| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si sunt insarcinata vreau sa fac avort si a aflat si mama si nu ma intelege deloc, singura persoana care ma intelege este prietenul meu cu care am ramas si gravida el are 18 ani. Ce sa fac safatuiti-ma si pe mine am nevoie de ajutor...Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Dizzydizz a răspuns:

Nu face buey avort!
straight face
Macar fa l, si dal la casa de copii decat sa il omori
te gand putin?
E un copil, o viata de omstraight face
Tiar fi placut ca si tie sa iti faca candva asa ceva?
Din moment ce aiu facut greseala, asuma ti riscurile

105 răspunsuri:
| Sniper a răspuns:

Sa'ti lasi parintii de'o parte si sa faci avortul, pentru ca altfel iti distrugi toata tinereteawinking.

| Pampam a răspuns:

Omg! Adica totusi... exista metode contraceptive daca ai ales sa-ti incepi viata sexuala la varsta asta! Trecem peste asta! Vrei sa faci avort. Dar banuiesc ca te-ai informat despre aceasta metoda! Exista posibilitatea sa nu mai poti ramane insarcinata niciodata! Dar pe de alta parte nu te poti lasa de scoala (pentru ca banuiesc ca esti clasa a 7a sau a8a) pentru ca porti in pantece un copil. Pentru ca viitorul tau e compromis si deasemeni a copilului. Dar gandeste-te... Prietenul tau oare e pregatit sa fie tata? De casatorit nu vine vorba pentru ca esti minora si de obicei cel cu care raman fetele insarinate parasesc copii si pe ele oricat de mult le-ar iubii pentru ca le e teama de faptul ca sunt parinti. Pe mine ma duce gandul la avort, insa doar daca iti asumi anumite riscuri! Cat despre mama ta.: incearca sa mergeti impreuna la un psiholog. Asa te va intelege mai bine.winking Multa bafta! Ai nevoie! :*>big grin

| pau2009 a răspuns:

Tu si prietenul tau faceti rost de bani(multi). mergi cu o verisoara sau cu cineva adult la un doctor (ginecolog) care are cabinet particular(cred ca o sa coste mult) si dupa avort, AVETI MAI MARE GRIJE

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar ce ai asteptat atit de mult pentru a face un copil? Si nici macar acum nu-l vrei? E dragoste si tu-l ucizi?

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Pey revizuieste-ti fiecare optiune in parte cu familia si prietenul tau! Il pastrezi sau nu... e alegerea ta si numai a ta! Fa ceea ce simti!

| unicka a răspuns:

La 14 ani? draga mea ti-ai distrus toata tineretea! nici nu stiu ce sfat sa-ti dau, daca faci avort dupa religia crestina e crima, daca il ti esti prea tanara pentru a fi mamica si ai tot viitorul inainte, sincer gandeste-te bine totusi, sanatate iti doresc.

| Barajag a răspuns:

Intai si intai vorbeste cu mama ta, cred eu, ca ea este cea mai in masura sa te sfatuiasca, iar daca te sustine si crede ca te poate ajuta, pastreaza copilasul, sunt sigura ca prietenul tau nu este de acord cu copilul, dar consider ca nu esti nici prima nici ultima care naste la 14 ani.Eu nu te judec pentru ca stiu, ca are cine sa o faca.Bafta!

| Majj a răspuns:

Indiferent de religie, avortul este o CRIMA! Vrei sa ramai toata viata cu asta pe constiinta? Creste-l acum. ce sa-i faci? Sper sa te ajute ai tai. Imi pare rau

| Bacemi a răspuns:

Crede-ma ca mama ta te poate ajuta mai mult decat prietenul tau. Prietenul tau priveste acest copil ca un obstacol, cum o faci si tu. Mama ta il priveste ca pe o fiinta. Gandeste-te si tu un pic. Mama ta e cea mai in masura sa te ajute. Are o experienta de viata totusi si stie ce inseamna nasterea si cresterea unui copil.

| LaCrImI sI nUmAi LaCrImI a răspuns:

