| Minusdoi a întrebat:

Am 13 an si tocmai ce mi-a iesit Sperma, intrebarea mea este : Dupa ce imi iese o data, mai poate sa mai iasa si peste 5 minute, sau este un interval de timp?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cat timp dureaza producerea spermei?

Cercetari recente au clarificat si aceasta problema: producerea spermei in organism dureaza doua luni. In acest interval, barbatul poate avea o activitate sexuala normala, dar elimina sperma din depozitul aflat in pastrare, care nu este evacuat integral la consumarea unui act sexual.

sursa:
http://www.ziare.com/......ei-1157984

http://www.one.ro/......ei-7868026

Incearca sa te masturbezi mult mai rar, ca sa-i dai timp organismului sa se regenereze si sa produca sperma.
Nu-i normal sa te masturbezi la 5 minute, nici macar de mai multe ori pe zi, mai ales cand ai 13 ani si organele tale sexuale abia acum se dezvolta.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sperma este produsa in mod continuu de glandele reproducatoare reprezentate de vezica seminala, prostata si gonade, adica testiculele care produc spermatozoizii. La prima ejaculare se elimina cea mai mare cantitate de sperma care poate avea un volum de circa 2, 5-4, 5 mililitri. La urmatoarele ejaculari care se pot produce in cazul tinerilor uneori chiar foarte rapid a doua ejaculare uneori se poate produce dupa trecerea a doar cateva zeci de secunde, cantitatile de sperma vor fi din ce in ce mai mici. Rezerva de sperma se reface complet de obicei dupa o odihna buna si trecerea a 24-36 de ore. Multa sanatate!