| anonim_4396 a întrebat:

Salut, numele meu este Cristi si sunt intr-o relatie care dureaza de 1 an si jumatate. Eu am 17 ani iar ea are 16.

Totul a fost frumos la inceput si multa iubire, amandoi ne iubim dar de o luna aceasta fata mi-a zis ca nu mai vrea sa mai fie cu mine pentru ca cei din familia ei cred ca este prea mica sa aiba o relatie serioasa ca ei cred ca pana la urma o sa ne despartim si o sa suferim. Ea nu credea lucrul asta dar de cateva luni pe fiecare saptamana imi zicea ca vrea sa ne despartim ca nu are rost sa suferim peste mai mult timp ca o sa suferim mai mult dar eu tot o convingeam ca merita sa fim impreuna. Pana la urma familia ei i-a zis ca mai bine nu mai sta cu niciun baiat dar nu ia impus lucrul asta, vreau sa mentionez ca aceasta fata asculta de parintii ei si nu vrea sa ii raneasca sa se supere pe ea si din cauza asta au influentat-o. Acum mi-a zis ca a ajuns si ea la aceeiasi idee si ca vrea sa ne despartim ca nu are rost si de data asta nu cred ca o sa mai pot sa o conving sa nu faca pasul asta. Eu intotdeauna i-am oferit numai iubire si am respectato poate fi si asta cauza ca s-a plictisit si nu stie cum este fara mine. Oare daca o sa stam o perioada despartit o sa vrea sa fie cu mine din nou?

Vreau sa mai mentionez si ca amandoi am crezut si credem ca iubirea noastra este aceea iubirea adevarata care se intampla doar o data in viata. Nu cred ca o sa imi mai ofere alta fata cea ce mi-a oferit ea si nu cred ca o sa mai iubesc la fel de mult cum am iubit-o pe ea deoarece cred ca ea este fata perfecta pentru mine si ca este unica. Acum sufar foarte mult si am nevoie de sfaturile voastre, multumesc.

Nu stiu ce sa mai zic eu cred ca s-a plictisit de mine ca a intervenit monotonia si nu stiu daca se va intoarce la mine chiar daca o sa ii fie dor de mine pentru ca ea se gandeste ca este mai bine sa ne despartim acum decat peste 3-5 ani ca o sa suferim mai mult atunci asta este idea ei. Oare este mai bine sa fiu cuminte, eu ma gandeam ca mai bine sa stau cu alta fata sa vada ce a pierdut pentru ca ea zice ca pe viitor oricand chiar daca eu o sa fiu cu o fata ea o sa vina la mine sa ma sarute si ca nu o sa ii pese ce o sa zica aceea fata cu care o sa stau. Oare cum este mai bine sa o caut in continuare si sa incerc sa stea tot cu mine sau sa nu o mai bag in seama si sa stau cu alta fata si atunci cand o sa vada ca ma pierdut o sa ma vrea inapoi ca o sa stie ca nu mai sunt a ei? Stiu ca par penibil in momentele astea, dar cred ca ma intelegeti cei care au iubit, si cred asa cum cred eu ca si-au gasit fata perfecta si nu o sa mai gaseasca o alta fata ca ea. Mai trebuie sa precizez ca si eu si ea suntem virgini si ne-am facut planuri de viitor foarte multe.

17 răspunsuri:
| GogosikaInfuriata a răspuns:

Tipa este o influentata. Asaaaaaa era si fostul meu iubit (are 23 de ani nu 16) big grin si in final am ajuns sa suferim amandoi dupa 3 ani de relatie. din initiativa luii. Parerea mea este sa o mai slabesti tu putin, aceasta fata nu se ridica la asteptarile tale, cel putin din punct de vedere emotional, stabilitate cat si durata. Langa ea, din cate ai povestit, nu ai acea siguranta, siguranta zilei de maine. Las-o sa stea ea cu parintii ei, si tu mergi mai departe. Ai doar 17 ani, la 20-21 o sa te gandesti si o sa razi de unul singur cum ai putut sta intr-o asa relatie laughing Trust me, la fel gandeam si eu lz 17, acum am 21 si totul mi se pare o copilarie ce-a fost atunci, si ce credeam: ca nu o sa mai iubesc niciodata ca pe EL, ca o sa mor fara EL laughing astea-s basme, acum la 21 gandesc altfel, m-am maturizat, sunteti inca copii nu va grabitiwinking Si chestia cu sarutatul care ti-a zis-o ea laughing e chiar penibila tipa scuza-ma ca zic laughing pai ca ce chestie sa faca asta? Ce esti tu calusul ei? cand te vede cu alta sa-ti bage limba in gura? sau sa-ti creeze probleme cu o fata care poate chiar te merita si va potriviti mai bine? Eu nu m-as mai uita inapoi in locul tau.winking Bafta si sa intalnesti persoana potrivita tie :*