Buna. 14 anii? fatito la voi nu sau inventat prezervatile nu iti mai spun de alte anticonceptionale ca nu cred ac are rost.sa nu crezi ca te acuz dar sa faci avort ste un mare pacat am si eu o prietena care a ramas insarcinat dar ea de bine de rau cand a ramas avea 18 anii.acum are 22.si iti spun cum este pentru ac am fost tot timpu langa ea am fost si cu ea si cand a facut avortu cand am vazut ca o baga in cabinet am inceput sa plang ca un copil mic.acum cand vine acea data blestemata ca nu pot spune altceva ii suparata se supara din orice nu suporta nimic. daca ea avea 18 anii si cu greu a trecut de acesta perioada gandeste-te la tine ca ai doar 14 anisori.eu nu iti spun sa ti copilu pentru ca esti mica si ti-ai distrus tineretea dar nici sa faci avort. cel mai bine ar fi sa te intalnesti odata cu prietenu tau si sal duci acasa sa vorbiti tu mama tata si el toti impreuna sa luati o decizie.bafta

| Ella123 a răspuns:

Parerea mea este sa nu faci avort...
Sti macar ce inseamna asta?
Il vei omori, nu are copiluu nici-o vina si nu trebuie sa plateasca pentru greseala ta. Vorbeste cu mama sa te ajute sal cresti deoarece prietenul tau nu are experienta necesara...
Pastreazal nu fa greseala asta!

| unu a răspuns:

Nu pastra sarcina din motive religioase!

| MarYoBenucci a răspuns:

Cand omori un animal. oare aia ce o fi? ...este oare considerata crima aceea fapta?

| adi4ever a răspuns:

Sincer am aceeasi varsta cu tine da nu's batut in cap, de fapt ai gandit cand ai facut? presupun ca nu ca nu ganditi ala te-a luat numai pentru sex nu pentru alceva si a gasit o fraiera care a facut fara prezervativ si uite unde ai ajuns pacat ca nu ti-a dat Dumnezeu tripleti ca sa regreti ca ai facut aiurea.Esti sincer batuta in cap ca sa nu folosesc alt cuvant

| CarMen_6610 a răspuns:

Parerea mea ese ca ar trebui sa pastrezi copilul pentru ca daca faci avort ai sa ai traume toata viata sa zicem ca faci avortul si peste nu stiu 7-8 ani ai sa ai alt copil nu iti va usor pentru ca o sa te gandesti ca ai omorat o fiinta... gandeste-te ca sunt femei care nu pot face copii si ar da ori ce casa-si tina pruncul in brate, ai facut aceasta greseala asa ca ar trebui sa-ti asumi responsabilitatile si in plus mama ta cred ca ar putea sa te ajute sa cresti. sper sa te fi ajutat si iti urez sanatate si sa faci alegerea potrivita.BY3

| theodoraafi a răspuns:

Parerea mea este sa nu faci avort, eu una sunt Anti-avort...
gandeste-te, de ce sa moara un suflet pentru greselile atle si ale prietenului tau. daca ti-ai inceput viata sexuala la 14 ani este problema ta, trebuia sa te gandesti ce riscuri iti asumi... scuze nu vreau sa te judec, pentru ca sunt alti care au acest drept. vorbeste cu mama ta, numai ea stie ce este bine pentru tine, nu uita: SI EA ESTE MAMA!

iti sugerez sa te uiti la filmuletele puse de @georgiana... si dpua sa ne spui si noua ce hotarere ai luathappy

succes si data viitoare nu uita sa folosesti contraceptia!

P. S. Te rog sa ne mai spui si noua cum esti happy

| Te besk a răspuns:

Doamne fata draga.La 14 ani sa faci sex? Ai inebunit? Poti sa ai cancer. Daca prietenul tau te-a obligat sa ii faci copii la varsta asta, eu nu stiu ce prieten poate fii, du-te la avort! Nici alea de 15 ani nu fac sex, si tie la 14 ani iti arde deja de ****? Este cam neserioasa!

| someone_8322 a răspuns:

