| Ioana0415 a întrebat:

Am 14 ani. Nu am întreținut relații sexuale cu nimeni. Ieri, 1 dec am constatat ca am o scurgere maronie. Inițial am crezut că e menstruație pentru că nu mi-a mai venit din octombrie. Dar nu arată ca menstruația. Mă poate ajuta cineva cu un sfat? Știe cineva dacă e ceva grav? Îmi e puțin rușine sa vorbesc cu mama, de aceea decurg în a va întreba pe voi.
V-as fi recunoscătoare dacă mi-ati răspunde serios.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se numeste eliberare fractionata de endometru si este inceputul unei menstruatii in conditii de dezechilibru hormonal. Nu e grav la varsta ta, stai linistita, probabil sangerarea va incepe dupa cam doua zile.

| Ioana0415 explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc mult pentru răspuns. Chiar eram îngrijorată.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi indicat sa fii consultata de catre un medic endocrinolog pentru a ti se efectua setul de analize hormonale in astfel de cazuri. O intarziere a menstruatiei de peste 1 luna, reprezinta de fapt inceputul unei posibile, probabile dereglari hormonale care provoaca afectiune denumita amenoree secundara. Afectiunea nu este grava insa amanata pe termen indelungat si netratata la timp poate evolua si transforma in sindromul ovarelor afectate de chisturi asa numitul SOPC (sindrom de ovare polichistice). Nu ai absolut nici un motiv de a-ti fi jena/rusine sa discuti cu mama ta astfel de probleme prin care probabil ca a trecut si ea. Multa sanatate!

| onitza455 a răspuns:

Totuși si mama ta iti poate oferii cele mai bune sfaturi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru onitza455):

Mama poate oferi sfaturi doar daca are cunostinte medicale destul de aprofundate. In cazul prezentat este vorba de amenoree care este o afectiune denatura hormonala. Amenoreea se instaleaza pe fondul functionarii incorecte a glandelor endocrine si drept urmare se produce o dereglarea hormonala mai mult sau mai putin intensa.