| anonim_4396 a întrebat:

Alut, numele meu este Cristi si sunt intr-o relatie care dureaza de 1 an si jumatate. Eu am 17 ani iar ea are 16.

Totul a fost frumos la inceput si multa iubire, amandoi ne iubim dar de o luna aceasta fata mi-a zis ca nu mai vrea sa mai fie cu mine pentru ca cei din familia ei cred ca este prea mica sa aiba o relatie serioasa ca ei cred ca pana la urma o sa ne despartim si o sa suferim. Ea nu credea lucrul asta dar de cateva luni pe fiecare saptamana imi zicea ca vrea sa ne despartim ca nu are rost sa suferim peste mai mult timp ca o sa suferim mai mult dar eu tot o convingeam ca merita sa fim impreuna. Pana la urma familia ei i-a zis ca mai bine nu mai sta cu niciun baiat dar nu ia impus lucrul asta, vreau sa mentionez ca aceasta fata asculta de parintii ei si nu vrea sa ii raneasca sa se supere pe ea si din cauza asta au influentat-o. Acum mi-a zis ca a ajuns si ea la aceeiasi idee si ca vrea sa ne despartim ca nu are rost si de data asta nu cred ca o sa mai pot sa o conving sa nu faca pasul asta. Eu intotdeauna i-am oferit numai iubire si am respectato poate fi si asta cauza ca s-a plictisit si nu stie cum este fara mine. Oare daca o sa stam o perioada despartit o sa vrea sa fie cu mine din nou?

Vreau sa mai mentionez si ca amandoi am crezut si credem ca iubirea noastra este aceea iubirea adevarata care se intampla doar o data in viata. Nu cred ca o sa imi mai ofere alta fata cea ce mi-a oferit ea si nu cred ca o sa mai iubesc la fel de mult cum am iubit-o pe ea deoarece cred ca ea este fata perfecta pentru mine si ca este unica. Acum sufar foarte mult si am nevoie de sfaturile voastre, multumesc.

Nu stiu ce sa mai zic eu cred ca s-a plictisit de mine ca a intervenit monotonia si nu stiu daca se va intoarce la mine chiar daca o sa ii fie dor de mine pentru ca ea se gandeste ca este mai bine sa ne despartim acum decat peste 3-5 ani ca o sa suferim mai mult atunci asta este idea ei. Oare este mai bine sa fiu cuminte, eu ma gandeam ca mai bine sa stau cu alta fata sa vada ce a pierdut pentru ca ea zice ca pe viitor oricand chiar daca eu o sa fiu cu o fata ea o sa vina la mine sa ma sarute si ca nu o sa ii pese ce o sa zica aceea fata cu care o sa stau. Oare cum este mai bine sa o caut in continuare si sa incerc sa stea tot cu mine sau sa nu o mai bag in seama si sa stau cu alta fata si atunci cand o sa vada ca ma pierdut o sa ma vrea inapoi ca o sa stie ca nu mai sunt a ei? Stiu ca par penibil in momentele astea, dar cred ca ma intelegeti cei care au iubit, si cred asa cum cred eu ca si-au gasit fata perfecta si nu o sa mai gaseasca o alta fata ca ea. Mai trebuie sa precizez ca si eu si ea suntem virgini si ne-am facut planuri de viitor foarte multe.

9 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

E o inconstienta, datorita varstei desigur!
Daca ea vrea sa va despartiti de tot tu nu mai ai ce face!

| Bacemi a răspuns:

Sa inteleg ca e cazul de o iubire ca in povesti. Eu nu pot decat sa te sfatuiesc sa o iei prin surprinde. Fa-i o surpriza placuta, arata-i ca tu chiar tii la ea. Vorbeste cu ea si spune-i ca ii respecti parintii si intelegi ca nu vrea sa ii dezamageasca. E important sa fie sinceritate si comunicare intre voi. Arata-i ca te pui in situatia ei si spune-i ca nu are rost sa inventati obstacole. Incearca sa ii faci o surpriza si atunci vazand cat o iubesti va fi mai usor sa ii explici iubirea voastra si faptul ca trebuie sa fiti impreuna.

