau e doar elastic? (repet : nu a curs sange) Mai e sau nu virgina?

DAU FUNDA la cel mai concret si bun mesaj :X

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand NU mai este virgina fiindca s-a produs asa numitul contact sexual de dezvirginare care poate fi cu sau fara sangerare. Fiindca penisul a fost mic (si probabil si subtire) s-ar putea ca himenul sa fi ramas intact/intreg adica sa nu se fi produs DEFLORAREA, insa virginitatea a fost pierduta din momentul in care vaginul a fost atins/penetrat de penisul partenerului de sex. Exista si posibilitatea ca lipsa sangerarii sa se datoreze faptului ca perforatia existenta in himen inca din nastere sa fie una mai larga si/sau de asemenea pielita himenului sa fie foarte elastica si din aceste 2 motive penisul sa poata sa treaca/sa intre in vagin prin respectiva perforatie din himen, in urma largirii acelei gaurici. In cazul a circa 1 din 6-7 femei care nu sangereaza in momentul dezvirginarii si nici dupa aceea, apare acest fenomen, adica himenul sa ramana intreg/intact indiferent de numarul contactelor sexuale, pana in momentul nasterii primului copil, cand himenul este rupt in mod efectiv si definitiv de capul copilului cand acesta iese din vagin la nastere. De asemenea, s-a explicat din punct de vedere medical faptul ca sangerarea din momentul dezvirginarii poate sa se produca si in unele cazuri sa fie chiar foarte puternica, hemoragica sau destul de des sangerarea de dezvirginare sa lipseasca cu desavarsire. Aceste situatii atat de diferite se datoreaza faptului ca acea pielita care acopera intrarea in vagin si denumit HIMEN poate fi foarte bine vascularizata si prin ruperea ei sa apara chiar si o hemoragie, sau in himen sa existe doar vase capilare extrem de fine care prin rupere nu pot provoca nici macar o minima sangerare. In concluzie lipsa sangerarii se poate considera ca fiind o situtie cat se poate de normala si din acest motiv in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea, sau ca eventual cele 2-3 picaturi de sange aparute sa se amestece cu secretia vaginala si astfel sa treaca neobservata. Aceste posibilitati pot sa apara/sa se produca dintr-un motiv cat se poate de simplu si anume din cauza faptului ca pielita himenului este foarte/extrem de slab vascularizata, situatie intalnita in cazul a circa 47% dintre fete/femei. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai facut sex virgina nu mai esti asta e clar. iar un penis de 10 cm e suficient pentru deflorare

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil durerile pot fii de la vreo sarcina!
Cat priveste sexul, poate data viitoare asteapta sa mai creasca si sa-si gaseaasca un barbat adevarat!

| BlackCh0ull explică (pentru Violleta2022):

Au facut protejat, ea nu are cum sa fie însărcinată.

| mihai69 a răspuns:

Dacă a făcut sex - clar nu mai e virgină. Cu sau fără himen.
Himenul ei e posibil să fie ori foarte elastic, ori cu un orificiu suficient de mare ca să lase un penis mai mic să treacă, ori să nu fie deloc! (adică să fi fost rupt cu mult timp în urmă, din cine știe ce accident).

| Emilian65 a răspuns:

In urma actului sexual avut cu prietenul, nu mai este virgina. Nu a avut sangerari in urma actului sexual din cauza ca himenul este elastic.

| florincraiova a răspuns:

Se declară femei

| BlackCh0ull explică:

Ps: au facut protejat, 0% șanse sa fie însărcinată.

| BryAna13 a răspuns:

Prietena ta nu mai este virgina pentru ca a facut sex. Exista cazuri in care fetele nu se nasc cu himen, dar este foarte rar. Eventual ar trebui sa se duca la un doctor sau cineva trebuie sa verifice daca are himen sau daca s-a rupt, daca are si nu s-a rupt inseamna ca are himenul elastic si trebuie sa aiba mai multe contacturi sexuale ca sa se sparga. Durerile de burta poate sa fie si de mensturatie sau alte probleme de sanatate.

ps: sper ca te-am ajutat si imi cer scuze daca nu am scris bine romaneste dar nu mai locuiesc in Romania