| happyANDsad a întrebat:

Am 13 ani si ma apuca uneori o tentatie de a face sex dar nu sunt o fata de moravuri usoare si deci incerc pana la casatorie sa nu am contacte. Inainte nu voiam, dar acum vreau! Ce sa fac sa nu ma gandedc atat la sex?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

E ceva firesc.
Poți încerca să faci sport, sau să te ocupi de ceva gen hobby: construit machete, aeromodele, nu știu - ceva care să te pasioneze cu adevărat.
Un alt pas pe care îl poți face pentru a mai scădea „poftele" ar fi să eviți alimentele și băuturile excitante (cafea, cola, ceai negru, condimente etc.), mai ales seara.
Pe de altă parte, nu ar fi nici foarte rău dacă, măcar din când în când, ți-ai masa ușor clitorisul (masturbare) ca să mai scapi de tensiunea erotică pe care o acumulezi. Ajută enorm și asta, crede-mă.

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Acum esti prea mică sa ti incepi viata sexuală, este normal sa ai dorinte sexuale deoarece esti in crestere si acum incepe organismul tau sa se dezvolte, trebuie sa fi atentă deoarece ai de luptat cu tine însuți si cu dorintele tale sexuale, trebuie sa ai o ocupatie sa nu te gîndesti mereu la sex, e usor de zis greu de facut dar trebuiesc eforturi depuse din partea ta, acum esti in perioada cand practic trebuie sa i ti vină si ciclul menstrual, si voi fetele, inainte si după ciclu ave ti dorinte sexuale ce acum la varsta ta trebuiesc stapînite pana cand vei fi pe deplin pregatită de casatorie. Multa sanatate.

| Zeenya a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Foarte bun răspunsul din partea ta! Eu te felicit însa păcat. Editorii au apreciat persoana greșită mai suswinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma amuz ca tie rusine sa scrii sex dar nu ai nicio problema sa scrii cur.va

| grab a răspuns:

Daca aveai macar 16 ani acolo puteai sa incepi sa cauti un partener, sunt fete care simt nevoia de "dragoste" de foarte tinere. dar asa... la 13 ani... cauta consiliere profesionala ca sa nu iti distrugi copilaria.

| kandaraki a răspuns:

Inteligento, nu scrii sex dar scrii curva, la asa varsta, bravo.
pune mana pe o carte si citeste, astfel nu te vei gandi la xxx

| Issabelle6789 a răspuns:

Asa am patit si eu pe la 13-14 ani dar am asteptat pentru ca m-am gandit ca decat sa ma consider dupa aceea o fata usoara mai bine mai astept si am asteptat pana la aproape 18 ani( ca daca primul te paraseste dupa aceea ce te faci?)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Issabelle6789):

Gasesti altul, ce sa te faci...

| Issabelle6789 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daa pai de aia nu e bine sa incepi de asa mica.Gasesti altul te lasa si ala si tot asa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Issabelle6789):

Indiferent de varsta asta se poate intampla. Chestia e sa fii cit de cit matura in gindire cand te apuci de treaba asta si sa stii chestii. In special ca daca isi da drumul pe-afara tot poti sa ramii gravida.

| Issabelle6789 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aici ai dreptate

| AnonymGirl2017 a răspuns:

Pai masturbeaza-te sau ceva. Incearca sa cunosti pe cineva si sa va...

| happyANDsad explică:

Nu stiu de ce intrebarea nu s-a postat asa cum am scris-o eu voi vedeti cumva dar eu altcumva eu nu a scris curva ci cu**"a si nu am scris Moravuri nu stiu de ce sa modificat