| Ioana6921605 a întrebat:

Am 12 ani și imi place de un băiat nu sunt sigura.E mai complicat: noi ne înțelegem foarte bine ca și prieteni de când ne cunoaștem (5 ani) dar comportamentul lui cu mine fata de cel cu celelalte fete e diferit și da de înțeles ca și el mă place. Prietenele mele dar si colegele cred ca mă place. Sa-i spun sau nu? Dacă da cum? Cum as putea sa imi dau seama ca mă place? S-a spus de vreo 3 ori ca mă place și s-a rușinat iar ultima data când s-a spus:,, Stai liniștit ca toata lumea știe ca o placi" a fost destul de rece cu mine următoarele 2 zile, e posibil doar sa fi avut eu impresia.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca respectivul baiat este de varsta ta, devine cat se poate de evidenta starea lui in compania ta, fiindca adevaratul motiv al comportamentului sau este timiditatea excesiva care apare atunci cand este/ajunge in fata/preajma ta si devine si mai evidenta/pregnanta in prezenta prietenilor. Aceasta stare de imaturitatea este specifica baietilor de varsta preadolescentina. Cu timpul si cu putin ajutor din partea ta totul se va rezolva, mai alesc ca urmeaza... o vacanta mare si.....lunga. Succes!

| Ioana6921605 explică (pentru corbulalbrosu):

Merci! Da băiatul e de vârsta mea, suntem colegi și pan acum un an și jumătate eram și colegi de banca lucrul asta ne-a făcut sa ne înțelegem atât de bine