Răspuns utilizator avertizat
| selfish lover. a răspuns:

Cred ca aceasta fata este nesigura si usor de influentat. Parintii ei poate au dreptate, se gandesc ca peste ceva timp voi o sa va despartiti iar ea va suferi, este normal sa se gandeasca la asta, si din acest motiv ei cred ca cel mai bine este sa va despartiti acum ca ea sa nu sufere prea mult. Pe de alta parte la 16 ani este cam greu sa ai o relatie serioasa, iar parintii nu cred ca ar fi de acord cu acest lucru.

| drpopa a răspuns:

Iubirea nu incepe si nu se termina cu o fata, e adevartat ca nu potiuita prima iubire si probabil ca de acum inainte le vei compara pe cele viitoare cu ea dar daca s a terminat s a terminat asta e, capul sus doar nu o sa te umilesti? si pentru ce? cat despre o alta relatie ca sa o faci geloasa asta e infantilism ce rost are sa faci sa sufere a treia persoana? putini din cei care se iubesc la varsta asta ramin impreuna, si apoi nu ar fi rau sa cunosti si alte fete sa ai alte relatii, daca te iubeste cu adevarat va veni sigura inapoi daca nu nu

| lil_2808 a răspuns:

Fa-o geloasa si dupa aia iti dai sau isi da seama daca te iubeste cu adevarat!happywinking

| Criss1105 a răspuns:

Oke treaba cu fata e clara. E influentata de parintii ei dar stii cel mai bine ar fi daca ai avea curajul sa te duci sa vorbesti cu ai ei... Dar totusi nu inteleg o chestie. Are 16 ani si nu o lasa ai ei sa aiba iubit? E nasol la varsta ei straight face Dar cred ca cel mai bine e sa o lasi balta. Si eu am fost cu un tip cu 4 ani mai mare decat mine si tot asa faceam si eu ca nu mai vreau sa fiu cu el si din astea tot influentata de parinti fiind. Si ne'am despartit. Sti cat am suferit? jumatate de an atat.Cu toate ca am stat impreuna aproape 3 ani. Deci ai putin curaj poate chiar mai mult ti'ar trebui si incearca sa o dai uitarii crede'ma nu va fi greu... Si inca un sfat daca o dai uitarii nu mai pune suflet in relatii pentru ca o sa fie super naspa daca, nu stiu cum sa iti spun, tipa te lasa pentru altu'

Succeshappy si da msg ca sa vad ce ai facut.

| al3cse a răspuns:

Frate nu ai nici o sansa cu ea... daca ai scris ditamai povestea... inseamna ca tii prea mult la ea si ei nu ii place asta.

| CosminRo a răspuns:

Pey dupa cum ai zis si u exista doua posibilitati:
1.sa mai incerci sa o convingi sa nu va despartiti
2.sa o lasi si sa ii faci in ciuda stand cu alta fata
Dar gandeste-te cum ar fi daca ai combina astea doua posibilitati, incepand prin a incerca sa o convingi, a incerca sa vorbesti cu ea si sa ii explici ca desi parinti ei nu sunt de acord voi aveti un viitor in fata si ca nu e negesar sa va despartiti pentru ca pana la urma parinti o sa accepte fie ca vor fie ca nu vor, si apoi daca nu merge asa sa ii zici direct ca atunci cand isi va da seama ca nu trebuia sa se desparta de tine o sa fie prea tarziu pentru ca u probabil nu o sa o mai iubesti pentru ceea ce ti-a facut.Sa se gandeasca, ca totusi 1 an si jumate nu e o zi sau o saptamana e ceva timp si e pacat sa stricati tot doar din cauza temerii, fricii ca peste 3-5 ani va veti desparti si veti suferi.

