| marcel1 a întrebat:

Ajutor! m-am despartit de prietena mea cu care am vorbit de mai bine de un an si acum sufar multsad o vad mereu in scoala si acum e cu altul. Cum as putea sa trec peste?

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

O dragoste o uiti cu alta dragoste,o fata cu alta fata!
Stiu ca nu-ti va fi usor sa-ti faci o prietena acum,dar macar o amica mai apropiata e bine sa-ti faci,vei depasi momentul ceva mai usor si vei avea timp sa te reincarci emotional,pana cand,o noua dragoste va bate la inima ta!
Faptul ca o vezi mereu cu altul este un fel de a rasuci cutitul in rana,dar daca si tu vei avea o fata langa tine,te vei simti mai putin rau, crede-ma!
Curaj, timpul e un vrajitor care vindeca multe!

| Komododragosh a răspuns:

In pare tare rau prin ce treci si sper sa treci peste asta cat de curand, stiu ca e dureros dar trebuie sa stai sa te gandesti. Daca ti-e dor de ea atat de mutl si suferi inseamna ca probabil din vina ei v-ati certat. Tu se pare ca o iubesti tare mult, chiar si acum si ea probabil nici nu te merita. Gandeste-te si limpezeste-ti mintea: oare merita s-o iubesc? oare s-a meritat sa fac atatea sacrificii pentru ea? oare si ea simtea acelasi lucru pentru mine? Pune-ti toate aceste intrebari si incearca sa vezi si defectele ei, nu doar calitatile. Stiu foarte bine ca atunci cand esti indragostit defectele le ignori iar calitatile le amplifici de 10 ori, crezand ca e cea mai buna fata! Darc incearca s-o si citesti, sa analizezi comportamentu tau fata de altii, nu numai fata de tine si astfel iti dai seama cat de sincera este si cum este ea cu adevarat in societate, caci conteaza si asta.
Ai multe de oferit, cauta-ti alta fata care sa te iubeasca pe tine asa cum esti, care sa-ti ofere bucurie si veselie, si astfel poti sa uiti de aceasta fata care sigur nici nu te merita! Mult succes iti doresc, sa speram ca-ti revii, capul sus, tot inainte, fata visurilor tale te astepta, tu caut-o!

| EnvyU a răspuns:

Doar cu timpul o vei uita, acum trebuie sa fi tare, sa nu uiti ca exista lucruri frumoase in jurul tau si multe alte fete. Nu trebuie sa te mai gandesti la ea, sa nu vorbesti cu prietenii despre ea, sa nu iti mai aduci aminte si usor usor iti va trece.

| Andrei_Mirabela_1993 a răspuns (pentru EnvyU):

Incearca si tu sa iesi cu altcineva...si cu timpu ai sa uiti de ea...happy

| AlexanderAdrian a răspuns:

Singurul mecanism psihologic care te poate face sa treci peste f rapid e sa-i gasesti toate defectele, sa cauti un moment cat mai rapid de a te certa cu ea reprosandu-i ca s-a despartit de tine din superficialitate. Sincer nici nu e greu - daca e deja cu altul e cu siguranta din superficialitate, celalalt fiind poate mai aratos si daca nu e, atunci e din materialism. In fine daca nu e nici una nici alta concluzioneaza ca e din prostie si garantat te vei simti mai bine. Persoanele care s-au implicat emotional cu adevarat intr-o relatie nu intra asa in urmatoarea cu viteza luminii.

| alexro93 a răspuns:

Pai gaseste si tu alta persoana si incearca s-o uiti. odata ce ea sta cu altcineva inseamna ca ei chiar nu-i pasa de tine.

| PeaceDay a răspuns:

Esti barbat omule! iesi la o bere cu prietenii si vei uita de ea.

| 0303radu a răspuns:

Cautatzi si tu alta,si o sa treci mai usor peste... Sau incearcaa sa te impaci cu ea, daca ati fost un an impreuna poate mai ai o sansa... nu stiu, eu de obicei imi caut alta dupe 3 zile