| valy a răspuns:

Salut.imi pare foarte rau pentru ceea ce treci pentru ca si eu am avut parte de o experienta de genu dar acum nu este vorba de mine.ci de tine si voi incerca sa te ajut.in primul rand urasc parintii ca se baga in viata copiilor in chestii de genu cu iubirea...intr-adevar au si ei momente in care au dreptate dar de multe ori vad ce se intampla in lumea asta rea si cred ca asta o sa se intample si copilului lor.Este foarte rau ca v-ati facut planuri impreuna, eu stiu cum este si nu este bine deloc, faza este ca ar trebui sa stai si tu un timp singur si sa iti vezi de scoala, de teme orice altceva decat fete, eu sa fi fost in locul tau nu cred ca as mai avea chef de fete, si las-o un timp poate isi va da seama de ce greseala a facut si poate va fi bine. oricum acum poti avea grija de scoala, de orice in afara de fete, ca nu este recomandabil sa iti gasesti pe cineva acum, ca s-ar putea sa fii vulnerabil si sa pui suflet si la urmatoarea.si poate urmatoarea nu este buna cum a fost fosta si poate intr-un timp isi va da seama ce greseala a facut, las-o macar sa faca majoratul, o sa fii si tu mai mare si ai putea atunci daca vei mai avea sentimente pentru ea, sa va intalniti, sa povestiti si sa incerci sa vezi daca poti reface prietenia.si daca nu merge si nu merge du-te dupa alta, ca cu ea nu mai poti face nimic. oricum imi pare rau pentru ceea ce treci si mult noroc si mult succes in perioada asta ca vei avea nevoie.bafta

| Silviu591 a răspuns:

Nah. iar parinti de astia.man.daca nu iubesti acum atunci cand *** sa iubesti? acum e timpul.ca mai incolo nu vei mai avea timp pentru astea. spune`le parintilor sa nu mai suga pl atata.sa nu se mai bage

| Alina a răspuns:

Din ceea ce ai povestit, tu nu ai gresit cu nimic; te-ai purtat frumos, ai respectat-o si totusi ea spune(tocmai acum, dupa 1 an si ceva) ca parintii nu o mai lasa sa aiba aceasta relatie.Sincer,nu cred ca e asa, pentru ca parinti s-ar fi opus de la inceput.Eu zic sa incerci sa treci peste, sa fii indiferent si e posibil ca ea sa realizeze ce a pierdut, iar daca nu, asta e, mai bine suferi acum decat dupa mai mult timp de relatie.

| Brigitta a răspuns:

Ce conceptii ciudate au parintii fetei... (Eu sunt cu prietenul meu din generala, iar acum termin facultatea, asa ca spune-i prietenei tale ca se poate daca chiar vreti)
Poate parintii ei se tem ca lucrurile devin serioase si v-ati putea gandi la sex, poate nu te vor pe tine ca viitor posibil ginere.
Lasa o pauza si vezi cum reactioneaza prietena ta, daca te iubeste se intoarce.

| eduardd a răspuns:

Diferenta dintre prima si ultima dragoste: prima crezi ca-i ultima, iar ultima iti dai seama c-a fost prima.

| deutzapusa a răspuns:

Pai luati o scurta pauza. si poate asa isi va da seama ce mult insemni pentru ea poate asa se va intoarce la tine, daca nu poate nu te iubeste indeajuns fi tare nu lasa sa se vada ca te-a darmat. si inca ceva daca iubesti pe cineva ffff mult nu mai ti cont de parerea nimanu nici a parintilor. capul sus veata merge mai departe fi tare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu zic ca ar fi mai bine daca ai lasoaua sa vada cum e fara tine. SI singura in genuchi ar cadea la tine. ok?