Te transformi in ucigasa? asta vrei tu?straight face

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Daca ai gresit, acum de ce ti frica de responsabilitati? Si prietenul tau stii de ce te intelege pentru ca si pentru el ca si pentru tine este o responsabilitatea foarte grea.Acum is atatea metode ca sa nu ramai insarcinata.Cate femei nu pot sa faca un copil desi si-l doresc mult si tu o fata imatura care nu se gandeste la consecinte vrei sa faci avort. E o prostie din partea ta si se numeste CRIMA!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietenul tau e cel care te-a bagat in asta si acum tu tot nu te-ai invatat minte ca nici macar nu te respecta si nu-i pasa? cum vrea sa scape de copilul ala asa va vrea apoi sa scape si de tine, doar ca acum este speriat si nu o va face.Ascultati parintii ca ei stiu mai bine.Nu pot sa cred ca esti in stare sa rupi copilul ala in tinestraight face. chiar nu te doare sufletul putin (macar)? Inteleg ca esti tanara si ca ai vrut doar sa te distrezi si poate nu te-ai gandit inainte ce faci, dar asta nu o poti lua ca pe o scuza.Stiu ca acum te simti distrusa poate chiar si singura si crezi ca nimeni nu te intelege, dar tu fi tare si lasa copilul sa vina pe lume!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa iti asculti parintii, fiindca un avort la varsta ta fie te va omori, fie te va mutila. Asa, dai nastere copilului, parintii te vor ajuta sa-l cresti, viata ta va avea un sens si te vei responsabiliza. Esti pe o cale gresita si te vei pierde daca continui asa. Te intelege prietenul? El stie ce riscuri sunt pentru tine legate de viata sexuala? Da, stie, dar nu e foarte interesat de persoana ta. In ce sens te intelege? Te incurajeaza sa faci avort? Probabil mizeaza ca vei muri in timpul procedurii si va scapa si de tine si de copil. Sa fim seriosi, ai 14 ani, nu poti trece printr-o trauma ca avortul.

| psihox a răspuns:

De ce nu ai vrea sa-ti pastrezi copilul, sa-i rogi pe parinti sa-l creasca pana termini liceul si dupa aceea sa te mai hotaresti. Dar las-i viata copilului tau sa se bucure de ea, nu-l ucide, te-ar ruga si Dumnezeu. Cu bine.

| marsy a răspuns:

Brigaela__are perfecta dreptate

| claudia_3049 a răspuns:

Daca prietenul te intelege ai mare noroc. vorbeste cu el si hotarati impreuna ce-o sa faceti nu te lua dupa nimeni... e rau si daca il opresti iti distrugi tineretea dar si daca faci avort o sa te chinui o viata cu gandul ca ti-ai omorat copilu crede-ma stiu ce spun e din experienta.bafta muuuuult in continuare pupici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok am 18 ani si iti dau un sfat spune-i mamei tale ca sa t ierte pentru ce a fost dupa aceea ii spui c te-ai despartit d el si nu prea tr sa te f. ok!

| D A R i U t S s A a răspuns:

Bai nu imi vine sa cred ca o incurajati toti pentru avort.totusi este o crima.
poti repeta anul scolar si copilul il poti da spre adoptie.decat sa avorteze si sa numai poate face copii sau mai rau. (cine stie ce complicatii pot aparea ) mai bine asteapta vorbeste cu mama ta ce parere are si ea si rezolvati problema.
eu nu sunt de acord in nici un caz cu avorturile chiar daca ai 14 ani totusi esti la o varsta foarte frageda si ti se pot intampla foarte multe.
Ai grija de tine de acum in colo si iti urez Bafta si multa sanatate

| Crs a răspuns:

Singura optiune pentru tine e3ste avortul. Ai doar 14 ani straight face. daca [pastrezi copilul nu ai ce sa ii oferi. daca aveai macar 17-18 ani puteai si tu sa pastrezi copilu sa iti termini macar scoala.
dar sa itneleg ca mama ta vrea sa pastrezi copilul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietenul meu mi-a zis ca e decizia mea daca il pastrez va ramane cu mine in continuara daca il dau afara tot va ramane cu mine...chiar nu stiu ce sa fac am citit multe despre avort sh mi-e frica sh de asta...mai sfatutiti-ma va rog mult Multumesc! sh pentru sfaturile care mi le-ati dat pana acu iar cu tata n-am cu sa vb pentru ca nu-l suporta pe prietenu meu iar mama care pana acu ne intelegea acu face sh ea tot posibilu sa ne desprata dar nu va reusi speram noi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pfff sincer nu stiu.Pe mine nu ma lasa inima sa zic sa faci avort, pur si simplu mor cand aud cuvantul asta.Pentru ca si eu sunt insarcinata si parintii au vrut sa imi puna bete in roate.Pana la urma am reusit sa ii conving, dar eu am 19 ani jumate.Nu te judec ca nu am dreptul, iti zic decat succes si gandeste-te mult la ce vrei sa faci, totusi e o viata de om, dar e si viata ta in joc.Asculta-ti si inima si mintea, si daca vrei sa imi zici si mie printr-un mesaj privat ce ai ales.
Pupici!