Multa bafta si ast rasp tau sa vad ce s-a intamplat

| bocascity a răspuns:

Da-o ma in colo.ca mai sunt femei...stai linistit. o sa fii slab in fata ei daca to nu accepti sa te desparti...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuia sa o dizvirginezi de mult da sigur tia luat-o altu inainte mult mai mare la ani ca tine,,,, are pe altu sa stii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o varsta a schimbarii, si sunt atatia factori incat nu-ti poate spune nimeni care este cauza exacta. La varsta asta cei mai multi vor sa experimenteze. Sunt curiosi, vor sa se indragosteasca, sa incerce, sa fie apreciati. De ce oare e convinsa ca trebuie sa va despartiti mai tarziu, nu stiu. Dar daca va fi asa, atunci e un argument. Ce oare o face sa creada ca nu ati putea fi impreuna pentru totdeauna? E ceva rar dar e o minune, sa poti fi toata viata cu prietena pe care o iubesti din copilarie. E atat de departe cat poate merge iubirea, sa fie unica si toata viata. Majoritatea nu-si gasesc perechea usor, se schimba si cauta, experimenteaza. Sa o ai de-a gata de la inceput e un miracol. Sunt sigur ca nici parintii, nici prietenele ei nu pot intelege asta si o influenteaza, ii dau impresia ca pierde ceva - dar nu pot intelege ceva ce n-au trait.
Cata vreme tu nu esti o piedica in realizarea ei, nu o impiedici sa se distreze, sa invete, sa aiba o viata normala, parintii ar trebui sa va sustina. Nu pari deloc penibil. Si daca nu va fi posibil sa fiti impreuna, vei gasi pe altcineva pe care sa iubesti. Nu va fi la fel, dar crede-ma ca in momentul ala nici n-o sa vrei altceva.
Cel mai bine ar fi sa afli ce simte ea. Nu ca mai bine acum decat mai tarziu, ca imi zic parintii sau colegele sau alte scuze puerile, pentru ca daca te iubeste intr-adevar va face ce simte.
S-o faci geloasa ar putea fi o idee buna. Sa fii mai ferm, la fel. Dar trebuie sa intelegi clar ce simte ea. Vrea sa incerce cu altcineva, nu ii mai convine ceva la tine, i-au dat ceilalti impresia ca renunta la ceva find cu tine, aveti nevoie de ceva varietate, afla de la ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate vad eu fata vrea sa iti dea papucii asa ca resemneazate. Lumea e plina de fete si cred ca tu nu ai gasit inca adevarata dragoste pe care nu trebuie sa o cauti ca vine ea singura. Ce a fost pana acum nu a fost decat un moft. Peste cativa ani o sa-mi dai dreptate.

| winter_1160 a răspuns:

Mai bine mai astepti...eu zic ca nu ar trebui sa o faci geloasa pentru ca pare timida si deci nu ar veni la tine... s'ar consuma in sine si ar crede ca nu mai ti la ea.

| supersexy a răspuns:

Pote ea asculta foarte mult de parinti dar pote si din cauza ca ati fost asa de apropiati si s-a cam plictisit sau a simtit ca se sufoca, sau pote nutiai dat tu anca seama pote ai place alt baiat. Eu zic ca n-ar trebui so asculti ca sa va despartiti dar so lasi mai libera sa vezi ce are an cam succes

| lar! a răspuns:

Gandeste-te ca parintii ei ii vor binele, desi ea este prea influentata de ei.Asteapta o perioada de timp poate totul se va rezolva de la sine si ea o sa se mai maturizeze putin happy. Daca amandoi sunteti siguri de sentimentele voastre, nu poti uita o persoana pe care o iubesti asa de mult in cateva zile sau luni, ci in ani.Si chiar daca nu o sa va impacati prea curand si daca o sa va cuplati cu persoane diferite, sentimentele vor reveni mereu.
:*:*

| ClumsyGirl a răspuns:

laughing. frate! la ce poveste lunga ai scris aici.nici nu am rabdare s-o citesc toata.laughing) scrie si u o intreabre mai scurta daca vrei raspunsurilaughing)