| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor!
De mai bine de 2 săptămâni tot incerc sa fac sex cu prietena mea si nu reusim, problema este la mine, cand ajungem sa o facem nu-mi mai pot menține erecția sau efectiv nu pot să-l fac să se trezească, problema este de natura psihologică, cand suntem pe cale de a o face am o stare de anxietate, un fel de panică si asta strică totul, după ce se instalează starea asta imi ia cam 10-20 de minute să-mi treacă de tot pentru a-l putea trezi pe " dumnealui " dar cand sa incercam din nou iar moare si tot asa, nici nu apuc sa desfac prezervativul si moare.
Daca de exemplu suntem îmbrăcați si ne luam in brațe si ne pupăm mai mult de cateva secunde atunci mi se trezește penisul si ramane tare si o ora daca e sa ne tot pupăm dar cand vine vorba de sex moare, se instalează panica aceea si nu mai am ce face, am incercat sa ma gandesc la altceva, am vorbit cu prietena mea despre problema, nu avem de ascuns nimic unul fata de celălalt, suntem foarte ok, nu mi-e rusine sa stau dezbrăcat in fata ei sau invers, suntem împreună de mult timp, ne înțelegem foarte bine însă nu înțeleg de ce am problema asta. Aspectul fizic al amândurora este la același nivel si este ok, aspectul fizic si atracția fizică nu afectează negativ situația, nici din cauza dimensiunii penisului nu poate fi deoarece sunt mulțumit cu ce am. Ne-am tot jucat împreună si ne-am satisfăcut reciproc de foarte multe ori pana sa ajungem sa facem sex dar cand sa o facem mi-am dat seama ca am o reținere involuntară, este vorba de o stare de anxietate, un fel de panică dar nu inteleg ce anume imi provoacă starea de panică. Locuim împreună, nimeni nu ne poate deranja, ne protejăm si stiu sa pun un prezervativ corect pe penis deci nu-i nici asta un motiv pentru starea asta, amandoi ne dorim sa facem sex, stresat nu sunt de altceva deci nu ma frământă nimic.
Cum pot scăpa de problema mea? Exista ceva medicamente sau metode să-mi dea cumva curaj sau sa mă facă să nu mă mai afecteze sau sa nu mai apara starea de anxietate? Ajutor?!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa te prezinti cu toata increderea la cabinetul (privat) al unui psihoterapeut sexolog care are specializarea axata pe rezolvarea problemelor de dinamica sexuala. Multa sanatate!

| Werrich a răspuns:

Salut, recomand Tianli, se trezește garantat.

| seth2016 a răspuns:

Dear Mr. Perfect, sexul se invata si se reinvata cand schimbi partenera.

Din ce nu zici, ai doua posibilitati:
- faceti niste terapie de cuplu care sa-ti diminueze perfectiunea din cap si amicul tau cel mai bun sa nu mai fie stanjenit cand trebuie sa intre in templu
- schimbi prietena, contextul si s-ar putea ca problema sa treaca de la sine

Succes!

| Jonas94 a răspuns:

Salut!
Poți încerca Viagra (jumătate de pastilă), sau exercițiile Kegel.
În general sunt recomandate femeilor dar pot fi folosite cu succes și de către bărbați.
În primul rând când ești singur strânge mușchii pelvieni. Sunt mușchii responsabili cu reținerea urinei, dar pot fi folosiți cu succes și pentru actul sexual.
Pe scurt ce trebuie să faci, atunci când ești singur, strânge mușchii ca și cum ai încerca să oprești urinarea. Strânge timp de 15 secunde apoi eliberezi. Este necesar să repeți procedura până o poți stăpâni suficient de bine astfel încât să fii capabil să o faci și cu iubita ta în cameră.
Anxietatea ta, îți scade tensiunea, sângele părăsește corpii cavernoși din penis, și atunci îți moare erecția. Prin contracția mușchilor pelvieni, trimiți sânge din nou în zonă, și penisul se va ridica din nou. Vei ajunge să-l ridici cu exercițiu chiar și într-un minut.
Baftă!

| Ionutcr33 a răspuns:

Am patit si eu la fel. Nu trebuie sa faci asa. Trebuie sa o iei foarte usor. Petreci mai mult timp cu ea o zi e chiar ok, bei un pahar de vin rosu asta te va ajuta, si o luati foarte usor seara cand ga puneti in pat. Mangaieri etc. Insa prima oară incearca sa o bagi fara prezervativ. Dai acolo cat poti iar la urma poti pune ala. Sper ca te am ajutat. Cati ani ai? Am patit acceasi chestie ca si tine. Daca vrei raspunde si vbm in privat